Bejelentkezés
Felhasználónév:
Jelszó:
 
 
 
Regisztráció
Elfelejtett jelszó
Fórum témák
Fórum » Kezdő modellező
Kezdő modellező
Témaindító: HitMen476, idő: Nov 22, 2012
Témakörök:

Lapozás       24/27    
(#60278) KromekPal hozzászólása Válasz Szept 23, 2018
Szevasztok.
Szeretném eldicsekedni, hogy sikerült megoldanom a visszajelzéseket a váltóról. etwg ledes ötletét használtam fel, a váltókon átfolyó áram felhasználásával. Optikai csatolót tettem a váltó tekercsekre, azok reléket működtetnek. Most már megy a vezérlőpanel visszajelzés, a jelző állítás, ezekkel együtt le tudom kapcsolni az áramot a tilos állású jelzők előtti szakaszokon. A célom egy későbbi automatikus üzem, analóg rendszeren. Persze csak két színt használok a jelzőkhöz, és még minden jelzőhöz nem építettem ki, csak próbára készült egy panel.
(#60280) Frankye válasza KromekPal hozzászólására (#60278) Válasz Szept 24, 2018
Gratulálok!
(#60282) novakerno válasza KromekPal hozzászólására (#60278) Válasz Szept 25, 2018
Én is gratulálok! Esetleg néhány képet feltennél, hogy látni is lehessen az eredményt? Üdv: Ernő
(#60283) diginewl válasza KromekPal hozzászólására (#60278) Válasz Szept 25, 2018
Igen - az ötlet jó. Egy dolgot többféleképpen is meg lehet oldani. Ennek ékes példája ez.
Amikor egy dollárért eljön egy dupla relés, optocsatolóval leválasztott LED-es áramkör 1, igen EGY dollárért Kínából, az egy relés (igaz az tranzisztoros) változat pedig FÉL dollárért, akkor igenis itt az ideje vasút modellezni!!!!!
(#60284) diginewl válasza diginewl hozzászólására (#60283) Válasz Szept 26, 2018
Most olvasom mi történik a kínai postával.
Lehet lőttek ennek a beszerzési forrásnak...
(#60285) JZoli válasza diginewl hozzászólására (#60284) Válasz Szept 26, 2018
Bocs, de én is rendelek elég sok dolgot, viszont nem láttam/olvastam még semmit. Mire gondolsz?
(#60286) diginewl válasza JZoli hozzászólására (#60285) Válasz Szept 26, 2018
Izé? Nem olvasol netet? (max áttesznek minket az OFF-ba)
pl. ez:
Index
Mivel ez már hírként is bekerült mindenhova, valószínű sokkal jobban megszigorítják a csomag ellenőrzéseket....
Azaz nem feltétlenül hiszik el, hogy 100db npn sot23-as tranyót kértél 1 dollárért, és az is van benne a csomagban.
Ezek az anyagok nagyon kis mennyiségben is piszok hatásosak, ezért ilyen mini csomagban is bekerülhetnek. Ami nekünk, a legális megrendelőknek nem jó, mert vagy drágulni fog a postázás (free sipping nuku), vagy még hosszabb ideig fog az útja tartani...

