Bejelentkezés
Felhasználónév:
Jelszó:
 
 
 
Regisztráció
Elfelejtett jelszó
Fórum témák
Fórum » Szervó vezérlés
Szervó vezérlés
Témaindító: Frankye, idő: Júl 1, 2014
Témakörök:

Lapozás       11/16    
(#54729) etwg válasza dikdom hozzászólására (#54727) Válasz Dec 28, 2016
Idézet:
„jól gondolom, hogy a sebesség nem feltétlenül lineárisan arányos a PWM jel kitöltöttségével? ”

Rosszul gondolod a motor fordulatszáma a leadott teljesitménnyel ( a PWM aktiv felülete) az meg a kitöltési tényezö függvénye. A modellekbne azonban jelentös mechanikai veszteségek vannak igy a motor nem biztos, higy lineárisan tudja ezt leképezni, azaz kis kitöltési tényezönél szenved vagy nem is indul. Ezért kell néha nem 0-rol indulni - de ez egyedi igy az analog pályán nem alkalmazhato több mozdonyra.

A zümmögést nem lehet kondikkal kiszürni, mert az mechanikus zümmögés nem elektronikus. Optimalizálni kellene a frekvenciát - az is motortol függ. A régi modellekben a TT motorhoz 100 Hz körüli frekvencia kell, az uj motorok simábban futnak 2-400 Hz tartományban. (Ezt ki kell probálni). Egy kis zümmögés nem árt.
(#54784) dikdom hozzászólása Válasz Jan 4, 2017
Megvan, hogy mikor tekeredik el bekapcsoláskor a szervóm (sorompó), arra sajnos még nem sikerült rájönnöm, hogy miért.
Úgy néz ki az elektronikám, hogy van egy RaspberryPi, saját táppal és van egy laptop táp, ami adja a 16.5V -ot a síneknek és egy kapcsolóüzemű DC-DC feszstabon (2A) keresztül adja az 5V -ot az Arduino Nanonak meg a szervóknak (meg a LEDeknek). A Pi és az arduino USB -n vannak összekötve. A nano lapkán van egy schottky dióda, ami nem engedi, hogy a nano az USB -n kifelé adjon áramot (ha annak az 5V -os lábaira adnék feszültséget). Befelé viszont jöhet áram, de csak akkor, ha az USB 5V -os feszültsége (minusz a diódán eső 0.2-0.3V) magasabb, mint amit az arduino az 5V -os lábon megkap.
No, amikor bekapcsolom az 3-as 220V-os elosztót, akkor a Pi tápja hamarabb indul el, mint a laptop táp, kb fél másodpercről beszélünk. Ez viszont elég ahhoz, hogy árammal lássa el az arduinot/szervókat s ilyenkor eltekeredjen a nano lábára kötött szervó motor a végállapotig, vagy amig fel nem éled a +5V -os kapcsoló táp.
Ha bekapcsoláskor lehúzom az USB-t, vagy a Pi nem kap áramot, akkor a szervó rezzenéstelen marad. Ja, és a 2ből csak az egyik szervó viselkedik így, a másik nem.
Végigolvastam az arduino bootloaderének a forrást, sajnos nem lettem tőle okosabb, már csak azért sem, mert nem tudom, hogy pontosan milyen SW van felrakva, de kimondottan azt a lábat (D8) nem érinti a bootolás.

így hirtelen több megoldást is látok, egyik sem a kedvencem: mint pl uerről az 5V -ról kell a pi-t is táplálni (de az ~300-500mA, alsó hangon és még a PI belső polyfuse-át is kikerüli), lekapcsolni az összes szervó motorját, mondjuk egy relével a teljes beindulásig, még esetleg meg lehetne nézni, hogy ha a sorompó másik lábon van, akkor megszűnik-e a jelenség, vagy lecserélni az arduino-Pi kombót egy ESP8266+shift regiszterek hadára (de itt meg a szervókat nem tudom, hogy hogyan tudnám róluk vezérelni).

