Bejelentkezés
Felhasználónév:
Jelszó:
 
 
 
Regisztráció
Elfelejtett jelszó
Fórum témák
Fórum » Alkatrészekről, javításokról tanácsok, tippek
Alkatrészekről, javításokról tanácsok, tippek
Témaindító: cs.csaby, idő: Júl 22, 2010
Témakörök:

Lapozás       32/37    
(#67657) etwg válasza klimas hozzászólására (#67651) Válasz Márc 16, 2023
Nagyvasuton mennyire örülnek, ha sikerül pár napra kibérelni a sinköszörü kolosszust, ti meg csak morgolodtok.
(#67658) csíkosháTTú válasza etwg hozzászólására (#67657) Válasz Márc 16, 2023
Bár ennyire vicces lenne...

Ezt árulják. No nem a Märklin, ennél több ész van Göppingenben, ha csak egy kicsivel is.
De ez, hogy fogunk egy Märklin csúszkát, rányalunk egy darab durva smirglit, és ezt egy M3-as csavarral felfogjuk egy pillekönnyű pőrekocsira, ez valami borzalom.

A baj az, hogy az ilyen dolgok csak rongálják, erodálják a piacot. Mert az ilyeneket, aki tájékozatlan és megveszi, és persze nem segít vele semmit, sőt, az nem az adott gyártótól, vagy üzlettől fog elfordulni, hanem hagyja a fenébe az egész vasútmodellezést.

Hoztak hozzám pár NMJ kocsit, hogy szereljek bele világítást, és hozták a DCC paneleket is hozzá, meg az áramszedő lemezeket.
A lemezek ollóval lettek levágva, csak az olló egy csöppet életlen lehetett, mert a vágás... Hagyjuk .
A legdurvább a DCC világítás panel. 1,5mm vastag, dög nehéz, ez menne a kocsi tetejébe. Hogy billegjen a magasra kerülő súlypont miatt. A nyomtatott áramkör kivitelezése erősen véleményes. A fiamat idézve: "egy okádék" (bocsánat!). Több tervezési hiba, és technológiai hiba is van rajta, és persze csupasz rézfelület, tele már oxidálódott ujjlenyomatokkal, mivel a felületkezelése az nulla. Használati utasítása az persze nincs, így csak találgatni lehet, hogy melyik címen van, és melyik funkció gombokra mit kellene csinálnia.
Ugyan az ilyen világításpanelek CV értékeit általában nem lehet kiolvasni, de kellő ismeretek és eszközök birtokában azért ez nem lehetetlen, és nem kell hozzá meghekkelni a PIC-t. Nos ebben a panelben a gyártó azonosítója, CV8=74. Nem, nem a spanyol PpP gyártmánya, hazai "remekmű"... Szerintem a spanyolok önként mennének szembe kard nélkül a bikával, ha meglátnák, mit árulnak az ő nevükben... Mert ez nem barkács, meg összedobtuk a haveroknak a klubban. Ez egy "termék", egy eladásra készült valami.
(#67661) etwg válasza csíkosháTTú hozzászólására (#67658) Válasz Márc 17, 2023
Árulni csak azt lehet, amire vevö is van. Söt láthatjuk, hogyan csinálnak gyakran vevöket az eladhatatlan portékára is..
(#67662) klimas hozzászólása Válasz Márc 18, 2023
A Piko váltó állítómotor (elektromágnes) beépítésének van-e valami trükkje, varázsigéje ?
Vettem egy komplett szettet (4 motor/mágnes + nyomógombok ) annak rendje módja szerint bekötve 17 AC-re. A 4-ből csak 3 volt beépítve. A problémám, kitérő állásnál teljesen random módon nem vált át teljesen. Eddig mindösszesen 3 alkalommal raktam össze egy ágyazatos pályát, tehát nem egy leharcolt szerkezet . 3-ból 3 vacakol , nagyon rossz arány.
(#67680) klimas válasza klimas hozzászólására (#67662) Válasz Márc 29, 2023
Pontosítok : ágyazatos, I profilos rendszerről van szó ..
(#67681) etwg válasza klimas hozzászólására (#67662) Válasz Márc 29, 2023
Milyen drotokkal kötotted össze? Ezek a mágneshajtok elék érzékenyek sok mindenre. ( konkrétan a PIKO sinekkel még nem volt dolgom, de ezek a mágneses hajtok miota léteznek gondot okoznak.

Nézd meg jobban mi akad meg. A következő hibák szoktak elöfordulni.

