Bejelentkezés
Felhasználónév:
Jelszó:
 
 
 
Regisztráció
Elfelejtett jelszó
Fórum témák
Fórum » Szervó vezérlés
Szervó vezérlés
Témaindító: Frankye, idő: Júl 1, 2014
Témakörök:

Lapozás       12/16    
(#55385) etwg válasza máv275 hozzászólására (#55384) Válasz Feb 19, 2017
Amit adtak hozzá. Tökeletesen megfelel azokra a mérésekre amit ezzel a miniszkoppal el lehet végezni.
(#55386) JZoli válasza etwg hozzászólására (#55385) Válasz Feb 19, 2017
Itt van egy aminek van "doboza" is. Szerintem a dobozolt verzió előnyösebb, mert előbb-utóbb úgy is bele kerül valamilyen készülékházba. Igaz az általad linkeltek közül is van dobozos verzió.Bővebben: Link
(#55387) etwg válasza JZoli hozzászólására (#55386) Válasz Feb 19, 2017
Nekem is dobozban van csak nem az eredetiben mert a ba nem féf bele az akku meg az elektronika. Igy az én dobozom mintegy 10 mm-l magasabb.
(Telefon akku, step-up + usb töltö).
(#55389) etwg válasza etwg hozzászólására (#55387) Válasz Feb 19, 2017
Bocs, most látom, hogy telon sikerül egy pár betüt elütni meg kihagyni....

..mert a ba nem féf bele .. helyesen: ...mert abba nem fér bele...
(#55390) máv275 hozzászólása Válasz Feb 19, 2017
Köszönöm a tanácsokat , közben találtam dobozost , és forrasztottat Bővebben: Link , de választás elé kerültem , mert van itt egy újabb talán nem ismeretlen előttetek Bővebben: Link
(#55391) etwg válasza máv275 hozzászólására (#55390) Válasz Feb 19, 2017
Miután meg van a DSO138 azota nem követem a müszereket. Olcsok, egyformák még a képernyö is, igy nem igen lehet büvészkedni.
(#55393) etwg hozzászólása Válasz Feb 20, 2017
Egy érdekes jelenség ütötte fel a fejét a régebbi terepasztalon. A szervok mind müködtek (7 darab) majd a terepasztalt valamivel több mint 1 évre leállitittam, mert ezt azt át kellett rajta dolgozni. A mult héten ujra elövettem, és 2 szervo nem ment. Kiépeitve sem. Némi erövel megmozgatva az egyik elindult és azota is müködik, a másik viszont nem (kuka, illetve kiszerelem belöle az elektronikát s jo lesz másra, ha a motor hajlando forogni.).
Halvány fogalmam sincs mi történhetett. Egy évig állt áram nélkül.
(#55414) máv275 válasza etwg hozzászólására (#55391) Válasz Feb 22, 2017
Estleg valakinek kedve támad it van két link , DSO150 nél kiküszöböltek pár hibát ami a 138 nál volt. Leírás :
Bővebben: Link Bővebben: Link
(#55415) máv275 válasza etwg hozzászólására (#55393) Válasz Feb 22, 2017
Jártam én is így csak repülővel , de ott szétszedés után kiderült valamitől szürkésfehér anyag volt benne mint ami spiatereken szokott lenni. Nem kisérleteztem kicseréltem. Bár nálam hűvös garázsban volt a gép esetleg pára is kerülhetett bele.
(#55522) máv275 hozzászólása Válasz Márc 5, 2017
Megérkeztek a kütyülékek , próba alatt van az UNO + 16 CH szervókártya. Elindult a program , jelenleg csak az első 0- 8 csatorna megy még nem tudom mi az oka , hogy 8-15 miért nem. A vezérlő progi Ardunio Lybből lett feltöltve. Szervókat PC táp 5V táplálja szervo indulásnál 5.6-5.4 V között változik , szervon ként 230mA (Towerpro). Stabilan váltanak jelenleg nincs rezgés , be kecsoláskor elhanyagolható beállás
Bővebben: Link Bővebben: Link
(#55631) diginewl hozzászólása Válasz Márc 20, 2017
Tiszteletem!
Mennyire nagy hülyeség az, ha a szervóvezérlő dekódereket (egy dekóder 2 vagy 4 szervót irányít), egymáshoz képest késleltetve kapcsolok be?
Induláskor mindegyik dekóder zizzent egyet a szervókon, utána viszont egyszerre, ha max. kettő szervó megy együtt a 20-ból akkor sokat mondtam. Így egy tápegységről elmehetne az összes kb 20 szervó az asztalon.