Egyébként a fenti hiba miatt annyi bonyodalmam van, hogy a terepasztalt csak lecsukott sorompóval szabad kikapcsolni, különben bekapcsoláskor leereszti a sorompókat, majd visszarántja a nyitott állapotba - attól félek h egyszercsak elszakítja a zsinórját. Szóval nem tragédia a dolog, de jó lenne megtalálni egy frappáns ellenszert.
Volna vkinek bármi javaslata (azon kívül, hogy így jár az, aki túlbonyolítja az asztalát...) a probléma kiküszöbölésére?
(#54785) proba válasza dikdom hozzászólására (#54784) Válasz Jan 4, 2017
Ha az arduino bootloadere a baj, akkor ne bootloaderral, hanem sima usb aspvel, bootloader nélküli programot tegyél rá. Ha meg nem az a baj, akkor a kimenetnek programozott lábakat egy ellenállásssal hozd fix szintre, mert azokat a program indulásig szerintem lebegteti. A következő, a tápok bekapcsolási sorrendjét valamivel beállítod, esetleg az is segíthet.
(#54787) dikdom válasza proba hozzászólására (#54785) Válasz Jan 4, 2017
1) szerintem nem a bootloader a baj, de ezt én is ki akartam próbálni. Van egy másik arduinom, felrakok egy bootloader nélkuli imaget.
2) a szervós lábak egy-egy 4.7k ellenállással a +5V -ra vannak húzva.
3) igen, ez biztosan segít, de hogyan lehet eltolni? Egy másik hosszabbítós-kapcsolós elosztóval? Vagy van valami konkrét ötleted?

Köszi
(#54797) dikdom válasza dikdom hozzászólására (#54787) Válasz Jan 5, 2017
Aludtam rá egyet, s arra jutottam, hogy leveszem az arduinot a +5V -os vonalról. Amikor a Pi elindul, áram alá kerül az arduino is, viszont a +5V ág nem, szóval a szervók nem fognak tudni megindulni (hacsak nem akarják a jel-vonalról táplálni magukat, de remélem ekkora disznóságot nem fognak elkövetni).
A föld továbbra is közös marad, szóval ha jól gondolom minden jó lesz innentől.
(#54919) dikdom válasza dikdom hozzászólására (#54797) Válasz Jan 15, 2017
Tökéletesen bevált.
Egyetlen apróság maradt: induláskor nem próbálom újra beállítani a szervókat az otthagyott értéken (mondjuk 120 fok), mert az megintcsak egy csepp elmozdulást eredményez. Akárhol is állt. Ezt nem tudom miért teszi. Szóval most szépen, mozdulatlanul indul az asztalom!

Ja, és az Arduino Servo könyvtárában is találtam egy kis trükköt. Az első attach() hívás előtt kell egy write() hivás. Ha nem tesszük meg, akkor alapból 90 fokra tekeredik el. Persze ha közvetlen az attach() után jön a write(), akkor nincs gond (nincs annyi ideje a szervónak, hogy ténylegesen elinduljon a 90 fok felé).
(#55072) diginewl válasza DZolTTán hozzászólására (#54371) Válasz Jan 24, 2017
Jelentem, a Segítségeddel kipróbáltam a DIY érzést szervó ügyben

Szerintem érdemes vele foglalkozni.
A pic írót kínából megvettem (kb 2500ft-volt). És megjött, és ír PIC-et.
Nekem legjobban a 2 szervó 2 relé párosítás tetszik, mert figyeli a szervó félútját, és ott kattintja a relét.
(Mindez nem kerül többe egy 555 ic kapcsolásnál.)

Egyszóval köszönet ismételten!!!
(#55159) diginewl válasza diginewl hozzászólására (#55072) Válasz Jan 28, 2017
Ide is beteszem.
Fucik 4 szervós rendszere

Ez a DIY csodája. Szervó egyszerűen, olcsón.

