Bejelentkezés
Felhasználónév:
Jelszó:
 
 
 
Regisztráció
Elfelejtett jelszó
Fórum témák
Fórum » Szerszámok és segédeszközök
Szerszámok és segédeszközök
Témaindító: etwg, idő: Jan 31, 2013
Témakörök:

Lapozás       14/15    
(#65192) róbertke válasza etwg hozzászólására (#65190) Válasz Aug 23, 2021
(#65193) etwg válasza róbertke hozzászólására (#65192) Válasz Aug 23, 2021
Ismerös!
(#65300) etwg hozzászólása Válasz Szept 22, 2021
Egy uj eszköz készült.


2DBB4997-137...jpeg
 
(#65302) Antal Miklós válasza etwg hozzászólására (#65300) Válasz Szept 22, 2021
Szia etwg.
HO vagy TT?
Ha HO is készítesz, 1 db-re befizetek. Ár?
(#65303) etwg válasza Antal Miklós hozzászólására (#65302) Válasz Szept 22, 2021
Természetesen TT....
H0-ra van több jo gyári.
(#65306) róbertke válasza etwg hozzászólására (#65303) Válasz Szept 22, 2021
Tegyél a két szélére rézcsíkot és akkor elektromosan járnak le- fel rajta a mozdonyok!
(#65309) csíkosháTTú válasza etwg hozzászólására (#65300) Válasz Szept 22, 2021
Öregedő, szemüveges, vaksi modellezők hasznos segédeszköze!
(#65310) etwg válasza csíkosháTTú hozzászólására (#65309) Válasz Szept 22, 2021
Hát igen, meg az uj modellek kis jol eldugott kerekeit alig látni, oda sem férsz mindig az ujjaiddal ( a peron miatt stb), meghát valoban a fiatalság ellenkező irányban van.
És az ember még boldog, ha pápaszem nélkül szorakozhat a modellekkel.
(#65311) csttom válasza etwg hozzászólására (#65303) Válasz Szept 22, 2021
TT-ben a Tillig is gyárt kétfélét, a sín típusának (sima-ágyazatos) megfelelően.
(#65312) etwg válasza csttom hozzászólására (#65311) Válasz Szept 22, 2021
Csak szörnyü egy anyagbol van. Talán még a NDK müanyaghulladékábol préselik. Egyre már sikerült rálépnem, azota nem volt ujabb.
(#65317) csttom válasza etwg hozzászólására (#65312) Válasz Szept 23, 2021
Gondolom a kocsifelrakót nem arra tervezték, hogy valaki rálépjen. Neken hosszú évek óta működik az asztalomon egy minden hiba nélkül. Egyébként ha egy vagonra vagy egy mozdonyra rálépnek, az sem bírja ki.
(#65330) etwg hozzászólása Válasz Szept 27, 2021
Elkészült az upgrade is.


1EBE9A50-846...jpeg
 
(#65331) róbertke válasza etwg hozzászólására (#65330) Válasz Szept 27, 2021
Még egy kis nagyon finom 1.000 -es smirglimunka ráférne ...

000000000000...jpg
 
(#65332) etwg válasza róbertke hozzászólására (#65331) Válasz Szept 27, 2021
Na persze. Sajnos csak tegnap jött a frissités, ami ezt automatikuson megoldja ( ha igaz).
Sajnos a PLA-t nem igen lehet smirglizni, mert elszörösödik a felület. Ki kellene valamit találni erre.
(#65334) csíkosháTTú válasza etwg hozzászólására (#65332) Válasz Szept 27, 2021
Hát, a PLA az olyan, amilyen. Könnyen nyomtatható, olcsó, cserébe a kinyomtatott minőség az az olcsóságnak meg is felel. Egyébnek meg nem...
ABS-t próbáltad? Azzal jobban lehet utólag dolgozni, cserébe nyomtatni kissé komplikáltabb. Például fűthető tárgylemez kell hozzá, és olyan nyomtató, ami az ABS-t is tudja kezelni.
(#65335) etwg válasza csíkosháTTú hozzászólására (#65334) Válasz Szept 27, 2021
A gépem elvben alkalmas ABS-re, de addig nem igen volt erre igény. Van otthon egy spulni ABS, de még meg sem kezdtem meg. Az uj slicerben van valamilyen funkcio, ami hivatott a felületet simitani, de azt csak ma reggel telepitettem..
Amugy a müködést egyáltalán nem befolyásoja a kevésbé sima felület.
(#65398) etwg hozzászólása Válasz Okt 19, 2021
Nagyon csend van.