A késleltetést, vagy 555 ic-vel+relé, vagy egy szerűbb (már működik, összehoztam) RC kör+tranyó+relé együttessel oldanám meg. Mindegyik dekóder kapna maga elé egy ilyen késletetett relét, ami más-más időben kapcsolja be a dekódereket (így kb 10-12 másodperc alatt az összes üzemképes lenne).
Vélemény?
(#55632) proba válasza diginewl hozzászólására (#55631) Válasz Márc 20, 2017
Ha a szervó cseréken is gondolkodsz, valamint a szervó vezérlők nem kapcsolják le a tápot, akkor később belefuthatsz, a digitális szervók - legalábbis amit próbáltam - folyamatosan igényelték az áramot, így a fogyasztás minimalizálás nem biztos hogy bejön.
(#55633) diginewl válasza proba hozzászólására (#55632) Válasz Márc 20, 2017
Még nem cserélek semmit, csak tervezek.

Lekapcsolja, megmértem.
Tényleg csak induláskor, és persze akkor mindegyik igényel áramot, aztán csak ilyen minimális 10-20mA kell nekik. Ill akkor vesz fel sokat, ha éppen váltót állít.
(#55637) csíkosháTTú válasza diginewl hozzászólására (#55633) Válasz Márc 21, 2017
Hasonlót csinál a Tran SW10, és az SW43 is. Csak ez magától, mert benne van a programjában. Címtől függően "éled" fel a dekóderek szervó kimenete, minél nagyobb a cím, annál később. Pár másoperc alatt "zongoráznak le" egy komplett terepasztalt.
(#55639) diginewl válasza csíkosháTTú hozzászólására (#55637) Válasz Márc 21, 2017
Rendben, köszönöm!
Magyarán, nem elvetendő hülyeség, amin most gondolkodom.
(#55654) Milos Grimasz hozzászólása Válasz Márc 23, 2017
Sziasztok!

A védjelzőm tárcsáJát szeretném szervómotorral működtetni. Milyen szervót ajánlotok és milyen vezérlést lenne érdemes beszerezni hozzá?
(#55656) etwg válasza Milos Grimasz hozzászólására (#55654) Válasz Márc 23, 2017
Bármilyen szervo jo hozzá, 90 fokot kell csak forditanod. A vezérlés attol függ movel akarod - analog=2 nyomogomb vagy poti- vagy digitalisan = szervo vezérlö IF.
(#55658) Milos Grimasz válasza etwg hozzászólására (#55656) Válasz Márc 23, 2017
Na most jót kérdeztél. A pálya digit lesz, és vonat befolyásolást szeretnék. Ergo a jelző előtt egy fékező modul, utána egy visszajelentő (Csíkos mester féle ketyerék). A szabad jelzést pedig az állomásról kapná gomb nyomással.
(#55660) etwg válasza Milos Grimasz hozzászólására (#55658) Válasz Márc 23, 2017
A jelzö mozgatása ilyen esetben már csak hab a tortán, azaz elöbb tisztáznod kell a többi, általad felsorolt kérdést. Azaz irány Csikos mester stb
(#55664) Milos Grimasz válasza etwg hozzászólására (#55660) Válasz Márc 24, 2017
És ha analóg, vonat befolyásolás nélkül?
(#55669) etwg válasza Milos Grimasz hozzászólására (#55664) Válasz Márc 24, 2017
Akkor veszel hozzá egy szervot meg egy szervotesztert, meg 5-6V-s akkut és már forgathatod is.
(#55670) Milos Grimasz válasza etwg hozzászólására (#55669) Válasz Márc 25, 2017
A forgási sebességet, illetve szöget hogyan lehet szabályozni?
Nekem 90 fokot kell fordulnia és kb. 3mp alatt.