Köszönet Dzolttán-nak!!!
(#55299) máv275 hozzászólása Válasz Feb 10, 2017
Tiszteletem a topic társaknak,

régóta olvasom de sajnos sokat nem tudok hozzá tenni , viszont sok segítéget kaptam a megjelent hozzászólásokból. Azt szeretném megkérdezni , hogy analóg pályán szervó vezérléshez tudnám használni ezt a kártyát. 14 db szervót kellene mozgatni kb. 7 vágányúthoz.

Bővebben: Link
(#55300) proba válasza máv275 hozzászólására (#55299) Válasz Feb 10, 2017
Szerintem jó, bár a rajta lévő ic valami led driver, de az időadatokat bőven tudhatja. 20ms 5us felbontással szerintem elég.
(#55301) etwg válasza máv275 hozzászólására (#55299) Válasz Feb 10, 2017
A szervokhoz jo, de kell hozzá egy android meg egy program is.
Lehet, hogy olcsobban jössz ki ezzel:

8 szervo

Ez egyböl 8 szervot tud vezérelni gombokkal, kapcsoloval és elengedhetetlen intelligenciával valamint visszajelzéssel.
Nálam 6 ilyen müködik hibátlanul. ( analog pálya, a váltok kézzel mások (8) kis procival vannak kapcsolgatva).
Sajnos már jo 10%-l drágább mint amikor én vettem öket.
(#55302) máv275 hozzászólása Válasz Feb 10, 2017
Köszönöm a gyors válaszokat (proba, és etwg), képbe került az októ is , abból viszont kettő kell , de ha jó akkor érdemes megpróbálni mert a tudásához képest elérhető az ára. Még azt szeretném kérdezni UNO R3 Arduinoval lehetséges volna etwg szerinti ajánlás , a kártya meghajtására.
(#55303) etwg válasza máv275 hozzászólására (#55302) Válasz Feb 10, 2017
A tiedet (aliexpres) csakis valamilyen procival (lehet arduino is, de bármi más ami a 6 portot kezelni tudja) lehet meghajtani.
Az a lap csak interface a szervok meg a proci között. Ha jol látom 6 adat kimeneten kommunikál a procival. Azaz ehhez meg kell irnod a programot ami majd kezeli a szervokat. A modul csak a kommunikáciot intézi meg leválasztja a szervok tápját.
(#55304) máv275 válasza etwg hozzászólására (#55303) Válasz Feb 10, 2017
Köszönöm , a segítséged. Meg próbálom ezt a megoldást ha nem válik be akkor okto lesz a megoldás.
(#55306) etwg válasza máv275 hozzászólására (#55304) Válasz Feb 10, 2017
Egy kicsit nézegettem a cuccot, ahogy látom az több I2C porton kommunikál a procival. Nem tudom, biztosan van valamilyen I2C félkész progi az arduinohoz. Azaz valami ilyesmit kell telepitened. Persze utánna kell még 16 bemenet ( a szervok vezérlésére) meg visszajelzés. Attol félek, higy azok az I2C progik valamilyen analog bemenetet igényelnek, hogy a szervokat egyenként és egymástol függetlenül tudd proporcionálisan mozgatni. Szoval ezeket a kérdéseket neked kell majd megoldanod.
(#55307) proba válasza máv275 hozzászólására (#55302) Válasz Feb 10, 2017
Itt van egy zip, Abban lévő readme.md felsorolja milyen processzor kell hozzá , az oldal meg a használat módját. Lehet még a rocrailt is rá lehet beszélni egy dcc++ központnak programozott arduinón keresztül a szervo vezérlésre. ( rocrail soros porton az arduinónak, az meg tovább a szervónak )
(#55308) etwg válasza proba hozzászólására (#55307) Válasz Feb 10, 2017
A kolléga nem akar DCC-t, igy ezt neki kell megoldania.
(#55309) máv275 válasza etwg hozzászólására (#55308) Válasz Feb 10, 2017
Csak analógot szeretnék. Azért körbe járom még . Mert ha sokkal bonyolultabb mint az októ akkor bukik az arduino.
Köszönöm a válaszokat.
(#55310) máv275 válasza proba hozzászólására (#55307) Válasz Feb 10, 2017
Köszönöm , ez segítség , lényeg , hogy analogon menjen. Jelenleg nincs DCC tervben de mi fajta emberknél ez olyan mint az időjárás hát ha még is egyszer.
(#55314) piltdownman hozzászólása Válasz Feb 11, 2017
A régi rozsdás kalapsínes pályánkon az egyik kitérőn áthaladó régi körmotoros mozdonyok
annyira szikráztak, hogy gyakran megrándult a közel lévő SG9-es szervó, mert a benne lévő
áramkör a hozzávezetésen át felvette a zajt. Ha nem PWM-es volt a meghajtás, hanem csak
egy sima tápegység, sokkal ritkább volt a jelenség.
Azt nem próbáltam, hogy a szervón közvetlenül a háznál elvágva a kábelt egy szűrő beiktatása milyen eredményes, csak áttekertem a vezetéket egy gyűrűmagon. Másoknál is segíthet.
Bővebben: szervó zajérzékenység