Nekem, ez jön le...
Amúgy az egész esetet el sem tudom képzelni. Itt Hazánkban ha 12mikrogammal (mikro!!! NEM mili) nem tudok ilyen szerből elszámolni, ugrott a működési engedélyem, és 5 évre eltiltanak a szakmámtól - Uniós szinten, azaz nemcsak Magyarországon. Ezek meg simán rendelnek ilyent Kínából ide Magyarországra 500GRAMM-ot.
Ez BRUTÁLIS!!!!
(#60290) KromekPal válasza novakerno hozzászólására (#60282) Válasz Szept 28, 2018
Köszönöm a válaszokat. Készítek képeket, esetleg videót és felteszem.
(#60291) KromekPal válasza diginewl hozzászólására (#60283) Válasz Szept 28, 2018
Igen kínai cuccok. Csak elég bonyolult lett az ügy. Most nem csak a szállításra, hanem a kivitelezésre gondolok. Például egy SHARP optocsatoló nálunk több rongy, addig a kínai 100 mondom száz darabot küldött 340 forintért. Most emelte az árát 450-re, 100 darabnak. Már el is használtam kettőt, az elsőt tönkretettem.
Igen, a relés modulok is ennyibe kerültek, csak az nem elég, mert sajnos a kivitelezésük miatt még egyszer át kell fordítani a csatolást. Le kell őket választani teljesen, ehhez kelet a fent említett csatoló. De megoldottam.
Mindezek ellenére, most már úgy gondolom, hogy a legegyszerűbb mégis a bipstabil relék használata, amit a Csikoshátu írt.(#59611) (#59618) Az a baj, hogy későn értettem meg a működését a rendszernek és túlkomplikáltam. Rendeltem is belőle a netten két tucatot.
Egyenlőre ennyi, ha érdekel valakit egy móricka rajzot készítek a kapcsolásról.
(#60292) KromekPal válasza diginewl hozzászólására (#60283) Válasz Szept 28, 2018
Rendeltem én négy relés, meg hat relés, optocsatolós áramköröket, 340 ft ért darabját, a hatrelésnek ugyanúgy 340 volt, ahogy az egy relésé.
(#60294) diginewl válasza KromekPal hozzászólására (#60292) Válasz Szept 29, 2018
Ha ilyen relét veszel:
ALI opto-s
Ebben már benne van a neked szükséges LED az optocsatolóban.
Nem kell még külön LTV-t (optocsatolót is venni).
Ez valóban monostabil. Így nem tudom mennyire használható a te esetedben.
Vannak valami egybeépített monostabil relére rárakott jelmegtartó áramkörrel ellátott cuccaik is.

Bistabillal már kicsit nehezebb eset a Kínaiaknál. Éppen most szívtam meg. Egy bistabil két tekercseset AZ850P2-12V-t rendeltem (egy dollárért). Ez helyett jött egy TQ2-12V (azaz monostabil egytekercses).
Ebből a TQ2-L2-12V lenne az igazi. "Asszonyga" az eladó higgyek neki, hogy az kéttekercses... Hiszek én neki, de pontosan úgy működik, ahogy az egytekercses monostabil. Ebben nincs gond, nyilván ha 20-at rendelek, akkor vívódunk még rajta, de ezen nem veszünk össze.
Üdv: Jenő
(#60295) KromekPal válasza diginewl hozzászólására (#60294) Válasz Szept 29, 2018
Ugyanezen cégnél, csak a magyar nyelvű boltjukba forintért vettem hasonló reléket. Itt.

Az fz1 váltóáramát egyenirányítottam. A grécz (+) végét közösítettem. Ehhez készítettem a visszajelző ledeket, melyek, kétszínűek, egyik a váltó egyik tekercsét a másik, a másik tekercset terheli. mivel a váltó nyomógomb közöse így (-) polaritású lett, ezért közös katódú ledeket építettem be. Mivel itt veszem el az optocsatoló bemenetére a jelet ezért a belinkelt, és az általam is vásárolt relés opotocsatolók nem jók, mert a másik (+) polaritásuk a közös. Ebből adódóan polaritást kelett váltani amihez nagyon megfelel egy mini pc817 -es optocstoló.

A bistabil reléket nem a kínaiaknál rendeltem, hanem egy amerikai oldalról, csak az a baj, hogy decemberre ígérik.

Elnézést az értetlen magyarázatomért.
(#60296) KromekPal válasza diginewl hozzászólására (#60294) Válasz Szept 29, 2018
Néztem a bistabil reléket a kínaiaknál, az a baj velük, hogy a bistabil funkciót elektronikusan oldják meg és nem mechanikusan. Ezért nem alkalmasak az általunk elvárt feladatra.
(#60297) diginewl válasza KromekPal hozzászólására (#60296) Válasz Szept 29, 2018
Bistabil - reteszelő relék. (bistable latching relay)

Magyar oldalt is említsünk - mint kályhát:
TQ
Zettler

ALI - TQ relé

Ezek mind kéttekercses, adott impulzusra abban az állapotban maradnak. 2 áramkörös. Olyan mint a régi PIKO relé, vagy BTTB relék. Nem kell ezt az USA-ból rendelni
(#60298) KromekPal válasza diginewl hozzászólására (#60297) Válasz Szept 29, 2018
Köszönöm a linkeket. Megnézem.
(#60302) KromekPal válasza diginewl hozzászólására (#60283) Válasz Szept 30, 2018
Készítettem képeket, a galériába szerettem volna feltölteni de nem megy . A felugró, feltöltő ablakba nem jelenik meg a feltöltés gomb.
Ide töltök párat.
Megjegyzés: A bontásra még nem érett meg.