1. Nem csuszik át a vasmag az egyik tekercsböl a másikba. Kosz vagy nedvesség van a tekercsben, gyenge a táp, hosszu vékony drotokkal vezeted oda az áramot, vagy már tulmelegedett a tekercs és deformálodott. Kuka.
2. Átcsuszik a vasmag, de nem billenti át a rugos kart.
Szorul vagy gyönge a rugó.
3. Átbillenti, de a válto nem vált teljesen át. Kosz van a sinpadkán, nehezen megy az összekötö rud vagy szorulnak a nyelvek.
Esetleg probáld meg kondenzátoros táppal.
A váltoáramot egy diodán át vezesd egy legalább 1000 uF elektrolitra. Azon a 16 Voltbol kb 22-24 V lesz. Ezt vezesd a kapcsolopultba. Ha ezzel átvált akkor gyenge a 16V-s trafo vagy rossz a kábelezés.
Ha igy megy, akkor a dioda meg a kondi közé iktass be egy kis autoizzot ( müszerfalbol stb). Igy lassan tölti fel a kondit, de megóv a rövidzártól, ami a mágnestekercsek halálát jelenti.

A képen láthatok a kritikus elemek.

A - a billenö, vagy csuszo elem. Nézd meg mielöttbeépited, hogy müködik el rendesen.
B - a mozgato kar meg a váltonyelvek. Pehely könnyen kell mozogniuk.
C - mielött meghuzod a csavarokat probáld ki a müködést. Gyakran a legkisebb feszülés is gond lehet. Ovatosan huzd meg a csvarokat, esetleg papirdarabokkal probáld optimális magasságban rögziteni az állitomüvet.

CC2BB64F-B1A...jpeg
 
(#67684) klimas válasza etwg hozzászólására (#67681) Válasz Márc 30, 2023
A vezetékek a gyári hosszal lettek a nyomógom sorhoz kötve ,illetve a közös szál 0,75mm2 és a kapcsoló szál is hasonló kb 20 cm hosszú. Itt feszültségesés kizárt, ha erre gondolsz. A trafó biztosan nem, "gyenge" 18V AC 3,75 A szekunder terhelhetőség. Az eladó szerint már 12 V-al is át kellene váltani rendesen. A mechanika mozgását kézzel kontrolláltam, nem érzek akadozást. Az elektromos működtetésnél is véletlenszerűen egyszer jól működik , egyszer félig vált át
Na mindegy, a jövő héten megyek vissza a boltba, ez nem a szívem csücske megoldás és ennyi pénzért főleg......
(#67685) klimas válasza klimas hozzászólására (#67684) Válasz Márc 30, 2023
nyomógom = nyomógomb
(#67688) diginewl válasza etwg hozzászólására (#67385) Válasz Márc 31, 2023
Valami készül - a primitív áramkör ... egy pufferschpeicher ala' DigiNewl mozdonyokba való. "Ráintegráltam" a Next18-as fogadópanelt (FischerModelle), az áramgenerátoros világítást, és ezt a töltőáramkört. Így minden elfér a nyáklapon (az egyik tekercs még marva is van, hogy beleférjek a 2,1mm-es tetőmagasságba). A hangszóró is szépen szól, a WC-ben pedig elfér a pufferkondi (jelen pillanatban 3F 2,7V).

Hang nélkül 2-3 másodpercig halad, hanggal 1-2 másodperc. Mindkét irányban, sebességtől függetlenül.

Az eredeti ötlet innen van.
stummifórum

A feszültség beállító ellenállásokat cseréltem olyanra, amit be tudtam szerezni, de a matekot tudják az IC-k így 2,6V lett töltőfesz, a step up pedig 9,7V. 1 szuperkondit tölt kb 50mA-t eszik induláskor, aztán csökken az étvágy.

Az áramkör különlegessége, hogy személyre szabható, azaz más feszültség osztó ellenállásokkal más-más töltőkondit lehet rátenni, beállítható a töltés sebessége/kezdeti áramfelvétel, és tiltható is a töltési folyamat (jelen pillanatban a zöld vezeték a nyákon. Ez dekóder programozáskor lehet jó. Akár a dekóder kimenetéről is lehetne vezérelni ezt a tiltást - lásd német fórum - de ezzel én nem bíbelődtem, kap egy kapcsolót... a nyákon már megvan a helye neki, a kapcsoló még jön

Amiben kérem a Segítséget az a következő: kétféle töltő (step down ic-t sikerült beszereznem - Kínából persze...).

AP5100 - elvileg tudná a 25V bemeneti feszültséget, de egy váratlan pillanatban, amikor tapiztam az IC-t, hogy mennyire meleg (nem volt az) kinyiffant. (ne tapizzam, oszt nem lesz gond?)