Csak ugy unalombol valami megint készül.


20F6DA70-06F...jpeg
 
(#65399) etwg válasza etwg hozzászólására (#65398) Válasz Okt 19, 2021
És a kész kábeltarto.

1CDA4D44-E97...jpeg
 
(#65400) róbertke válasza etwg hozzászólására (#65399) Válasz Okt 19, 2021
Nem drága kissé ez a játék?
(#65401) etwg válasza róbertke hozzászólására (#65400) Válasz Okt 19, 2021
Mi lenne drága?
A kábel drágább ami a spulnikon van.
(#65402) csíkosháTTú válasza róbertke hozzászólására (#65400) Válasz Okt 22, 2021
Nem, a drágaság az, amikor van egy géped, és nem használod, csak ott áll a polcon.
(#65404) etwg válasza csíkosháTTú hozzászólására (#65402) Válasz Okt 22, 2021
Én is valahogy igy vagyok vele...
(#66469) etwg hozzászólása Válasz Jún 1, 2022
Egy egyszerü, de hasznos szerszám olyanoknak, akik gyakran ragasztanak CA pillanatragasztoval nagyon apro alkatrészeket..
Egy nagyobb foku varrotünek leköszöröljük a végét annyira, hogy kinyíljon a foka, azaz egy kétágú villácskát kapunk. Érdemes olyan tüket keresni amiknek a lyuka hosszabb.
A tüt a hegyével beragasztjuk egy megfelelö nyélbe ( barkácsboktban kapható 5-6 mm átméröjű farúd, de lehet egy kiszolgált golyostoll stb nyele is.)
A ragasztobol kinyomunk egy nagyobb cseppet valmilyen megfelelö tégelybe, az uj szerszám belemártva felvesz éppen annyi ragasztot ami elég egy egy kis alkatrészhez. Ha odaérintjük a ragasztando felülethez, a tû fokábol a ragaszto átfolyik a munkadarabra és oda lehet helyezni a ragasztando alkatrészt, vagy egyszerüen hagyni, hogy befollyon kapillárárisan a rangasztandó felületek közé.
Aki sokat ragaszt esetleg választhat egy kisebb meg egy nagyobb varrotüt, hogy optimális mennyiségü ragasztot tudjon felvenni a cseppből.
(#66473) csíkosháTTú válasza etwg hozzászólására (#66469) Válasz Jún 3, 2022
Zseniális!
(#67242) etwg hozzászólása Válasz Dec 14, 2022
Két uj segédeszközt nyomtattam. A finom modellezéshez gyakran használok finom faanyagokat ( leceket, vékony lapokat stb) amiket kis körfürészen, szalagfürészen alulmaro gépenmindig elég körülményes megmunkálni, mert az egyik oldanon valoban oda lehet nyomni a vezetö sinhez, de a másik oldalon már elég veszélyes föleg vékony lecek stb esetén. Ennek az az eredménye, hogy a vágás, marás nem lesz szép, mert az anyag nem elég merev. ( pl ha, egy 2x2mm-s léc oldalába egy nutot kell marni, vagy mondjuk 1,6 mm vastagra marni, gyalulni).
Nos ilyesmire lettek ilyen fésük nyomtatva.
A marogépre pl 2 kell, az egyik oldalrol a másik felülröl tartja ott az anyagot, ahol lennie kell.
Az anyagot értelemszerüen csak egy irányba lehet mozgatni a fésü fogai elasztikusak azaz, ha nyomom az anyagot nem okoznak akadályt, de nem engedik, hogy az anyag más pozicioba kerüljön a fürészlaphoz viszonyitva.
A két hosszukás lyukon keresztül oda kell csavarni a gépek munkafelületeihez.
A munkadarab nem nagyon szorulva megy a fogak alá, vagy a vezetö felület meg a fésü közé.

E7D7D4F5-B48...jpeg
 
(#67247) etwg válasza etwg hozzászólására (#67242) Válasz Dec 15, 2022
Itt vannak már felszerelve a marogépre.