Elnézést az Ernőnek készült a kép, eltévesztettem.

20180930_203...jpg

20180930_203...jpg

20180930_203...jpg
 
(#60305) Frankye válasza KromekPal hozzászólására (#60302) Válasz Okt 1, 2018
Idézet:
„...nem jelenik meg a feltöltés gomb...”
A böngésződ nem megfelelő, vagy le vannak tiltva egyes bővítmények (pl. ActiveX, Flash, SilverPlayer, stb.) Próbáld meg egy frissebb verziójú böngészővel, vagy engedélyezt a bővítményeket!
(#60307) KromekPal válasza Frankye hozzászólására (#60305) Válasz Okt 1, 2018
Igen ez így van. Köszönöm a válaszod.
Azokon az oldalakon, ahol jelszavakat kérnek ezt a böngészőt használom bővítmények nélkül.
Tudom nem az oldal hibája.
(#60317) novakerno válasza KromekPal hozzászólására (#60302) Válasz Okt 2, 2018
Köszönöm a képeket, nagyon tetszik amit csináltál. Egy kérdésem lenne. Vezeték-összekötőknél nem próbáltad a rugós, nem csavaros fajtákat? Sokkal könnyebb és gyorsabb dolgozni vele, igen kis méretűeket is lehet ma már kapni. Én ezeket tervezem alkalmazni. Még egyszer gratulálok!
(#60318) KromekPal válasza novakerno hozzászólására (#60317) Válasz Okt 2, 2018
Ez is átmeneti megoldás.
A laprugó szorítású kötőelemekből van pár darab. Az is igaz, csak, 0,25 -ös nél nagyobb méretben, de két problémám van vele, az egyik, hogy nem rögzíthető, a másik, hogy nem oldható kötést biztosít. Valószínű létezik kisebb méretű is de, rögzíthetőt és oldhatót egyáltalán nem láttam belőle. Még a csokival (sorkapocs)is a z a bajom, hogy nagyon nehéz kisméretű fa és pozdorja csavarhoz hozzáférni.
(#60465) Zsolt76 hozzászólása Válasz Nov 4, 2018
Sziasztok!

Az alábbi FUGGERTH 4562 2-fényű MÁV szabványú fényjelző lábkiosztása az alábbi?

piros: piros fény (+)
zöld: zöld fény (+)
fekete: közös test (-)

Hány Volt-os táppal működnek, 16 V DC?

Létezik hozzá egyébként valamilyen vezérlő?

köszi a segítségeteket!

FUGGERTH 456...jpg

FUGGERTH 456...jpg
 
(#60593) novakerno hozzászólása Válasz Dec 23, 2018
Áldott, békés Karácsonyt kívánok minden kedves fórumtársnak. Kezdő lévén, ide írtam, mert sajnos ez a topik az utóbbi időben nagyon leült. Ebben én is ludas vagyok, sajnos nagyon rég óta nem jelentkeztem. Mentségemre szolgáljon, hogy most, év végére várjuk 3. unokánkat és elég sűrű az időbeosztásunk. Ernő
(#60594) csíkosháTTú válasza novakerno hozzászólására (#60593) Válasz Dec 23, 2018
Áldott, Békés Karácsonyt Nektek is. Külön gratulálok az érkező unokához, adja isten, hogy minden rendben legyen, és csupa mosoly legyen mindenki arcán, ha megérkezik!
(#60604) Frankye válasza novakerno hozzászólására (#60593) Válasz Dec 27, 2018
Csatlakozom a gratulálók sorához!
(#60609) KromekPal válasza novakerno hozzászólására (#60593) Válasz Dec 28, 2018
Csatlakozom az előttem szólókhoz.
Áldott békés boldog ünnepeket kívánok így utólag és Boldog új évet mindenkinek.
(#60610) KromekPal válasza Zsolt76 hozzászólására (#60465) Válasz Dec 28, 2018
Nekem négy fényű FUGGERTH van. Gondolom ez is ilyen.
Abban ledek vannak elhelyezve. Nagyon vigyázni kell a polaritásra, mert dióda nincs benne. Csak egyenáramról használható. Én 16V egyenárammal használom és tettem egy diódát a közös vezetékre védelemnek.
Én relével használom a amit a váltó kapcsolgat.