AP3211 - ezt tapizhattam, nem nyiffant még eddig ki, szépen teszi a dolgát, nem melegszik. De ez csak 20V DC-t visel el. (azaz kb 21V DCC)
Dilemma, hogy ez utóbbi elég-e? Persze tuti elég, hiszen amibe készítem, Tillig/(Sachsenmodelle) Vt135 leírásában az áll, hogy max 14V DCC feszültségen járassuk a modellt. Azaz a benne levő motor is valószínű megmurdál, ha 21-22V DCC sínfeszről járatjuk a modellt.

20230330_184...jpg

20230330_184...jpg

20230330_184...jpg
 
(#67690) etwg válasza diginewl hozzászólására (#67688) Válasz Márc 31, 2023
Már többször ( 100x ? ) leirtuk a sinekben DCC esetében se legyen több mint 14 V ( H0ban ), és még ennyi sem kisebb méretekben. Ettöl nagyobb feszültség nemcsak az elektronikát teszi tönkre, hanem a motorok többségét is.

Ehhez nincs mit hozzátenni.
(#67692) diginewl válasza etwg hozzászólására (#67690) Válasz Márc 31, 2023
Marad az AP3211. Köszönöm!
(#67693) etwg válasza diginewl hozzászólására (#67692) Válasz Ápr 1, 2023
De vigyázz a DCC szintre, ha lehet tekerd le 20 V alá (remélem a cuccaid tudnak ilyesmit). Teljesen felesleges 20 Volton tartani a sinfeszültséget.
(#67694) diginewl válasza etwg hozzászólására (#67693) Válasz Ápr 1, 2023
Nálam a DCC 16V körül van, ami kijön a központból. Ez még elmegy a foglaltságérzékelőkön át a sínbe. Így 14V körül kapnak a sínből a gördülők.
Azért érdeklődöm, mert van több ilyen VT135 motorvonatom, meg betétkocsim. Ha ezeket átalakítom, és majd egyszer el szeretném adni, akkor másutt is menjenek. A DCC szabvány, a sínfeszültség meg változik asztalonként. Ezért szeretnék valami nagyobb tűrésű áramkört csinálni, aztán az új tulaj majd elfüstöli a motort, az legyen az ő baja.
Valami Zener diódás védést pl. 18-20V-ra jó lenne eléje tenni, aztán ha jön valami feszültségtüske akkor sem nyiffan ki.
Ilyen működhet?
Feketével belerajzoltam a meglévő kapcsolásba a védő zenert....

zener20.jpg
 
(#67695) etwg válasza diginewl hozzászólására (#67694) Válasz Ápr 1, 2023
Ha csak az APt akarod védeni, akkor a bemenetével sorba 2 darab kb 5 voltos zenert ellenkezö polaritással ( pl a két katod van összeforrasztva).
Ez levesz az AP ra juto feszültségböl kb 5 Voltot, igy már egészen biztos, hogy a türési tartományon belül vagy. ( a járgány többi része nem innen van táplálva. Elvben még a legkisebb teljesitményü zener is elég az APhez meg pár LEDhez.
Nem kell elötét ellenállás. A GND közös marad a + meg az APböl jön.
(#67697) etwg válasza etwg hozzászólására (#67695) Válasz Ápr 3, 2023
Bocs ha csak egyenáram van a bemeneten ( egyenirányitott DCC a Vin) akkor elég egy megfelelö polaritásu zener is.
(#67701) diginewl válasza etwg hozzászólására (#67697) Válasz Ápr 4, 2023
Köszönöm! Magyarán az ellenállás nem kellene. Ezt a Zener ügyet elvetném, mert akkora teljesítményű kellene rá, ami méretben nem fér oda be (max 2.1mm helyem van).

Egyenlőre arra jutottam magamban, hogy ehhez az IC-hez javasolnak egy szűrőkondit a kimenet feszültségosztó oldalára is. Ezt még beépítem, aztán próbálkozom. Ha ez nem megy, akkor marad a társa 20V-os másik. Ráírom a dobozra, hogy max 20V DCC. Ahogy néztem a legtöbb forgalomban levő DCC központ 18-20V-ig megy el maximum. A Maerkiln-nel meg amúgy sem kompatibilis a mozdony.
A mozdony eredeti leírásában is benne van, hogy max 14V DCC a javasolt környezet, akkor én még mit akarjak itt????
(#67702) etwg válasza diginewl hozzászólására (#67701) Válasz Ápr 4, 2023
Mi a fenét akarsz igy táplálni, hogy nem elég a zener teljesitménye?
Az elötét ellenállás akkor nem kell, ha a zener sorba van kötve. Ha ugy ahogy a te rajzodon van ugy kell.
Uánna néztem az AP az adatlap szerint csak 18V -t bir el!
Már olyan nincs, hogy Märklin, szinte valamennyi uj készülék univerzális.
(#67703) diginewl válasza etwg hozzászólására (#67702) Válasz Ápr 4, 2023
Működhet úgy is hogy simán a zener diódát sorba kötöm a IC bemenetével? Azaz elé beteszem fordított irányban?
Igen, bocsánat elszámoltam magam, 0,02A helyett 0,2A-t számoltam így valóban befér egy 0,5W-os zener is. Mert ez csak a kondit tölti ami kb 20mA is elég. Mást nem csinál ez az IC.
Itt DC van, mert a dekóder már egyenirányította a DCC-t