szervo+fojtó.jpg
 
(#55320) proba válasza etwg hozzászólására (#55308) Válasz Feb 11, 2017
Gondoltam hogy ezt válaszoljátok... De a rocrail nem csak a DCC-ről szól. Van olyan funkciója, hogy a vágányútnak megfelelő foglaltságokat vezérléseket soros porton kiadja/fogadja ( pl a dcc++ vezérlő) Erre egy arduinot programozva a váltóállítást, foglaltság ellenőrzést símán tudja. így a képernyőről irányíthatsz mindent (kivéve a tényleges DCC-t igénylő mozdonyokat) , a pályát lerendezi mindenféle DCC nélkül. A protokol sem bonyolult egyszerű szöveges üzenet, ami az arduinó programjából könnyen kileshető < Z 3 3 8> < Z 3 0> szinte a legbonyolultabb parancs. ( ez pl egy váltó állítása is lehet, de az eszközszámot állapotot minden eszközhöz egyedileg kell rendelni, így ez akár egy jelző is lehet. Jut eszembe, lehet a mozdonyokat is tudná, csak az arduinót analóg jelek kiadására alkalmas perifériával kellene ellátni.
(#55323) etwg válasza proba hozzászólására (#55320) Válasz Feb 11, 2017
Nem azért mondtam, hanem mert a kolléga alapbol azt kérte, hogy ne legyen DCC ( ebböl kifolyolag más ilyen vezérlés sem), igy nagyon elágazna a beszélgetés. Ö szerintem csak egyet akart, hogy arra az interfacere kötött 16 szervoval egyszerüen váltani tudjon. (Gondolom nyomogombokkal, kapcsoloval). Ezért szoltam csupán.
Nyilván ha PC-t stb akar használni az más ügy, de már a közelmultban is vita pattant a kér rendszer összemosásából, csak ezt szerettem volna elkerülni.
(#55325) máv275 válasza proba hozzászólására (#55320) Válasz Feb 11, 2017
Lehetőségek megismerésével szívesen alkalmazok más megoldást is. Tulajdon képpen mind kettőtöknek igaza van mert az alap kérdésem az volt amit etwg mond , csak közben proba koléga olyan általam ismeretlen ajtót nyitogat amit érdemes megfontolnom. Igaz nem vagyok profi az elektronikába , de lényeges alapismereteim meg vannak . Lényeg ott van , hogy a pálya legyen biztonságos. Kétvágányú fővonal autómatán , alsó/fő pályudvar , és a hegyi pálya manuálisan mozdony irányítással de a mozgások elektronikával felügyelve.
(#55326) proba válasza máv275 hozzászólására (#55325) Válasz Feb 11, 2017
Azt gondolom, ha odáig eljut valaki, hogy egy arduinóval I2C protokol segítségével egy szervó vezérlést megold nyomógombosan, már nem probléma, hogy ugyanezen arduinó egy soros porton érkező parancsra is reagáljon. Ettől kezdve viszont a rocrail mint vezérlőpult /megjelenítő már adja magát (bár tény a gomboknak,lámpáknak más érzete van ) . A másik ami eszembe jutott, olyan megoldásokat is láttam, akár itt a fórum, ahol az arduinóra direkt kötik a szervót. ( persze akkor meg arduinóból kell több.) csak mint lehetőség.
(#55327) máv275 válasza proba hozzászólására (#55326) Válasz Feb 11, 2017
Jól látod , remélem összejön. Most rendeltem egy start packot (arduino UNO3) kisérletezésre , és persze a program írás gyakorlásra . Az említett 16Ch kártyát + tápot stb. Bővebben: Link
(#55346) dikdom válasza máv275 hozzászólására (#55309) Válasz Feb 15, 2017
Szia,
az arduino platform elég jól tudja az I2C szabványt kezelni. Ez egy kínai koppintás, vélhetőleg az Adafruit találta ki az eredetit. Mindenesetre rákeresve találsz libet is hozzá [itt]. Néha nagyobb móka 0ról leprogramozni az egészet [itt] megtalálod az IC speckóját is (ha jól bogarásztam ki).
Arduinon a TWI (two wire interface) az, ami az I2C kommunikációt kezeli, arra keress rá.