(#60611) KromekPal válasza Zsolt76 hozzászólására (#60465) Válasz Dec 28, 2018
Utánanéztem. még annyit:

Amennyiben új típus, akkor van benne ellenállás és dióda is. 16V feszültséggel működik. Elvileg megy váltóáramról is, ha belenézel lehet látni a váltóáram pulzálását. A jelzőfényt ez nem zavarja. A vezetékek színe és a jelzőfény színe megegyezik. A fekete a közös, erre figyelni kell, mert az ellenállás a két színes közötti esetleges áramfolyást nem csökkenti és a led tönkremehet. Így egyenáramról is működik. Ehhez a kapcsolgatáshoz relé kell, természetesen itt eldől, hogy DC vagy AC vezérlést (16v) választasz e?

A vezérlése? Egy kis elektronikai ismerettel, ráköthető közvetlenül a váltóra, relé nélkül, amennyiben a 16V tápod egyenirányítva van. Ebben az esetben minden lednek külön dióda és ellenállás kell. Nálam működik így is. Ezt csak akkor javasolom, ha van elektronikai ismereted. A jelző ilyenkor a váltó tényleges állapotát jelzi vissza. Természetesen egyenáramú relével is vezérelheted, de akkor a tényleges állapothoz megfelelő relét kell választani.
(#60634) novakerno válasza novakerno hozzászólására (#60593) Válasz Jan 7, 2019
Kedves Fórumtársak!
Január 4-én hajnalban megszületett 3. unokánk, Borbála. Szerencsére úgy tűnik minden rendben, nemsokára hazajönnek. Ha túl vagyunk a kezdeti nehézségeken, folytatom az ideiglenesen szüneteltetett terepasztal tervezést és készítést.
(#60635) Frankye válasza novakerno hozzászólására (#60634) Válasz Jan 8, 2019
Szívből gratulálok, és jó egészséget, hosszú, boldog életet kívánok!
(#60655) T.N.L. hozzászólása Válasz Jan 17, 2019
Sziasztok!

Visszatérő N-es modellező vagyok. Először a sínpályát újítanám föl.
Nekem Arnold vágányaim vannak. A Fleischmann sínek mindenben kompatibilisek, vagy ragaszkodjak az Arnoldhoz. Továbbá börzéken van-e ilyen cucc?
Köszönöm erőre is.

Laci
(#60657) enigma válasza T.N.L. hozzászólására (#60655) Válasz Jan 18, 2019
A "régi" fajta Arnold?
(#60660) T.N.L. hozzászólása Válasz Jan 19, 2019
Szia Enigma!

Köszönöm válaszodat, a kezdőszett dobozán 0200-as kód vagy cikkszám van. Akkor rengeteg sínt vettem hozzá, de ez kb. 25 éve volt.
Előre is köszi,

Laci
(#60661) csíkosháTTú válasza T.N.L. hozzászólására (#60660) Válasz Jan 20, 2019
Szia!
Az Arnold 1996-ban megszűnt. Jelenleg a márka a Honby csoporthoz tartozik. N-es síneket nem gyártanak, a modelleket pedig teljesen áttervezték. A régi Arnold-hoz gyakorlatilag nincs semmi.
A Fleischmann sínek sehogy nem mennek hozzá.
(#60665) Frankye moderátori válasza T.N.L. hozzászólására (#60655) Válasz Jan 23, 2019
A másik témában (duplán!) feltett kérdésedet töröltem.
(#60666) T.N.L. hozzászólása Válasz Jan 23, 2019
Szia CsíkosháTTú!