Ma kipróbáltam 1 Farados kondival is, még az is bőven elég!! Nagyon jól áthidalja az esetleges váltószíveket, kontakthibákat. Egy ilyen kondi meg már tényleg nagyon picike.
Nagyon tetszik ez a töltő/backup áramkör, egy nagy problémámat old így meg nekem.
(#67704) etwg válasza diginewl hozzászólására (#67703) Válasz Ápr 4, 2023
Igen simán sorbakötöd a zenert. A katodja megy a DCC pluszra, az anod meg az AP Vcc (plusz) bemenetére. A zeneren stabilan 5 V ( értéktöl,függöen ) fog esni, azaz az AP- ra DCCböl 5 volttal kevesebb jut majd. ( a zenernek az elötét ellenállása maga az AP).
(#67705) diginewl válasza etwg hozzászólására (#67704) Válasz Ápr 5, 2023
Ide akkor elég egy 5V-os is. Értem köszönöm!

Kérdésem, még egy utolsó:
Alább látható a töltő/visszatöltő teljes áramkör. A kérdésem a pirossal bekarikázott 10V-os Zener dióda a StepDown részben.
Ennek az a szerepe, ha a külső betáp kiesik, akkor lekapcsolja a töltő áramkör IC-t? (U1 IC 4-es lába a működést ki/be kapcsoló láb. Ha 1,4V alatt van a feszkó itt akkor tilt az IC, nem működik.) Ezzel is csökkenti a step-up IC veszteségét?

A stepUP IC 9,5V-on adja vissza a feszültséget, azaz 10V alatt.
Jól értelmezem?

Laden-Chrage...jpg
 
(#67706) Gabi válasza diginewl hozzászólására (#67705) Válasz Ápr 5, 2023
A step-up 9.24 V-ot állít elő. A 10 V-os zener feszültsége hozzáadódik a ki-be kapcsolási értékekhez, tehát a step-down 11.2 V felett kapcsol be és 10.4 V alatt ki. Ezért amikor visszatáplálás van, akkor a step-down nem kapcsol be.
(#67707) etwg válasza diginewl hozzászólására (#67705) Válasz Ápr 5, 2023
Ez igy már bonyolultabb ügy, mert a Step Down EN bemenete alacsony ( LOW szinten ) kapcsol, azaz akkor megy a Step Down ha a 4 (EN) bemeneten 0,4 V alatti szint van.
Ezért a ZD-t (D4) ugy kell kiválasztani, hogy

A. A bemeneti feszültség esetén (Vin - ZD)< 0,4 V feszültség kisebb legyen mint az EN.
B. Step Down akkor áll le, ha az EN >1,2 V azaz a “ visszatáplálás “ csak akkor állitja le a Step Downt, ha a feszültsége magasabb, mint a Vin, azaz Vsu > ZD + 1,2V.

Ezzel, hogy lehet, hogy gondod lesz ha a DCC feszültség nem stabil.
A ZD ebben az esetben egy meglehetösen primitiv kapcsolot alkot, ami sajnálatos modon csak stabil táp környezetben müködöképes.
(#67708) diginewl válasza etwg hozzászólására (#67707) Válasz Ápr 5, 2023
Itt valamit szerintem Elnéztél:
Control input pin. Forcing this pin above 1.5V enables the IC. Forcing this pin below 0.4V shuts down the IC. When the IC is in shutdown mode, all functions are disabled to decrease the supply current below 1µA.
Ebből nekem az jön le, hogy 1,5V felett BEkapcsol, 0,4V alatt LEkapcsol a töltő IC.
(#67709) Lazsi válasza etwg hozzászólására (#67707) Válasz Ápr 5, 2023
Szerintem rosszul látod...