(#55350) máv275 válasza dikdom hozzászólására (#55346) Válasz Feb 16, 2017
Köszönöm a segítséget , van amit már megtalaáltam (libet) , de a másík cím az új számomra jól használható , ez a helyes cím mert lemaradt az f betüd Bővebben: Link. Azon gondolkodom mivel a szervók együt több ampert is fogyaszthatnak , bár 4 nél több nem megy együtt , régi Pc tápról kellene az 5 V - t levenni , csak azt nem tudom milyen a Pc ilyen feszültsége , mert szervó tesztert próbáltam vele és pulzáló volt mert a teszter ledje ezt mutatta bár a szervót működtette. Kondival még nem próbáltam simítani , viszont teljesítményre jó lenne. Vontatási feszre meg a 12 V.
(#55351) etwg válasza máv275 hozzászólására (#55350) Válasz Feb 16, 2017
A szervokra vigyázz, mert azokat a >8 V kinyirja ( a motorok többsége 3-4V-s, a vezérlö elektronika is csak ugy max 10-12V-t bir ki).
A PC tápot nem gond lemérni, szinte kivétel nélkül sima DC, csak néha vannak belsö függöségek és nem indul el a 12 V amig az 5 V nincs leterhelve. A HE-n több topic is foglalkozik a PC tápok használatával, illetve azok modijával.
Ha visszaolvasol itt is, akkor kiderül, hogy szervonként kb 0,8 - 1 A-l kell számolni ( nekem a 8hoz kellett egy 12V 6 A táp, amit az octopuson levö StepDown konverter alakit kb 5-6V-ra a szervok számára).
A kapcsitápokat külsöleg kondival nem igen lehet simitani, igy az ott elég felesleges.
(#55353) dikdom válasza etwg hozzászólására (#55351) Válasz Feb 16, 2017
Ehhez annyit fűznék hozzá, hogy a 6A nyilván akkor kell, ha tervezed egyszerre használni az összes szervót. Amennyiben uC -vel vezérled őket, akkor azt tudod szabályozni, hogy egyszerre mennyi működjön.
Kapcsitáp és kondi. Ha low ESR (alacsony eredő ellenállású?) elkót használsz az tud segíteni.
Nekem pl egy eléggé selejtes feszstab érkezett (ilyet, kerüld el), 0.65V volt a kitérés, igaz, elég nagy frekvencián. Az oszcilloszkóp egy vastag csíkot rajzolt ki, nem is értettem egy darabig.
Egy 470uF -os elko kisimította 0.01V -ra a kitérést (10mV -ot is sokallok, de ez már az 'elég jó' kategória). Az 1mF -os elko pedig csak 0.5V-ra vitte le, gondolom az nem low ESR volt. Amikor vásároltam a boltban még nem tudtam, hogy mire kell figyelni.
(#55354) máv275 hozzászólása Válasz Feb 16, 2017
Kösz a jó tanácsokat , a Pc 5 V -t természetesen DC/DC tápon át használnám (StepDown DC/DC) ami 3 A tud Bővebben: Link. Van egy régi 460W tápom még kettő ventilátoros , a Z-Sz öszekötésével azonnal indul , és minden feszültséget adja mérések szerint. Mindenhol olvasom , hogy meg kell terhelni az 5V oldalt szerencsére ez anélkül is indul. Csak az aggaszt , hogy a szervóteszter ledje miért pulzál. Remélem nem okoz majd zavarokat , ha megérkeznek a kártyák beszámolok a fejleményekről.
(#55356) máv275 válasza dikdom hozzászólására (#55353) Válasz Feb 16, 2017