Ez a teszter különben mire való?
(#55671) etwg válasza Milos Grimasz hozzászólására (#55670) Válasz Márc 25, 2017
A teszteren van egy tekerö. Ha azt forgatod a szervo ugyanugy forog a terepasztalon.
Az a lassu forgás elektronikusan már kihivás lesz ( megoldhato), de addig az ujjaidban van a sebesség.
(#55673) Milos Grimasz válasza etwg hozzászólására (#55671) Válasz Márc 26, 2017
Tulajdonkép jól hangzik ez a megoldás is, de akkor ennyi erővel kézzel is állíthatom mindenféle elektronika nélkül és akkor még pénzbe sem kerül.
(#55674) etwg válasza Milos Grimasz hozzászólására (#55673) Válasz Márc 26, 2017
Ahhoz komolyabb ismeretek kellenek elektronikábol, hogy a szervot lassan tudd mozgatni. De szervo nélkül megoldhatod pl. egy MTB váltoállitoval ( 3 sec nem fogsz elérni, csak lassu mozgást), vagy épitesz egy apro áttételes hajtást ( készen is kapni) ami a rendszerböl jövö igen-nem üzenetre lassan átpörög a másik állásba. Kapni mikromotorokkal egybeépitett áttételt (1:1000) de ilyet épithetsz magad is, vagy szétszedsz egy szervot és csak a mechanizmust használod ( a motor csak max 5 V-t bir el).
Az ilyen esetekben mindig nagyon jo pontosan megfogalmazni a kivánalmakat.
(#55675) piltdownman válasza Milos Grimasz hozzászólására (#55670) Válasz Márc 26, 2017
Ha összerakod a mellékelt kapcsolást (DIL-8 foglalattal, a CONN-4 csatl.nélkül ) küldök egy felprogramozott kontrollert postaköltség fejébe.

servo683.pdf
 
(#55677) Milos Grimasz válasza piltdownman hozzászólására (#55675) Válasz Márc 26, 2017
Köszönöm a rajzot, de mivel én elektronikai antitalentum vagyok, így ez a rajz nekem Ó héberül van.

Az eredeti kérésem amúgy ez volt:

Idézet:
„Sziasztok!

A védjelzőm tárcsáját szeretném szervómotorral működtetni. Milyen szervót ajánlotok és milyen vezérlést lenne érdemes beszerezni hozzá?”

Közben kutakodtam és ezeket találtam:

Bővebben: Link
Bővebben: Link
Bővebben: Link

A Tatombak féle ugyan a fénysorompót is működteti de a célomnak megfelelö lenne.
A legszimpatikusabb a Train Modules féle volt ami kettő szervót működtet külön-külön. Ez lenne a legideálisabb, mivel az állomásnak amit modellezni fogok két bejárata van 1-1 védjelzővel. Viszont a kosárba mikor megláttam a végösszeget, hát dobtam egy hátast.

A digitools pont azért esett ki a körből, mert 4 servot vezérel és kicsit pocséklásnak tartok két kimenetet szabadon hagyni. (De ha már 4 szervó menne rá akkor ez az ár-érték arányosan a legjobb.)

Tulajdonkép ha valaki készítt barátibb áron szervó vezérlőt az is érdekel.
(#55678) etwg válasza Milos Grimasz hozzászólására (#55677) Válasz Márc 26, 2017
Szervovezérlöt rengeteget kapsz ( ilyen a teszter is), csak a sebesség a gond, amit talán a kolléga chipje tud kezelni. A gyári megoldások csak egy adott sebességgel, vagy a rosszabbik esetben csak a szervo mechanikus idöállandojával számolnak - azaz nem kezelik magát a mozgási sebességet. Neked meg ez a fontos (legalábbis ezt hangsulyoztad). Ráadásul amit már korábban irtam az igényed bonyolultabb. A szervo mozgatásához egy jel kell, nyomogomb, rendszer kimenet. Ez igen/nem és semmilyen más infirmáciot nem tartalmaz. Ezt kell a keresett áramkörnek átalakitani, hogy a szervo lassabban reagáljon. Ezért kell neked a két fokozat. Ezt láthatod a gáspár féle elektronikán is 2 poti a végállások beállitására egy 3. meg a sebességre.
Ha jol emlékszem évekkel ezelött ezt piltdowman és Harcisün kollégával kiveséztük.
(#55679) Milos Grimasz válasza etwg hozzászólására (#55678) Válasz Márc 26, 2017
Szerintem megint elbeszélünk egymás mellett, de már kezdem megszokni.

A tesztert húzzuk ki a számításból, mert itt annyi történik, hogy egy gombot tekerget a delikvens és az mozgatja a szervót. Ha veszek két kúp fogaskereket meg eszkábálok neki valami tartót és teszek egy gomb szérű képződményt rá akkor ugyanott tartunk, csak jó pár ezer forinttal beljebb és megint csak a gombot tekergetjük.