A kapcsolásnál ez szerepel:
Idézet:
„enable Pin4
>1,2V - ON
<0,4V - OFF”

Idézet:
„B. Step Down akkor áll le, ha az EN >1,2 V azaz a “ visszatáplálás “ csak akkor állitja le a Step Downt, ha a feszültsége magasabb, mint a Vin, azaz Vsu > ZD + 1,2V.”
A Step Down akkor áll le (OFF), ha Pin4 <0,4V.
Amikor Pin4 > 1,2V, akkor kapcsol be (ON).

Ahogyan Gabi már leírta...
(#67710) etwg válasza diginewl hozzászólására (#67708) Válasz Ápr 5, 2023
Bocs, igazad van.
1,2 V felett kapcsol be az EN.
A ZD csak arra jo, hogy a Step Down akkor induljon, ha feszültség van a bemeneten.


Ebböl neked az következik, hogy Step up esetén is mennie kell a Step downnak, különben nem lesz 5 V a kimeneten.
Igy szerintem nem sok értelme van az egésznek, mert gyakoraltilag a Step Downak mindig mennie kell, hiszen az a feladat ( ha jol értem), hogy mindig legyen 5 V ( vagy a DCC-böl vagy az akkubol).
Az meg örökmozgo lenne, ha a kondenzátor magát töltené a Step Up-n meg a Step Downon keresztül.
Szoval felesleges a Step Up.
Untig elég a StepDown meg a szuper Cap. A Step Down feltölti, s ha ni cs DCC, akkor a kondin tárolt energia látja el a világitást energiával.

A ZD 10-t is elvben kihagyhatod, és egy ellenállással beállitod az EN sz8ntet.
(#67711) etwg válasza etwg hozzászólására (#67710) Válasz Ápr 5, 2023
Esetleg még tehetsz a Step Down kimenetére az R5 után egy Shottky diodát, hogy ha nem megy a Step Down, akkor abszolut ne terhelje a SzuperCapot.
A Step Up meg teljesen felesleges.
(#67712) diginewl válasza etwg hozzászólására (#67710) Válasz Ápr 5, 2023
Nincs itt semmi baj Működik ez jól. Köszönöm mindenkinek a Segítséget!
Jól értettem a bekarikázott 10V-os zener szerepét, ennek örülök. Végre valamit jól értelmezek a félvezetők világában!

A stepUp azért kell, mert a szuperkondi 2,6V-ból "csinál" ~9,5V-ot, amivel megy az egész bagázs, még néhány másodpercig előre, ha nincs éppen áramellátás. 2,6V-os kondiból még a dekóder sem indul el. (a kapcsolásban levő ellenállásokat átszámoltam 2,6V-os töltőfeszültségre, és tényleg annyival is tölti - megmértem.)

Nagyon örülök ennek a kapcsolásnak, mert teszi a dolgát, és kéttengelyes mozdonyok is magabiztosan haladnak át a váltókon, kereszteződéseken, amiket nem Váltógyártó gyárt, azaz van bennük bőven műanyag a sínen.
(#67713) Lazsi válasza etwg hozzászólására (#67710) Válasz Ápr 5, 2023
Nézzük a folyamatot (ahogyan én látom, és azt hiszem, hogy ahogyan diginewl is látja...)

0. Kezdjük onnan, hogy nincs feszültség a rendszerben és a bemeneti feszültség 0 V.

1. A bemeneti feszültség nőni kezd 0-ról 11.2 V-ig.
\_ semmi sem történik.

2. U be eléri és meghaladja a 11.2 V-ot.
\_ Step Down beindul és elkezdi tölteni a szuperkondit. Kellő idő után feltöltődik a tervezett maximumra.
\_ A Step Up beindul és előállítja a 9.5 V-ot. Mivel a kimenete egy diódával (D2) kapcsolódik a bemenetre (ami pozitívabb), így arra nem dolgozik rá, tehát egészen minimálisat fogyaszt.

3. U be csökken, de 10.4 V fölött marad.
\_ Minden ugyanúgy működik, mint a 2. pontban.

4. U be 10.4 V alá csökken, de 8.8 V fölött marad.
\_ A Step Down leáll, nem tölti tovább a szuperkondit.
\_ A Step Up kimenőfeszültsége még mindig nem jelenik meg a bemeneten (feltételezve, hogy D2 dióda Si, és 0.7 V a nyitófeszültsége)

5. U be 8.8 V alá csökkenne.
\_ A Step Up kimenőfeszültsége megjelenik a bemeneten, vagyis visszatáplál.
\_ U be feszültség nem tud 8.8 V alá csökkenni addig, amíg a szuperkondiban van elég energia!

6. U be 8.8 V fölé megy, de 11.2 V alatt marad, mert átjutott a vonat a kritikus szakaszon.
\_ A Step Up már nem tud a kimenetre dolgozni (D2 miatt)
\_ A Step Down még nem kapcsolt be.