Köszönöm válaszodat, akkor rámegyek az új Fleischmann sínekre, és a régi rosszakat kidobom.
Köszi még egyszer

T.N.L.
(#60822) ulrichpeti hozzászólása Válasz Márc 15, 2019
Sziasztok!
Tanácsra lenne szükségem. Gyerek koromból megmaradt U profilok sínekből szerettem volna építeni, bővíteni. Viszont most lehetőségem van kedvező áron vásárolni egy asztalt sinekkel aminek a képen látható a profilja.
A kérdéseim összeköthetők-e, sín magasságban lehet e probléma(amit még nem tudok), van esetleg olyan profil vagy magasság ami már kifutott és nem bővíthető, a váltók ismeretlenek számomra vajon? Elméletileg I profilú csak az eladó nem ért hozzá
Nem szeretnék rosszat bánni kérlek segítsetek!
Köszönöm

received_222...jpeg

received_339...jpeg

received_989...jpeg
 
(#60823) diginewl válasza ulrichpeti hozzászólására (#60822) Válasz Márc 15, 2019
Kleinbahn.
Kleinbahn
Nyomtávra azonos a piko, és másokkal, de csatlakozása az nagyon egyedi. Kis munkával biztosan összehozható másik profilsínekkel, de csak úgy simán nem.
Bocs csak ennyit tudtam hozzátenni.
(#60838) enigma válasza T.N.L. hozzászólására (#60660) Válasz Márc 22, 2019
"Second hand"-ben még találhatsz Arnoldot (én tavaly adtam el egy komoly mennyiséget)
(#60889) Ultrakezdő hozzászólása Válasz Máj 7, 2019
Üdvözlök mindenkit Újoncként!
Szeretnék tanácsot kérni megfelelő asztal készítéséhez és az induláshoz.
Alapvető kérdéseim:
* mekkora legyen? (hely van)
* mi legyen az alaplemez?
* toldható, szétszedhető legyen?
* milyen sínnel álljak neki?
* a vonatokból melyik az a modell amivel érdemes kezdeni?
* a különböző modellek variálhatóak (sín, kapcsolódás stb.)?
Kezdetnek ennyi, a többi egymilliárd kérdésemet később.
Nem vagyok," kőgazdag", de amit szeretnék azért azt meg csinálom.
Asztalos üzemem van, és a műszaki (elektronikai) dolgokban sem tévedek el!
Előre is elnézést a kezdeti tudatlanságomért, de el kell kezdeni valahol.
Köszönöm a tanácsokat! Üdv: Tamás
(#60892) Frankye válasza Ultrakezdő hozzászólására (#60889) Válasz Máj 9, 2019
Üdv a "klubban"!
Elsőként azzal kezdd, hogy eldöntöd, milyen építési nagyságot választasz. A legelterjedtebb méretarányok:
- H0 (ejtsd: hánull) méretaránya: 1:87
- TT (ejtsd: tété) méretaránya 1:120
- N (ejtsd: en) méretaránya 1:160
Ezen kívül még rengeteg más is akad, de ezek a legelterjedtebbek.
A méretarány és a rendelkezésre álló hely alapvetően meghatározza a leendő asztal méretét is.
Alapvetően kétféle elrendezés létezik: A zárt (ez többé-kevésbé egy ovális, aminek a kerületén járnak körbe-körbe a vonatok), és a nyitott (amikor, mint egy szoba falai mentén, két végállomás között járnak oda-vissza a vonatok, a végén pedig "körüljárnak").
Modellek közül rengeteg gyártó még több terméke közül lehet választani, szinte csak a pénztárca szab határt. Ami biztos, hogy a kétféle rendszer (ti. digitális és analóg) közül az analóg az egyszerűbben kivitelezhető, de ebből adódóan lényegesen korlátozottabb lehetőségeket kínáló. A digitális rendszer egyértelműen a jövő, sokkal szélesebb lehetőség-palettával, ám épp a bonyolultsága miatt "sérülékenyebb" is (de legalábbis zavarérzékenyebb).
A sínanyagok között nem szerencsés "átmeneteket" képezni, így - ha egy típus mellett letetted a voksod - érdemes ahhoz ragaszkodni a jövőben. Itt is igaz, hogy méretarány és gyártó-függő a kialakítás, de szerencsére vannak szabványok, és a különféle gyártók azonos szabványú termékei kölcsönösen átjárhatóak.
Az is fontos tervezési szempont, hogy mire szánod. A gyerekeknek készülő modellnek értelemszerűen "strapabíróbbnak" kell lenniük, mint amit "profi" felnőttek fognak kezelni; el kell dönteni, hogy kiállításokra, bemutatókra járó asztal lesz-e, vagy otthoni szórakozásra szánt; hogy a vasútüzem mennyire legyen valósághű (tolatások, szerelvények tárolása, biztosító berendezések, esetleg felsővezetékes üzem, stb.)
A járművek az adott méretarányon belül quasi "átjárhatóak", a kapcsoló berendezések rendszerint cserélhetőek, így a különböző gyártók terméke is összekapcsolhatóak egymással.
Javaslom, hogy első körben nézz körül (akár itt, a fórumban, akár a fórumtársak oldalain), és ezek alapján állíts fel egy koncepciót (pl. milyen elrendezés, milyen méretarány, mennyire valósághű vasútüzem, amit meg akarsz valósítani, mi a cél: kiállításokra járni vagy otthoni szórakozásra készül, stb.), és ezek alapján kezdd el kialakítani a jövendő modellt.
Sok sikert ehhez a nem olcsó, de rendkívül nemes hobbihoz! Természetesen szívesen várjuk a további kérdéseidet, és amiben tudunk, szívesen segítünk is.
(#60893) csíkosháTTú válasza Ultrakezdő hozzászólására (#60889) Válasz Máj 9, 2019
Szia!
Első lépésként pörgesd vissza ezt a topic-ot úgy 8 lappal, 2016 végéig. Van egy kisebb asztal építéséről pár kép.
Ebből kiderül, hogy az alapanyagaz rétegelt lemez. Ha kisebb az asztal, akkor 8mm-es is elég lesz, ha nagy, akkor jobb a 10, vagy 12mm-es.