Ez is egy jótanács elkó ügyben , akkor az általad ajánlottal megpróbálom. Kereskedő vajon tudja mi a low ESR. Remélem nem futok bele valami gagyi DC/DC - be. A 470uF -os elko az általad említett , vagy mezei ?
(#55357) etwg válasza dikdom hozzászólására (#55353) Válasz Feb 16, 2017
Nem egészen. A szervok proporcionálisak, ezért bármikor elöfordulhat, hogy "ráhuz" az állásra ( innen a gyakori zümmögés). Az ok lehet a zavar az éterben vagy a mozdony ami éppen elszikrázik a válto környékén. Ezt csak ugy lehetne kizárni, ha a szervokat lekapcsolja a proci ( azt hiszem Harcisün kolléga kisérletezett ilyesmivel).
Szoval, ha nem tud a táp annyit, amennyit a szervok bármikor igényelnek összedölhet a rendszer ( táncolnak a szervok). Ezt mindenki tapasztalta, akik .esco gazdaságos tápokban gondolkodtak, hiszen "egyszerre csak 1 szervo megy alapon".
Már azt is emlegettem, hogy a szervok akku üzemre lettek gyártva nagyon kicsi belsö ellenállással, nem ugy mint a hálozati tápok, amik belsö ellenállása nagyságrenddel nagyobb, mint bármelyik akkué.
(#55358) dikdom válasza etwg hozzászólására (#55357) Válasz Feb 16, 2017
Nekem tud menni egyszerre legalább kettő szervó is amelett, hogy pont az előbb írtam, hogy milyen vacak DC-t adott ki magából.
Harcisün és jómagam két különböző iskolát képviselünk, már ami a zümmögő szervók kiküszöbölését illeti. Ő a tápot veszi el, én meg a PWM jelet. Neki 1 PWM láb (azt kapja az összes szervó, de csak amelyiken áram van, az mozog), de sok relé kell, nekem meg sok PWM láb kell.
Ezek egyike sem kezeli a kábelen keletkező zajt, arra a ferritgyűrű tűnik jó megoldásnak, lásd: #55314, illetve: Link).
Én tényleg max 2-3 szervót szeretnék egyszerre üzemeltetni, sztem az 5V 3A -os tápom el fogja vinni (ha többre lesz szükségem, kicsit bajban leszek - ezt a kockázatot bevállalom, kicsi az asztalom). De egy PC táp ennél többet tud, simább DC-vel. Nem hinném hogy oda kell bármilyen kondi.
Ja igen, még valami. Nálam az volt, hogy amikor a szervó áramot kap, akkor egy kicsit megmoccan. Ezt úgy tudtam kiküszöbölni, hogy a szervó jel ágát felhúztam +5V -ra egy 4k7 ellenállással.
(#55359) proba válasza máv275 hozzászólására (#55354) Válasz Feb 16, 2017
Szerintem a PC 5V-ot felesleges bármivel is utó szabályozni, a legtöbb táp erre szabályoz. Ha ez után teszel egy másik szabályzót, szerintem nem lesz jobb. Ha utószabályozni akarod, akkor azt a 12V ra tenném, és csak stepdown változatot. Ekkor lép képbe a PC-táp átalakítása akkutöltőnek HE forum.
(#55360) dikdom válasza máv275 hozzászólására (#55356) Válasz Feb 16, 2017
Szerintem a kereskedő tudni fogja, hogy mi az a low ESR. A kedvenc boltomban a webes felületükön is fel van tüntetve 1-1 kondi mellett. Szerintem az én 470uF -es kondim olyan, bár gondolom véletelnül. Megjegyzem 8Ft-ba került. Az 1mF-os kondi pedig 12Ft volt.