7. U be eléri és meghaladja a 11.2 V-ot
\_ Step Down beindul. L.: 2. pontot.

Tehát a Step Up sosem tudja táplálni a Step Down-t!
(#67714) etwg válasza diginewl hozzászólására (#67712) Válasz Ápr 5, 2023
Bocs én a berakott rajzbol indultam ki, ami nem arrol szol amit most mondtál. Azt hittem, hogy a CAP az egész szerkentyü kimenete.
Melyik ponton jelenik meg most a 9,5V? Illetve honnan veszed az áramot a dekodernak? (Valoszinü a StepDown bemenetéröl.)
(#67715) diginewl válasza etwg hozzászólására (#67714) Válasz Ápr 5, 2023
MindenOK, működik!
Többiek már megválaszoltak mindent!
A CAP +/- a szuperkondi csatlakozása. A GND a dekóder földje/nullája, a +DEC pedig a dekóder közös kék pozitívja. Ez mind a mozdonyon belül van, DCC után egyenirányítva.
A szuperkondi jelen esetben 2,7V.

Ahogy itt előbb LAZSI mindent leírt, így működik a dolog.
(#67716) diginewl válasza diginewl hozzászólására (#67715) Válasz Ápr 5, 2023
Zárszóként: ha így beteszek egy ellenállást 100Ohm, és egy 18V-os Zenert (pirossal keretezve) az IC elé, ezzel levédem a túlfesztől, viszont a külső feszültségfigyelést nem iktatom ki.
Így simán elmegy 25V-ról is a 18Vos IC.
Jól gondolom? Ha igen akkor végre kezdem érteni ezeknek a ZenerDiódáknak a lelki világát.

Laden-Chrage...jpg
 
(#67717) Lazsi válasza diginewl hozzászólására (#67716) Válasz Ápr 5, 2023
Akár 28 V-ról is.
De 28 V fölött már az engedélyező bemenete 18 V fölé megy, amit nem biztos, hogy szeretne.
Mondjuk nem tudom, hogy a kerti vasútnál hány voltot használnak...
(#67718) etwg válasza diginewl hozzászólására (#67716) Válasz Ápr 5, 2023
Igen igy elvben jobban müködhet, mert stabil lesz a bemeneti fesz. De inkább rakj 16 Vos zenert, ha valoban csak Vinmax 18V ( sajnos két adatlapban más érték van.) Gyakorlatilag neked mindegy milyen feszültségröl megy, mert csak 2,6 Volt kell a kimeneten és meglehetösen kevés áram.
Sajnos nem találtam sehol határértéket az EN bemenetre. (Valoszinü nem kritikus a magas szint.)
(#67719) diginewl válasza Lazsi hozzászólására (#67717) Válasz Ápr 5, 2023
Köszönöm Mindenkinek!!!!!
Köszönöm, hogy segítettetek tanulni, megérteni! Köszönöm!

Beraktam ide az össze IC adatlapját - az utókornak

AP3211.pdf

AP5100.pdf

MT3608.pdf
 
(#67720) etwg válasza etwg hozzászólására (#67718) Válasz Ápr 5, 2023
Talán a D4-t is akkor az uj zenerre kösd ( a 100 ohmos ellenállás jobb oldali végére, ill az IC 1es lábára)..
Akkor semmiképpen nem kerülhet az EN bemenetre magasabb feszültség mint ami a Vin-n van. Azt meg ki kell birnia.
Érdekes az te adatlapod is. Az egyik oldalon a Vin max 18 V ban a másikon 20Vban specifikálja. Söt az adatlapban is ezt ajánlják.
(#67721) etwg válasza etwg hozzászólására (#67720) Válasz Ápr 5, 2023
Valami kimaradt az EN-t kösd össze a Vin bemeneti lábbal ( ezt mondja az adatlap is.).
(#67722) Lazsi válasza etwg hozzászólására (#67721) Válasz Ápr 5, 2023
Idézet:
„Valami kimaradt az EN-t kösd össze a Vin bemeneti lábbal ( ezt mondja az adatlap is.).”
Nem, nem!
Pont ez a lényeg!
Ha összeköti, akkor már 1.2 V felett bekapcsol a Step Down! És akkor tényleg az lesz, amit írtál: vagyis a SD előállítja az 5 V-ot, amiből a SU előállítja a 9.5 V-ot, amiből a SD előállítja...

A 10 V-os zener pont azért kell oda (a Vin és az EN) közé, hogy csak akkor induljon el a SD, amikor a feszültség magasabb, mint amit a SU csinálna!