54049034-824...jpeg
 
(#68182) etwg hozzászólása Válasz Aug 27, 2023
Egy ujabb egyszerü, de hasznos szerszám. Aki épületeket stb ragaszgat tudja, hogy milyen fontos az összeragasztott oldalakat egy ideig az adott helyzetben rögziteni. Akinek van 3D nyomtatoja az nyomtathat ehhez karokat, akinek nincs az 5 mm-es plexiböl vagy keményfalécböĺ készithet karokat. A karokat egy 3 mm -s karbon rudra ( Conrad) vagy ha nincs acélrúd is jo ( bicikli küllö stb) felhuzhatja. A kar végeire lehet egy kis gumigyürüt vagy idomcsövet ( ajtotömitést) huzni, hogy ne sértse meg a modellt. A karbon vagy acélrud rugalmassága adja a feszítö eröt ami elég a modellek ragasztásához. A rudak bármilyen hosszuak lehetnek azaz minden modellhez könnyü idomitani.

IMG_6769.jpeg

IMG_6770.jpeg
 
(#68202) csíkosháTTú válasza etwg hozzászólására (#68182) Válasz Aug 30, 2023
Nagy ötlet!
(#68364) Antal Miklós válasza etwg hozzászólására (#68182) Válasz Okt 3, 2023
Nagy ötlet!!!
Megosztanád a x.stl file-t?

Köszi
(#68365) etwg válasza Antal Miklós hozzászólására (#68364) Válasz Okt 3, 2023
Szia Miki, már régen jártál erre! Remélem minden rendben van.

Szivesen, semmi ördöngösség nincs benne, csak tudni kell milyen vastag a carbon- vagy acélrud és milyen hosszu legyen a kar. Már vagy 3 különbözöt rajzoltam ( olyat ami éppen kellett). Gyakran rajzolni egy ujat gyorsabb, mint kikeresni a meglevöt és azt igazitani az igényekhez.
(#68370) Antal Miklós válasza etwg hozzászólására (#68365) Válasz Okt 4, 2023
Szia Jenő!
Valami hibám van, mert a hobbivasut hozzászólásról nem kapok email üzenetet. Már jeleztem Frankye-nek, de most is véletlenül láttam meg az üzenetedet. (Mindenki egészséges, és várjuk okt.20-ra a következő unokát: 15.-et.
M2-es és M3-as menetes orsóm van, bármeilyikkel meg tudnám valósítani, ki tudom nyomtatni.

(#68371) etwg válasza Antal Miklós hozzászólására (#68370) Válasz Okt 4, 2023
Ahhoz sima rud kell, nem menetes. Küllö vagy carbon ( jobb mert könnyü.). A lényeg azon van, hogy a karokat könnyen lehet tologatni, ás amikor eléri a szoritando felületet a rud egy kicsit meggörbül, és ez adja a feszitő erőt.
(#68479) csíkosháTTú hozzászólása Válasz Okt 20, 2023
Sztatikus fűszórókról, általában.

- Vannak ugye a gyári cuccok, a legismertebb talán a Noch terméke. Jellemzően ezek nagyobb felületek beszórására alkalmasak, elég hatékony eszközök. Ezen azt értem, hogy rövid idő alatt nagy területet lehet velük füvesíteni. Hatékonyságuk abból fakad, hogy elég nagy feszültséget gerjesztenek a szórófej, és a beszórandó felület között, általában 9V-os elemről működnek. Nagy távolságból, 10-20cm-ről is hatásosak.

- Házi készítésű eszközök. Elterjedt, hogy bütykölünk magunknak a fillérekért megvehető, kínai elektromos légycsapóból ilyet, egy fém teaszűrő felszerelésvel a cuccra. Ezekkel is lehet szépen dolgozni, sőt, kis felületekre még szebben is. Apró részenként lehet vele akár kis színes foltokat is csinálni, változatosabbá tenni vele a felületet. Jellemzően 2db ceruzaelemről működnek, ebből "csak" olyan 1500V feszültséget képesek gerjeszteni. Ez bőven elég ahhoz, hogy eredeti funkciójukat ellássák, vagyis a repülő rovarokat megsüssék. Viszont, ahogy mi használjuk ezeket az átalakított szerkentyűket, az csak - ahogy írtam - kis felületek beszórására jók, és sokkal kisebb távolságból, 1-3cm-ről.

Tehát, ezek nem alkalmasak arra, ami a Noch reklám fotóján is látható, hogy magasról, egyszerre nagy felületet füvesítsünk!

A képen egy Z építési nagyságú asztalka részlete látható.