Bár ... így utólag összevetve a webes árlistával hajok arra, hogy szimplán szerencsém volt ezzel a kondival, 45Ft a legolcsóbb 470uF lowESR ezen a helyen, de van 35Ft -ért 1000uF -es is.
(#55361) máv275 hozzászólása Válasz Feb 16, 2017
Válaszaitokból azt a következtetést szűrtem le , hogy kár vennem másik kapcs.üzemü tápot Bővebben: Link mert ugyan ott vagyok ahol a PC táppal. proba kolega javaslatát megfontolom (StepDown DC/DC) áteresztőt a 12V ágra kötöm.
(#55362) etwg válasza máv275 hozzászólására (#55361) Válasz Feb 17, 2017
Szia

Én a minap vettem szintén kinai forrásbol 12V6A tápokat de müanyag dobozban ami valamivel biztonságosabb mint az ilyen pléhdoboz. Az ár kb hasonlo volt (6€ darabja) és nálam nagyon beváltak ( már lassan 1 tucat van a terepasztalon). Van ilyen nyitott szerkezet is, de ott az egyik tipussal megszivtam ( rosszul értelmeztem amit irtak) és a 3 táp áramgenerátoros és LED szalagok táplálására lett gyártva. (Arrol ismerhetök fel, hogy van rajtuk egy trimmer a kimenö feszültség beállitására kb 10-13V közötti tartományban). Azok nem jok sajnos a szervokhoz - zümmögnek meg táncolnak - igy most csak a terepasztal világitására használom.
Szoval a szervokhoz kemény PC, laptop stb táp kell.
(#55363) máv275 válasza etwg hozzászólására (#55362) Válasz Feb 17, 2017
12V tápot osztod le 5V - ra a szervó feszültségre ?
(#55364) etwg válasza máv275 hozzászólására (#55363) Válasz Feb 17, 2017
Én octopust használok azon ott a step/down konverter. Különben meg vettem ugyanott több step down konvertert más célokra, igy minden trafom 12V-s (egy kivétellel a relék 19V-t kapnak egy néhai notebook tápbol) és ezekböl állitok elö minden szükséges feszt a terepasztalon.
(#55365) máv275 válasza etwg hozzászólására (#55364) Válasz Feb 17, 2017
Na lassan minden világos , akkor kezdésnek marad a PC táp de berendelek az általad említettből.
(#55367) proba válasza máv275 hozzászólására (#55365) Válasz Feb 17, 2017
Ha a 12V részét akarod üzembe rakni, akkor szinte biztos hogy át kell alakítani, mint már irtam.
(#55368) máv275 hozzászólása Válasz Feb 17, 2017
A PC táp amit használni szeretnék Jon Jue Electronic Co. , Ltd gyártmánya , Model:JJ-460PPSA Bővebben: Link , kerestem a rajzot de nem találtam. Az érdekesség , hogy minden terhelés nélkül indul , ha megterhelem az 5v kimenetet semmi nem változik , anélkül is van 11,7V. 1db 45 w + 1db 55w 12V izzóval terhelve kb. 6,5 és 8 A közöt változik , és ezt tartósan tudja nem kapcsol le nem melegszik. Ami aggaszt , és ezt már írtam csak nem kaptam választ vagy elkerülte a figyelmetek , hogy pulzáló a kijövő feszültség/áram , kb 11,4 - 11,7V lüktet. Tanácsotok ellenére megpróbáltam 470 mikróval megterhelni de semmit nem változtatott ugyan úgy lüktetett. Rajz nélkül nem nagyon merem berhelni mert eléggé sürü belül , létezik megoldás vagy felejtős ez a terv , ebben kérem tanácsotokat.
(#55371) etwg válasza máv275 hozzászólására (#55368) Válasz Feb 18, 2017
Mivel mérted hogy pulzál? Látni valamit az izzokon, hogy villognak? Ha valoban változik a kimeneti feszültség, azt nem lehet egy kondival kiszürni ott más baj van vagy hiányzik neki valami (terhelés a minusz ágon stb). A PC-ben biztosan nem pulzál a 12V., ezért vagy valamit át kell kötni a csatlakozokon, vagy rossz a táp (lehet, hogy ezért került hozzád?). Javitgatni nem igen érdemes komolyabb felkészültség nélkül, és még veszélyes is lehet. Nézz át a HE-be ott külön rovata van az ilyen tápoknak, hamarabb tudnak segiteni.
(#55372) proba válasza máv275 hozzászólására (#55368) Válasz Feb 18, 2017
Egy részről a 12V-ra semilyen garancia nincs, de ahhoz hogy elméletileg stabil(abb) legyen minden kimeneten kellene valami terhelés. De az 5V-on és a 12V-on minimum. A működéséből következően minden kimenetet arányosan kellene terhelni, ahhoz hogy a névleges értékeket stabilan tartsa.
Más részről ha ingadozik is, az utána jövő stepdown úgyis eltakarítja.
(#55373) máv275 hozzászólása Válasz Feb 18, 2017
Tisztelt Uraim,