Idézet:
„Érdekes az te adatlapod is. Az egyik oldalon a Vin max 18 V ban a másikon 20Vban specifikálja.”
A bemenőfeszültség a Step Down-nál érdekes, mert a másiknál ugye 5.4 V lesz maximum a szuperkondin.
A SD IC a rajzon az AP5100. Annak (a belinkelt) adatlapján az szerepel, hogy Vin 4.75 - 24 V, illetve abszolút maximumként 26 V.
Ezek alapján tulajdonképpen felesleges az IC-t védeni, mert 24 V-ig simán jó.
(#67723) etwg válasza Lazsi hozzászólására (#67722) Válasz Ápr 5, 2023
Most te érted félre. Ha a Vin bementre 16 V ( a zener szerint) kisebb feszültség jut, akkor már müködésbe léphet az EN. A 16V zener ezt biztos nem korlátozza. Azaz, ha elindul a stepUp 9,5 Voltja az azonnal leállitja a StepDownt mert a bemeneten csak 9,5 V lesz.
A 16V zener csak akkor szol közbe, ha a DCC több mint 16 V-t jelent.
A 10Vols zener valoban arra van, hogy a bemeneti feszültséget figyelje, azaz ha az nem éri el a 10 V-t akkor a zener nem vezet, azaz az EN alacsony lesz ( áll).
Ha a bemenet több mint 10 Volt ( plusz hiszterézis) akkor indul a Step Down. Ha elindul a DCC az meg alapbol több mint 16 V, azaz az uj Zener megfogja a a bemenetet meg a ZD10-t is és ilyenkor mennie kell StepDownnak.
A kritikus pont a Stepup, aminek kisebbnek kell lennie mint a ZD értéke. Ilyenkor leáll a StepDown, viszont a szuperkondibol megmarad a bemeneten ( a 100 Ohmos R elött), azaz a dekoder is tovább megy meg a világitás is.
(#67724) diginewl válasza Lazsi hozzászólására (#67722) Válasz Ápr 5, 2023
Idézet:
„Ezek alapján tulajdonképpen felesleges az IC-t védeni, mert 24 V-ig simán jó.”
Persze ezt én is tudtam, de ezt a fajtát eddig csak integetőmacskát is áruló "100% megbízható" aliexpresszes forrásból tudtam beszerezni, a másikat AP3211 ami18V-ig megy, azt meg megbízhatóból. Ezért izgatott egy védelem. Az AP5100 már kinyiffant, a 3211-es még most is megy, pedig nyüstölöm, igaz 14V-on.
Ha meglesz minden alkatrész, akkor kipróbálom., és beszámolok róla.
A StepUp MT3608-as EN kimenetét kell fixen kötni a bemenetéhez, hogy az ne tiltson.
Jó ez így.
Ezenkívül megoldottam, a kikapcsolását is a rendszernek. A StepDownIC 10VZenerét szakítom meg egy kapcsolóval. Így tilt a töltés folyamatosan. Ekkor lehet a dekóderre hangot tölteni, vagy FW-t frissíteni. Ezt is kipróbáltam működik, tudtam hangot is feltölteni a dekóderre.
(#67725) Lazsi válasza etwg hozzászólására (#67723) Válasz Ápr 5, 2023
Idézet:
„Ha a Vin bementre 16 V ( a zener szerint) kisebb feszültség jut, akkor már müködésbe léphet az EN. A 16V zener ezt biztos nem korlátozza. Azaz, ha elindul a stepUp 9,5 Voltja az azonnal leállitja a StepDownt mert a bemeneten csak 9,5 V lesz.”
Bocsi, de valami kavarás van. Vagy a megfogalmazásodban, vagy az EN és a zenerek kapcsán...

Korábban ezt írtad, amire én a legutóbb írtam:
Idézet:
„Valami kimaradt az EN-t kösd össze a Vin bemeneti lábbal ( ezt mondja az adatlap is.).”
Ha a Vin és az EN össze van kötve egymással, akkor az azt jelenti, hogy a D4 10 V-os zener át van kötve, vagyis nincs benne.
Tehát ha elindul a SU 9.5 V-ja, akkor a SD Vin-je is 9.5 V-ot kap.
Ekkor -mivel szerinted össze kell kötni a Vin-t az EN-nel- az EN is 9.5 V-ot kap.
Ekkor nem LEÁLL, hanem ELINDUL a Step Down!!!

Azt hiszem ott van a kavarodás nálad, hogy mégh mindig azt gondolod, hogy a SD akkor indul el, ha az EN alacsony feszültségű ( 0.4 alatt) és akkor áll le, ha magasabb (1.2 V felett).
De ez pont fordítva van!