Ennél azért egy kicsikét kifinomultabb megoldásra lenne szükségem. Ezért is tettem fel itt ezt a kérdést, gondolván azt, hogy itt nálam jóval hozzá értőbb emberek vannak. Gondolom is, mivel a 12 oldalon leírtakból egy mukkot sem értek.

Az előző hozzászólásom lényege ez volt, hogy hátha valaki tud esetleg még más terméket, hátha megtalálom a nekem ideálisat.
(#55680) slogan válasza Milos Grimasz hozzászólására (#55679) Válasz Márc 26, 2017
Sok az 5000Ft, vagy mi a problémád ?
(#55681) Milos Grimasz válasza slogan hozzászólására (#55680) Válasz Márc 26, 2017
Csak próbálom megtalálni a számomra optimálisat.
(#55682) slogan válasza Milos Grimasz hozzászólására (#55681) Válasz Márc 26, 2017
Akkor kezdj el foglalkozni az elektronikával, programozással és ~1 év múlva meg tudod csinálni 1-2000 Ft-ból.
(#55683) Milos Grimasz válasza slogan hozzászólására (#55682) Válasz Márc 26, 2017
Nem fogom tenni, de köszi a jó tanácsot.
(#55684) etwg válasza Milos Grimasz hozzászólására (#55679) Válasz Márc 26, 2017
Hát látszik, hogy mennyire nem értesz a dologhoz. (Azaz nem a szokásos mellébeszélés!). A teszterbe beraksz két trimmert, akkor már egy relével vagy kapcsoloval is fordithatod a jelzöt. (S nem kell semmit eszkabálnod).
Azaz még mindig nálad a labda, hogy mit is akarsz.
Az itt emlitett vezérlök az igényed egy részét vagy mindet kielégitik, vagy ott sem érted, hogy mit irnak?
(#55685) slogan válasza etwg hozzászólására (#55684) Válasz Márc 26, 2017
Nem csak "mit írnak", engem fel is hívott
(#55686) etwg válasza slogan hozzászólására (#55685) Válasz Márc 26, 2017
(#55687) Milos Grimasz válasza etwg hozzászólására (#55684) Válasz Márc 26, 2017
Tényleg nem értek hozzá, nem is tagadom, de nem is állítottam, hogy igen. Ezért is kérdeztem. Na mindegy.
(#55688) proba válasza Milos Grimasz hozzászólására (#55687) Válasz Márc 26, 2017
Régen a rádiótechnikában volt olyan cikk hogy izomhuzal. Lehet az is alkalmazható lenne kissebb elmozdulásokhoz. Feszültséget kapcsolsz rá, felmelegszik, talán nyúlik valamennyit.
(#55689) proba válasza Milos Grimasz hozzászólására (#55679) Válasz Márc 26, 2017
Mondjuk EBAY szervó teszter max 800 ft. szervo 600Ft valami táp meg csak akad.
Az is igaz, legyen mechanikus biztber, akkor vonócérnával nulla fogyasztás mellett is meg lehet csinálni viszonylag egyszerűen.
Ha meg profit akarsz, elektromos ( netán DCC) jellel működőt, lassan átállót, akkor marad a barkácsolás,programozás vagy készen valami erre a célra kitalált nem olcsó valami.
Egy váltóvezérlő /mozgató valami nem tudom mennyire gazdaságos.
(#55690) diginewl válasza Milos Grimasz hozzászólására (#55677) Válasz Márc 27, 2017
Hali!
A lényeget leírtad: "Tulajdonkép ha valaki készítt barátibb áron szervó vezérlőt az is érdekel."
5000Ft alatt készet, tökéleteset nem nagyon kapsz.

Ha mindent megveszek hozzá, és én rakom össze akkor is 1000-1200Ft-körül jön ki, és akkor még nyákot maratok, meg fúrok, forrasztok. És még ott van a hex-is, amit ki kellett találni, ha saját a termék.
A PACO oldalán vannak dcc szervó vezérlők. Ezek tudnak max 90fokos kitérést, működő hex-el. Az áramkörük annyira pofonegyszerű, hogy egy furatolt nyákra is föl lehet forrasztani az eszközöket.
Itt a fórumon valakit megkérsz, ír neked egy pic-et (414Ft), és megoldottad baráti áron
(#55707) piltdownman válasza Milos Grimasz hozzászólására (#55677) Válasz Márc 29, 2017
Idézet:
„ "...mivel én elektronikai antitalentum vagyok, így ez a rajz nekem Ó héberül van. "”
Pedig erre is jó a vasútmodellezés.
(Simonyi Károly: Villamosságtan. 3. kiadás. Akadémiai Kiadó Bp. 1964. 13. oldal.)