Egy valamire szeretnék minden vállalkozó kedvű modellezőt figyelmeztetni! Talán triviális a dolog, de nem árt leírni. A házi fűszórókat nem érdemes kipróbálni magasabb feszültségről, például úgy, hogy a két ceruzaelem helyett meghekkeljük úgy, hogy 3 elemről menjen, vagy egy 9V-sról! Ugyanis a kínai elektronika, ami ezekben van, legfeljebb azt az 1500V-t bírja el, amire készítették. Ha nagyobb feszültségről működtetjük, akkor tönkre fog menni.

IMG_20230818...jpg
 
(#68482) etwg válasza csíkosháTTú hozzászólására (#68479) Válasz Okt 20, 2023
Kapni ilyen nagyfeszültségü generátort is. Alig kerül többe mint a légycsapo. Viszont 7-8 kV-t tud.

IMG_6863.jpeg
 
(#68483) diginewl válasza etwg hozzászólására (#68482) Válasz Okt 20, 2023
Ez is az lehet? Ez mindössze 1000Ft szállítással...
Az egy vastag kivezetése megy a szűrőre?
Ali ionizátor
(#68484) Antal Miklós válasza csíkosháTTú hozzászólására (#68479) Válasz Okt 20, 2023
Én inkább csináltam magamnak.
egy használhatatlan LCD TV nagyfesz háttérvilágítás inverter:
CXA-P1212B-WJL volt a kiinduló, s utána már csak sokszorozni kellett.
Ez alapból 1,5 kV-t állított elő 35-40kHz-n ketyegett.
A Kritikus csak a sokszorozóba kerülő kondenzátorok.
Mivel ez viszonylag nagyfrekin üzemel, ezért a sokszorozóba akár 1nF-os kondik is jók, csak legyen elég max feszültsége.
Így most amit építettem 15kV-t állít elő.
Eléág sok oldalon látni, hogy a hálózat 50Hz-t használják a sokszorozóban, 1-2nF-os kondikkal. Felejtős!
A kimenetre mindenképppen egy 10 MOhm ellenállás kell, hogy az érintésvédelem biztosítva legyen.
(#68485) csíkosháTTú válasza Antal Miklós hozzászólására (#68484) Válasz Okt 20, 2023
Mhhh...

Csak azért bátorkodtam beírni ezt a témát, mert most futott be egy "légycsapó" a műhelybe, hogy nem működik. Meghajtották 9V-ról, 3 helyett...

Szerintem laikusoknak is éppen elég veszélyes megcsinálnia légycsapóból. Ennél komplikáltabb, pláne nagyfrekvenciás eszközökkel barkácsolni, kellő ismeretek hiányában életveszélyes.
(#68487) Antal Miklós válasza csíkosháTTú hozzászólására (#68485) Válasz Okt 20, 2023
Azért ez egyszerűbb mint egy altató- vagy lélegeztető gép vagy mint egy defibrillátor, amiket 35 éven keresztül szervizeltem, karbantartottam.
(#68488) etwg válasza diginewl hozzászólására (#68483) Válasz Okt 20, 2023
Szerintem az ugyanaz mint az enyém.
(#68489) etwg válasza Antal Miklós hozzászólására (#68484) Válasz Okt 20, 2023
Gyakorlatilag öreg képcsöves TV sokszorozoját is lehetne használni - azok akár 25 kV-t is tudnak .
Természetesen csak hozzáértők probálkozzanak, mert elég kellemetlen megérinteni.
Ahogy Miki is irta hogy nagy ellenállás kell a kimenetre ( természetesen nem miniatür kivitelben mert azt átugorja a feszültség ). Régen üvegcsőbe szoktuk behuzni 4-5 fizikailag is nagyobb ellenállást a 10 - 50 Mohmos tartományban. A füszoráshoz amugy is csak a feszültség kell s nem az áram, azaz az ellenállás akármilyen nagy lehet.
(#68490) Antal Miklós válasza etwg hozzászólására (#68489) Válasz Okt 20, 2023
Szia etwg!