DE először is azt kell eldöntened, hogy mit is szeretnél csinálni? Utána lehet a többi kérdésről beszélgetni.
(#60895) diginewl válasza Ultrakezdő hozzászólására (#60889) Válasz Máj 10, 2019
Üdv a Fedélzeten!
Először is azt kell eldöntened, hogy a tükörbe nézel és ott kérdezel először magadtól/vagy valakit felbérelsz magad helyett a munkára, és készet kapsz/vagy hagyod az egészet. A döntéseket neked kell meghozni! Aztán kérdezni. Nem tudjuk/akarjuk helyetted megcsinálni, eldönteni - ha ez eddig nem lett volna egyértelmű.

Alapvető kérdéseim:
* mekkora legyen? (hely van)
Mekkora? Ha egy egész tanyavilág, akkor a kertivasút. Ha esetleg nem ekkora, akkor előbb nézzed meg saját szemmel pl. egy vasútmodell kiállításon, vagy modellboltban a méreteket (0/H0/TT/N stb). Akkor már azzal látod, mekkora helyre lesz szükség. Első körben nagyon-nagyon ajánlom egy kisebb lélegzetű asztal elkészítését, néhány váltóval, és emelkedővel.
Ezzel a lehetőséggel nem pattintasz el sok pénzt, és időt, de rengeteg gyakorlatra teszel szert! Kipróbálhatod az alaplemeztől, a füvesítésig mindent. Rájössz, hogy mi az izgalmas benne, hol vannak a buktatók.
* mi legyen az alaplemez?
Fa, de lehet alumínium is, de akár műanyagból is csinálhatod. Érdemes rácsozott fából készült szerkezetet létrehozni (80-100*10-18), és csak oda tenni rá vékonyabb rétegelt lemezt, ahol a sín fut (súly-súly-súly)
* toldható, szétszeető legyen?
Érdemes szétszedhetőre/mozgathatóra, hacsak nem tudod tutira, hogy onnan csak a halál vagy a tűz fog véglegesen elvinni.
* milyen sínnel álljak neki?
Ez a méretarányból fog kiderülni.
* a vonatokból melyik az a modell amivel érdemes kezdeni?
Javaslom először ne a Limit, és Mikorometakit játékszereivel indulj - bár ez mind pénzfüggő. Ha semmid sincs még, érdemes egy startszettel kezdeni. Ez azért jó, mert összerakod, és MŰKÖDIK! Aztán ezt lehet bővíteni. A sínek adott méretarányban 99%-ban ilyen-olyan trükkel, de összekapcsolhatók.
* a különböző modellek variálhatóak (sín, kapcsolódás stb.)?
Egy méretarányban általában igen. De vannak kivételek: Ha pl. H0-ban pont a maerklin tetszik meg, akkor az kizárja az összes többi h0-ás cuccot, de ha pl. egy PIKO, roco. tillig startszettel indulsz, akkor a maerklin fog távolról figyelni. A digitális rendszerek is elég jól variálhatók egymással. A nagy előny pedig most jön: ha valamit tovább fejlesztenél, de kiderül a jelenlegi vezérlésed nem alkalmas rá: ott a börze el tudod adni!