Idézet:
„„A védjelzőm tárcsáJát szeretném szervómotorral működtetni. Milyen szervót ajánlotok és
milyen vezérlést lenne érdemes beszerezni hozzá?””
SG90g szervót + az unokáim által a tavaszi iskolai szünet alatt összerakandó, minden igényt
kielégítő vezérlést. Goto: apro.

Simonyi rajz.jpg
 
(#55727) diginewl válasza piltdownman hozzászólására (#55707) Válasz Ápr 1, 2017
Hali!
Olvasom a leírást.
Ebből az jön le, hogy egy csatlakozó van.
Ha egy nullázás/kapcsolás/jel van, akkor mozdul a szervó, ha megint van jel akkor megint vált. Azaz egy bemenetre kell rávinni mind a két kapcsolás jelet, és csak egyszer.
(egy analóg, pl. kapcsolósínes rendszerben, ahol egy szerelvény több fém kereke többszörösen is ide/oda váltogatja a szervót...
Idézet:
„ minden igényt kielégítő vezérlést”
-nek nem nevezném

Olyant tudsz-e fabrikálni, ami tudja ezt a fentit is, meg a kettő külön bemenetet is? (Van ott egy jumper, azt erre a célra fel is lehetne használni) Húsvétig még van idő!

Apropó:
Idézet:
„unokáim által a tavaszi iskolai szünet alatt”
Vigyázz ezekkel a kijelentésekkel, mert még a gyermekvédők rád szállnak, hogy mit csinálsz az unokákkal. (amúgy dicséretes, hogy ilyenekre kaphatók a gyerekek, mert ezzel sokat tanulnak, finom motorikát. Valamint nem a Tablet előtt nyomogatnak a szobában)
(#55728) diginewl válasza diginewl hozzászólására (#55727) Válasz Ápr 1, 2017
Jajj egy bemenettel is megoldható - szerintem
ha zárt, azaz nullára húzott az az egyik állapot, a nyitott, pedig a másik (ez pl bistabil, vagy sima relével megoldható)
Így "csak" a programot kellene átírni
Na?
(#55729) etwg válasza diginewl hozzászólására (#55727) Válasz Ápr 1, 2017
Idézet:
„egy analóg, pl. kapcsolósínes rendszerben, ahol egy szerelvény több fém kereke többszörösen is ide/oda váltogatja a szervót...”

Ezt ugy lehet megoldani, hogy az elektronika amikor elfogad egy jelet ( bekapcsol) akkor ugyanazt a jelet már nem fogadja, és vár az ellenkezö jelre (kikapcsol). Ezt a prociban aránylag egyszerü megoldani.
(#55731) HarciSün hozzászólása Válasz Ápr 1, 2017
Hosszú kihagyás után én is megmutatnám hol tartok:

Videó

A lényeg: a 16 szervót vezérlő panelhez alapból csak arduino-ra való library van, az ESP alapú eszközöket alapból nem támogatja - de most végre sikerült összehozni, hogy működjön a vezérlés.

És persze az ESP alapú Wemos D1 mini azért kell, mert alapból benne van a wifi, tehát tud AccessPoint-ként működni (mint egy router amire lehet pl laptoppal/tablettel/telefonnal csatlakozni) és lehet rá weboldalt is tenni - ergo így meglehet (majd) oldani, hogy mind a 16 vezérlendő szervó paramétereit (két végállás helyzete és sebesség) egy weboldalon át lehessen bármilyen eszközről beállítani, plusz a vezérlés is történhet wifi kapcsolaton át - olcsóbb és a kész elemek miatt egyszerűbb még a bluetooth-os megoldásnál is, ráadásul minden wifit kezelő eszközről elérhető külön natív program nélkül.