Tökéletesen igazad van!
Ha valakinek van egy kis elektronikai jártassága, és egy kidobásra itélt katódsugárcsöves TV sorkimenője - és azt nem dobta ki - akkor abból tökéletes elektrosztatikus fűszórót tud csinálni néhány alkatrész felhasználásával.
A trafóból egy önrezgő Bolcking oszcillátort kell csinálni, terhelés alíg lesz rajta, nem úgy mint a TV-ben, a nagyfesz-en áram nem fog folyni.
Sajnos én előbb selejteztem és dobtam ki a sorkimenőt, mint gondolkoztam. Azóta meg nem volt lomtalanítás minálunk!
A tranyós minividi TV a legjobb alkatrész lelőhely, erre a célra.
(#68491) etwg válasza Antal Miklós hozzászólására (#68490) Válasz Okt 20, 2023
Még képcsőves PC monitorok elég gyakoriak a ocskavas telepeken meg hulladékgyüjtőkben. Azokban is van ilyen alkatrész.
Sok ilyen szokszorozo kimeneti kábelében már integrálva van a sok megaohmos ellenállás.
(#68492) csíkosháTTú válasza Antal Miklós hozzászólására (#68487) Válasz Okt 21, 2023
OK, ezt Te tudod, én tudom, meg még sokan iTT közöTTünk.

Csak azt ne felejtsétek el, hogy nem csak mi olvassuk a fórumot. És az, hogy vannak olyanok, akik pusztán tájékozatlanságból, kellő ismertek hiányában azt is megteszik, hogy két ceruzaelem helyett egy 9V-os kockát kötnek be egy nem erre tervezett áramkörbe, akkor az még nem egy katasztrófa. Legfeljebb leég a cucc, és megijed a kolléga.
De az már veszélyes lehet ilyen "felkészültség" esetén, ha 1500V-nál nagyobb feszültséget leadó, és áramot is leadni tudó, kiszerelt alkatrészekből kezdenek odahaza barkácsolni!
(#68495) etwg válasza csíkosháTTú hozzászólására (#68492) Válasz Okt 21, 2023
Azért a szerkezet nem olyan egyszerü, hogy csak egy elemmel el lehet inditani. Aki azt meg tudja csinálni az már remélhetölleg tudja mit csinál.
(#68498) klimas válasza etwg hozzászólására (#68488) Válasz Okt 21, 2023
Ha figyelmesen megnézed, a nagyfesz. kivezetésből csak egy van diginewl kolléga fényképén. Az ionozátor mást csinál mint az egyéb nagyfeszt generáló egység.
(#68499) klimas válasza diginewl hozzászólására (#68483) Válasz Okt 21, 2023
Nem! Ez másképpen működik, ez nem tudja szatikusan feltölteni a szórandó anyagot .
(#68505) etwg válasza klimas hozzászólására (#68498) Válasz Okt 21, 2023
Valoszinü, hogy közösitve van a GND a minusz ( fekete ) polussal. Nem ismerem pontosan annak a müködését de kétlem, hogy mást csinálna, mint ami rá van irva, azaz DC 2-6 kV-t. Másra nincs szükségünk.
(#68508) diginewl válasza klimas hozzászólására (#68499) Válasz Okt 22, 2023
Két hónap és ki fog derülni
900Ft-ot megért nekem a próba Én is látom, hoyg csak egy kivezetése van, de feszültség is csak akkor van, ha két pólus között tudok mérni. Az egyiket előállítja ő (nagyfesz) a másik meg ott a GND. Ezek autóba készült csodák, így ott a fém mindenhol a GND.
Ha nem működne, akkor még a régi kettő ceruzás megvan.
(#68509) klimas válasza diginewl hozzászólására (#68508) Válasz Okt 22, 2023
Az ismereteim szerint azzal a generátorral jó kis friss levegőt fogsz csinálni ..... valami hasonló kis "kütyük" vannak a klímákban is , már amelyikhez írják ...
Maga a dobozka a "nagyfesz " egyik pontja, a másik pontja a vastag kábel végén lévő kis pamacs-ecset szerű vég. Ennek a végén játszódik le a koronakisülés ami ionokat hoz létre. De bővebben a wikipédián sok mindnet leírnak.
Ha tévedek, mert ez is előfordulhat, olcsón lesz fűszóród (meg nekem is ) ha nem tévedek , frissített levegőd
etwg 68482 hsz-ben , na azt inkább el tudom képzelni elektrosztatikus feltöltésre !
De a legfontosabb számomra az egész történetben, megint tanultam valamit a terepasztal készítéssel kapcsolatban
(#68510) etwg válasza klimas hozzászólására (#68509) Válasz Okt 22, 2023
Ez minden nagyfeszültség velejároja, ha hagyod kisülni.
Lapozás       14/15    
Frissek
  2024. Márc, 29. Pé
15:00:33
  Jelenleg 27 fő olvassa az oldalt
Hirdetés