Szerintem nézz körül, melyik méretarány tetszik, aztán hajrá!
Egy életre szóló hobbid lesz
(#60897) Ultrakezdő válasza Frankye hozzászólására (#60892) Válasz Máj 11, 2019
Szia!
Köszönöm a segítő tanácsokat, nyilvánvalóan azóta rengeteget olvastam a témáról és kialakult bennem egy vázlat.
Mostmár biztosan H0-val kezdem és egy 3240x1520mm es aztal lesz amit adott esetben két részre lehet szedni. Ezt két 18mm-es 50x50-es rácsozással és nyolc lábbal ellátott rétegelt lemezből csinálom meg. Mindenképpen zárt pályában gondolkozom és lehet, hogy analóg a kezdés, de mindenképpen digitális pályát szeretnék a végleges megoldásnak. itt jön mindjárt az első kérdés (1) a végére hagyom.
Alapvető cél a magam szórakoztatása, (kinek nem) 58 éves leszek, valami jót kell tartogatnom a saját szórakoztatásomra! Tehát nagyjából én fogom kezelni. Szeretnék törekedni a valósághűségre, de ezt majd úgyis a munkamenet hozza. (2) Kiállításokra természetesen járok (mint ezt tettem eddig is), de nem tervezem az asztalt is vinni, tehát inkább csak látogató, érdeklődő és van lehetőség vásárlóként. (3) Járművekben az eddigiek alapján Pico és Roco ami vonzónak tűnik és azokból is inkább a gőzmozdonyok és az azzal együtjáró kor amit az asztalon szeretnék megvalósítani. Igen természetesen a 424-es!
Tehát ez az alapállás és a kezdet. Nem tudom, hogy ez mennyire irreális vágyálom, vagy nem láttok benne lehetetlen küldetést. (Bírom a kritikát)

A kérdéseim:
1/ ez lehet vegyes vezérlés vagy csak ilyen vagy olyan?
2/ Ha valamilyen épületet, nem kapok készen azt mi módon lehet gyártatni, nyomtatni stb. A Tatai vasútállomás a cél és néhány Tatai jelkép.
3/ tudható, hogy mikor és hol lesz a közeljövőben kiállítás?
(#60898) Ultrakezdő válasza csíkosháTTú hozzászólására (#60893) Válasz Máj 11, 2019
Szia!
Köszönöm, szinte az egész kezdéssel kapcsolatos dolgokat átolvastam és a pár sorral lentebb lévő kép körvonalazódott bennem.
(#60899) Ultrakezdő válasza diginewl hozzászólására (#60895) Válasz Máj 11, 2019
Szia!
Köszönöm a "tükör" már megvolt!
Az alapokra tervezésre nagy valószínűséggel segítséget fogok kérni az ehhez nálam jobban értőtől, elkerülve így az esetleges kezdő csapdákat amiben nyilvánvalóan belesétálnék. A megvalósításnál már érzek magamban annyi önbizalmat, hogy lehet hogy hosszabb ideig fog tartani, de azért nekilátok. A többi dolog kettővel feljebb már körvonalazódott bennem, illetve kialakulóban van. Ha van róla véleményed szívesen fogadom. Köszönöm a segítő infókat, biztosan lesz még több kérdésem is, ígérem zaklatlak ezzel még benneteket.
(#60900) Ultrakezdő hozzászólása Válasz Máj 11, 2019
A fő cél ez lenne:
http://www.vasutallomasok.hu/index.php?o=showlanc&l=33006&f=2455