Hátránya, hogy nem olyan egyszerű programozási szempontból a vezérlést, weboldalt, AP-t, tárolás-visszatöltést megoldani... (de ettől szép kihívás)

Köszönöm a figyelmet
(#55732) dikdom válasza HarciSün hozzászólására (#55731) Válasz Ápr 1, 2017
Szia,

jól értem, hogy az ESP modul wifi fölött elérhető valahogy és az I2C -vel pedig a PWM modult bökdösi?
Elméletben olyan egyszerűek ezek, de amikor nekiállsz bütykölni, akkor jönnek csak az akadályok. Pl pullup ellenállások az I2C-hez? Le a kalappal.
Az I2C -t nem zavarja be a wifi modul? Mármint az I2C -nél eléggé fontos a pontos időzítés, nem volt soha elveszett web kérés, vagy rángatózó szervó?

Én újabban megfutamodtam és az Arduino Nano-mat le fogom cserélni egy Megára (amit megérkezik a Mega, és elkészül hozzá a program+áramkör - szóval laza fél év az is).
Eleinte az volt a terv, hogy port-extender IC-kel majd jól elleszek a Nano mellett, de amit először rendeltem PCF8574 -eseket, azokról kiderült, hogy opendrain outputja van, azaz ha 1re állítom, akkor nem tud áramot adni. Csak 0-ra (GND-re) állítva tud áramot elnyelni (pont nem így vannak jelenleg a LEDjeim).
Aztán rendeltem kettő MCP23017 IC-t, ezek meg nem érkeztek meg... Meg kiszámoltam, hogy ha nyákot maratok hozzá, akkor máris nem olyan olcsó ez (kisgyerekek mellett, társasáházban nem savazok). Másrészt a Mega 2560 boardon van egy rakat IO, analóg bemenet, a sínjeimhez elegendő PWM, szóval pont ami kell, szem-szájnak ingere (wifi nincs!)..
(#55733) HarciSün válasza dikdom hozzászólására (#55732) Válasz Ápr 1, 2017
Igen, az ESP modul vagy AP üzemmódban indul és akkor arra lehet csatlakozni, vagy felcsatlakozik egy routerre - mindkét esetben van saját IP-je és tud indítani egy webszervert. (vagy akár UDP szervert is és akkor broadcast parancsokat is tud fogadni)
Lehet közvetlen web-es GET paranccsal is irányítani (mintha egy weboldalt nyitnál, de a linkben a vezérlési paraméter van)

Kis trükközéssel meg lehet oldani, hogy egy weboldalt is rá lehet tölteni a flash egy elkülönített részébe, amit betöltve a kliens websocket-en keresztül tud adatot visszaküldeni, amit az esp megkap. (ilyet már csináltam korábban és működött - egy szervóval, most jön majd hogy összeházasítsam a két programot)

Most azt is sikerült megoldani, hogy I2C-n vezérelje a szervóvezérlő panelt (tudja címezni és irányítani mind a 16 kimenetét) Az I2C-re van dedikált láb az Wemos modulon - így nem zavar bele semmi.

Egy másik projektemben már a belső EEPROM-ját sikerült adattárolásra-visszatöltésre is használni - így elmenthetőek a szervók paraméterei is...

Én úgy látom, hogy nem a szervók fizikai vezérlése a legnagyobb gond, hanem olyan felhasználói felület kialakítása amit egy programozáshoz és elektronikához nem értő modellező is kezelni tud, bármilyen hétköznapi eszközzel (laptop/tablet/telefon) - pedig ez lenne a távlati célom.

Sok lehetőség adódik a felhasználói oldalon:
A sima nyomógombos vezérlés feleslegesen bonyolult és nem túl "felhasználóbarát" így ezt eleve elvetettem.

a bluetooth könnyen megvalósítható de az irányításához android alá saját program kell (megoldható, így működik most is az asztalom) hátránya, hogy csak android alól vezérlehető "könnyen"

Sima USB-s (soros) kapcsolattal szintén az a gond, hogy a vezérlő gépre natív program kell.

a webes felület olcsóbb (nem kell BT panel, a wifi meg adott az ESP-ben) ellenben lényegesen bonyolultabb programozási szempontból, hogy a vezérlési oldalon egy platformfüggetlen weboldal van csak...

(bocsánat a hosszú eszmefuttatásért)
(#55734) HarciSün válasza dikdom hozzászólására (#55732) Válasz Ápr 1, 2017
Jah, még valami: Én a Mega sok lába helyett inkább "kibővítettem" a meglévőket:

- Kimenet shift regiszterekkel tökéletesen megoldható 3 vezetéken - a túloldalán annyi 8 lábú shfit-et egymás után kötve amennyi kell.