Az adatlapon azért ajánlják, hogy legyen összekötve a Vin és az EN, mert akkor amint eléri az 1.2 V-ot, már indulhat is.




Step Down.jpg
 
(#67726) etwg válasza Lazsi hozzászólására (#67725) Válasz Ápr 5, 2023
Félretértettél,
Az EN müködését már tisztáztuk, miért van ott a ZD10 meg az ellenállás ami az EN bemenetet 10 V alatt a 0 -ra huzza 10 Volt felett meg magasra kapcsolja.
Csak utánna jött diginewl kolléga a 100 Ohmos ellenállással meg a 18 V-s zenerrel a Vin-re.

Ekkor irtam, hogy nincs az EN bementre definiálva mi történik akkor, ha a EN bemenetre tul nagy feszültség kerül, amit ugye most nem lehet kizárni, mennyi lesz a 100 ohmos R bal oldalán az egyenirányitott DCCböl viszont az 1-es lábon csak 18 V lehet ( vagy 16V az irásom szerint).
S miután ez nincs definiálva, ezért irtam meglehetösen pontosan, hogy a 10 Voltos Zenert a chip Vin lábára kell kótni, mert akkor garantálva van, hogy az EN-re nem kerülhet nagyobb feszültség mint normális üzemben az IC bemenetére.
Ez semilyen befolyással nincs a müködésre, csak korlátozza a chipre a max feszültséget.

Minden más ugy müködik, ahogy megbeszéltük.
(#67727) diginewl válasza etwg hozzászólására (#67726) Válasz Ápr 6, 2023
Ha jól olvasom, akkor így kell módosítani?
(Piros keretben átvezetékeztem a Zd10V-ot.)

Laden-Chrage...jpg
 
(#67728) etwg válasza diginewl hozzászólására (#67727) Válasz Ápr 6, 2023
Igen.
(#67729) etwg hozzászólása Válasz Ápr 6, 2023
Apropo nem tudtok valamilyen primitiv rajzolo programot táblagépre. Gyakran onnan válaszolok, de eddig nem találtam használhato rajzolo programot ( elég lenne elektromos rajzokra ). Ezért nem tudok berakni kapásból kapcsolási rajzokat, amik sok félreértést kiküszöbölnének.
(#67730) Antal Miklós válasza etwg hozzászólására (#67729) Válasz Ápr 6, 2023
Szia. Én évek óta az sPlan V.7 nevű programot használom.
Nagyon könnyen lehet új alkatrészt készíteni, sajnos nem magyarül beszél (német).
Most jelent meg a V.8 verzió, de ez már szerintem fizetős lesz.
Ha e mellett döntesz, a könyvtáramat nagyon szívesen átadom.
Üdv.
(#67731) klimas válasza Antal Miklós hozzászólására (#67730) Válasz Ápr 6, 2023
Hű! Ez engem is érdekelne , mert már unom a paint-et meg az 52 éves sablonjaimat ....
Légyszíves privátban eligaztást adni , köszönettel .
(#67732) etwg válasza Antal Miklós hozzászólására (#67730) Válasz Ápr 6, 2023
Sajnos az Ipad-ra nincs ilyen.
Van egy meglehetösen primitiv valami, de abban még egy tranzisztor sincs...

3E7D868B-E1A...jpeg
 
(#67737) etwg válasza klimas hozzászólására (#67731) Válasz Ápr 8, 2023
Rendes rajzoláshoz ( nem táblagépen) van egy sereg részben ingyenes program. Sajnos a jok és olcsok eltüntek,de pl a corel draw még mindig megfizethetö privát célokra.
A 3D s rajzolokbol meg több is van, ingyenes is.
(#67742) klimas válasza klimas hozzászólására (#67685) Válasz Ápr 15, 2023
Probléma megoldódott , cserélték szó nélkül....
(#67749) diginewl válasza diginewl hozzászólására (#67727) Válasz Ápr 18, 2023
Még egy kérdést engedjetek meg ezzel a 18V-os Zener diódával kapcsolatban (bekeretezett piros négyzet, 5-ös láb IC mellett):
Ha a bejövő feszültség 18V-alatt van, akkor a 18V-os Zener nem csinál semmit ugye? Nem melegszik, meg egyebek.
Ő akkor lép csak működésbe, ha 18V fölé emelkedik a feszültség, addig figyel.

Laden-Chrage...jpg
 
Lapozás       32/37    
Frissek
  2024. Márc, 28. Csü
10:47:02
  Jelenleg 9 fő olvassa az oldalt
Hirdetés