p0054243.jpg
 
(#60901) somitomi válasza Ultrakezdő hozzászólására (#60897) Válasz Máj 11, 2019
Hát, a vegyes üzem kicsit fából vaskarika. Analóg mozdony digitális pályán nem megy*, a digitális mozdony meg működik analóg pályán (ha úgy van beállítva). Viszont a mozdonyok nagy részét "digitális előkészítéssel" árulják, azaz csak aljzat van benne a külön megvásárolható dekódernek, de analóg pályán anélkül is megy. A dekóder csak analóg üzemben nem sokat tud hozzátenni a vonatozáshoz, fölösleges kiadás lenne.
Lehet váltogatni a vezérlések között, azaz hol analóg, hol digitális vezérléssel használni a terepasztalt. Ez elég könnyen megoldható, csak digitálisra kapcsolás előtt mindig az összes analóg mozdonyt le kell pakolni (illetve átkapcsolásnál szigorúan távol kell tartani egymástól a kétféle betáplálást). Ez akkor lehet jó, ha az embernek van pár szép régi modellje, amit nem akar átalakítani, de ez rád gondolom nem igaz.
Esetleg "vegyes" üzemnek nevezhező még, hogy az asztal egy része analóg, egy része digitális vezérlésű. Szerintem kevés olyan helyzet van, ahol egy ilyen megoldásnak van létjogosultsága (pláne egy kis méretű asztalon), cserébe a két betáplálás még mindig nem találkozhat sosem. Azaz vagy két független vágányhálózat van, vagy spéci átmeneti szakaszt kell építeni kézi átkapcsolással vagy valami erre való elektronikával (annak hossza viszont a vonatok hosszát korlátozza).

*van "hosszú nulla" a DCC-ben, amivel elvileg a sok digitális mozdony között egy analóg elevickél valahogy, de tudtommal az érintett berendezések közül senki nem "örül" neki.
(#60902) csíkosháTTú válasza Ultrakezdő hozzászólására (#60897) Válasz Máj 13, 2019
Szia!
- Ha vegyes vezérlésre úgy gondoltál, hogy a váltók és jelzők vezérlése az hagyományos módon menjen, a vontatás, meg digitálisan, az OK. Sokan csinálják ezt egyébként.
- Ha arra gondoltál, hogy vonatok vezetése a pályának egy részén analóg, a másik részén meg digitális, vagy esetleg átkapcsolható, azt viszont most azonnal felejtsd el!

Még valami!
Igaz, TT, de olvasd el!

Ezt is!

Ha van időd, ezt is!

Meg még ezt is!
(#60903) diginewl válasza Ultrakezdő hozzászólására (#60897) Válasz Máj 13, 2019
Üdv!
"3240x1520mm es asztal lesz"
A legjobb, amit kigondoltál! A kettő kb 150*150-es rész egész jól mozgatható (kifér ajtókon, és lépcsőházakon keresztül is).
Ha lehet egy ötlet, az egyik felére kezdd el építeni egy egyszerűbb - mint már előbb javasoltam - pályát. Minden hibalehetőséget tegyél rá föl: válót/emelkedőt/ egymás melletti párhuzamos íveket.
Szakaszold legalább az egyik sínszálat több helyen.
Egy kisebb részt megpróbálhatsz ágyazatolni/festeni. (ez majd elmehet alagútba, ha nem sikerül szépen (vízzel átáztatva a ragacs újra felenged, a vágányt vissza tudod szedni).
Érdemes a síneket csavarozni, vagy - másutt láthatóan - pici rajzszögekkel rögzíteni.
Így lesz egy pályád, ami kipróbálhatod, mind az analóg, mind a dcc vezérlés, előnyét, hátrányát. stb. A kérdések pedig majd innentől fognak jönni igazán. Addig a fejedben levő terv is változni fog, és nem a végén jössz rá, hogy de jó lett volna ezt ide/oda amoda tenni.
Célszerű lenne így kezdeni - szerintem.
(#60904) Ultrakezdő válasza csíkosháTTú hozzászólására (#60902) Válasz Máj 13, 2019
Szia!
Köszönöm, bár még csak átfutottam, de rendkívül hasznos oldalaknak látom!
Lapozás       24/27    
Frissek
  2024. Márc, 28. Csü
11:45:20
  Jelenleg 3 fő olvassa az oldalt
Hirdetés