- Befelé is lehet shift-elni (nemrég kipróbáltam) ami szintén 3 láb - tehát 2x3 lábbal annyi ki és bemenetem van amennyit akarok.

Az analóg bemenetek bővítésére is van megoldás (mondjuk az már külső bővítő panel, viszont sokkal jobb felbontású)

Viszont ha már ezek adottak akkor már arduino helyett lehet a szintén kompatibilis ESP-t használni (vagy a kényelmes wemos-t) és akkor wifi is van.

(én legalábbis így gondolkodtam amikor ebbe az irányba mentem - de lehet másnak mások a preferenciái!)
(#55735) dikdom válasza HarciSün hozzászólására (#55734) Válasz Ápr 2, 2017
Igen, az ESP -vel szükség van egy (vagy több) shift-re, kell PWM modul (szervók, sínek), kell esetleg analog-in modul (szenzorok). Cserébe jól látod, nem kell extra eszköz a wifi/bluetooth -hoz.
Én nem tervezek egy általános megoldást lerakni, nekem elég, ha jól működik nálam. Ezzel is lesz épp elég bajom!
És persze oda is több út vezethet. Elágazásokkal (magaslabda: kitérőkkel). Ezért is indultam el a Nanoval, úgy gondoltam, hogy jó lesz pár ilyen I2C fölött (2 vezeték, max 127 eszköz a buszon) vezérelhető I/O IC. Ami gondot látok vele, hogy a központi chipnek dumálnia kell vele, ott van hibalehetőség. És ezen felül annyi, hogy lényegesen lassabb, mint ha natív IO láb lenne az arduinón (100kHz -en az kb 0.2 msec, míg natív módon egy láb állítása max 1-5 us). De ezt sem mondanám igazán nyomós érvnek. Zárlatvédelemnél ugye fontos, hogy mihamarabb le tudjam kapcsolni a mozdonyokat, viszont ez is csak egy alibi ok, mivel kb 10ms -onként nézem meg, hogy mennyi áram folyik a síneken.
Most az az elméletem, hogy minden el fog férni 1 Mega boardon, csak a LM298 és a feszstabok lesznek külön lapon. De majd meglátom, még nincs kész!

A felhasználói felületet jól megcsinálni nem lesz egyszerű (az egy külön szakma). De mindenképp egy szép feladat!
(#55781) HarciSün hozzászólása Válasz Ápr 6, 2017
Ötletelést kérek - hogy lehessen irányítani egy szervóvezérlőt?

Tehát ami megvan: 16 szervó vezérlésére alkalmas Wifis eszköz aminek kell adni 2db 5V-os tápot (nem közösítve!) Nyit egy Access Pointot amire rá lehet csatlakozni majd a 192.168.4.1 webcím megnyitásával a csatolt képen látható oldal jön be.

Itt lehet megadni a szervók két végállását amik között aztán váltogat a gomb megnyomásával - és még hogyan?

Variációk:
- Lehet soros kapcsolat a fejleszteni vágyóknak
- direkt webcím paranccsal, amire létrehozhat mindenki maga ikonokat. A cím kb így nézne ki: http://192.168.4.1/A - ekkor az A szervót állítja az előzőhöz képest a beállítások alapján, vagy http://192.168.4.1/A_200_300_5 ekkor direktben lehet ugrasztani egy poczícióra.
- csinálhatok hozzá egy bemeneti shift modult és akkor minden szervóhoz lehet egy kapcsolót tenni (ha nincs zárva a kapcsoló akkor az első, ha lezárják a második állapotba vált a hozzá tartozó szervó a beállítás alapján)


Tehát több fejlesztési irány is van de merre menjek tovább ami szerintetek is hasznos és használható lenne?

Egyébként az eddigi tesztek alapján 10db szervóhoz (ennyim van most) egy stabil 5V 2A-es táp kell minimum, azzal már stabil, a logikai rész tápjához egy sima telefontöltő is elég.

Egyébként kisebb táp is elég lenne de sajna bekapcsoláskor az összes szervó elég nagy áramot vesz fel - és ha a táp nem bírja meghülyül az egész (a szervók össze-vissza mozognak ahogy egymás elől veszik el a delejt)

Screenshot_2...jpeg
 
Lapozás       12/16    
Frissek
  2024. Ápr, 26. Pé
22:31:33
  Jelenleg 16 fő olvassa az oldalt
Hirdetés