Megoldódott igazatok volt , kerestem egy másik tápot simán megy. Viszont ez a megterhelés nem úgy működik az 5V ra egyáltalán nem tettem semmit a 12V ágat következőképpen teszteltem:
12V/45W: 11.1V 2,4 A akkor az 5v ág 5.4V
12V/55W: 11.3V 4,6 A akkor 1 12v ág 55V
12v/100W 10.9V 6,5 A 5 nemváltozott
Sima nem lüktető az izzók , és depré müszer szerint , Sajnos szkópom nincs így jelealakot nem látok de gondolom ez már így jó lesz . Köszönöm a segítő hozzászólásaitokat.
(#55375) máv275 válasza máv275 hozzászólására (#55373) Válasz Feb 18, 2017
Javítottam mert a 12V nem 55V

12V/45W: 11.1V 2,4 A akkor az 5v ág 5.4V
12V/55W: 11.3V 4,6 A akkor 12v ág 5.5V
12v/100W 10.9V 6,5 A 5 nemváltozott
(#55378) etwg válasza máv275 hozzászólására (#55373) Válasz Feb 18, 2017
A kimenet ha müködik a táp) biztosan sima egyenáram, ahhoz kár szkop utamn nyulni.
(#55379) máv275 válasza etwg hozzászólására (#55378) Válasz Feb 19, 2017
Szeretném véleményeteket kérni erről a három eszközről , bár nem lét fontosságú de ha használhatók akkor megéri , ha másért nem lehet forrasztgatni.
Bővebben: Link másik Bővebben: Link harmadik Bővebben: Link
(#55383) etwg válasza máv275 hozzászólására (#55379) Válasz Feb 19, 2017
Nekem a DSO138-svan hordozhato kivitelben (akkurol megy) csináltam, hogy ne kelljen a nagy Teket cipelni. Ilyen feladatokra tökéletesen megfelel. ( ha az embernek van már némi gyakorlata a szkopokkal. A nagyobbik is valami ilyesmi lesz, de azt nem ismerem.
(#55384) máv275 válasza etwg hozzászólására (#55383) Válasz Feb 19, 2017
Melyik mérőkábelt használod , amit adnak hozzá , vagy egy másikat ami úgytűnik nagyobb frekevenciákhoz is jó. Valószínü akkor a 138 as lesz mert elég 200 Khz határ. Az akkus táplálás jó ötlet.
Lapozás       11/16    
Frissek
  2024. Máj, 07. Kedd
0:00:54
  Jelenleg 3 fő olvassa az oldalt
Hirdetés