Bejelentkezés
Felhasználónév:
Jelszó:
 
 
 
Regisztráció
Elfelejtett jelszó
Fórum témák
Fórum » Terepasztal vezérlés és elektronika
Terepasztal vezérlés és elektronika
Témaindító: nzozz, idő: Júl 14, 2010
Témakörök:

Lapozás       51/74    
(#57133) etwg válasza BRUT hozzászólására (#57132) Válasz Aug 30, 2017
Én sem emlékeztem arra a cikkre. Ez a HV legnagyobb baja, hogy nem lehet keresni benne. ( még a magam irásait meg képeit sem tudom megtalálni pedig én is foglalkoztam már többször is evvel a témával.)
(#57134) BRUT válasza etwg hozzászólására (#57133) Válasz Aug 30, 2017
Ez a megoldás jónak tünik. Igaz kicsit költséges. kell 2 trafó,vagy egy 2x12 v.
Viszont a Schmitt trigger az talán kihagyható lenne?Nem világos teljesen számomra,hogy az miért kell.
(#57135) etwg válasza BRUT hozzászólására (#57134) Válasz Aug 30, 2017
A Schmitt triggeres kapcsolásban csak +5V kell.
Szimmetrikus +|- 12V a német kapcsoláshoz kell. Az 5V kevés szokott lenni a vasutmodellezésben (zavarérzékenység). Igy ott egy analog integrátor sokkal jobb (nem reagál a rövid zavarokra, de a valodi foglaltság hosszabb idöre blokkolja kimenetet - ez lenne a cél). A Schmitt trigger is ezt hivatott tenni csak rosszabb környezetben. A Schmitt trigger magasabb szinten kapcsol és alacsonyabb szinten enged el, a két szint különbsége idöben jelentkezik a kimeneten.
(#57136) BRUT válasza etwg hozzászólására (#57135) Válasz Aug 30, 2017
Igen azt látom,hogy a triggeres kapcsolásban 5 volt kell,de azért irtam a 2x12v trafót mert olyat kb. egy ezresért lehet venni. Abbol kell majd 5 voltot csinálni,mig a másik 12v az jó lesz a segédáramkörnek.
(#57137) Váltógyártó válasza JZoli hozzászólására (#57126) Válasz Aug 30, 2017
Idézet:
„Annak az 5V-os stabilizátornak hogyan lesz testje? A diódák iránya miatt, szinte kizárt, hogy megkapja.”

El van rontva a rajz, ott fordítva vannak a diódák.
(#57138) Váltógyártó válasza etwg hozzászólására (#57131) Válasz Aug 30, 2017
Idézet:
„... két függöleges dioda forditva van berajzolva.”

A feszszabályzó előtti kettő igen, arra gondoltál?
(#57139) proba válasza Váltógyártó hozzászólására (#57138) Válasz Aug 30, 2017
Meg az IC-re menő kettő is. ( szerintem). Az IC testje sem biztos hogy jó, belső rajzot nem találtam róla, de szerintem belül össze van kötve a két GND. Ami a rajzodon nem is kap GND-t
(#57140) Váltógyártó válasza proba hozzászólására (#57139) Válasz Aug 30, 2017
Igen, a GND-k belül össze van kötve, de azok a diódák nincsenek rosszul rajzolva, és szent esküvéssel fogadom, hogy működik!

IMG_20170830...jpg
 
(#57141) csíkosháTTú válasza BRUT hozzászólására (#57134) Válasz Aug 30, 2017
Nem egyszerűbb, olcsóbb és megbízhatóbb két mezei kapcsolósínt csinálni egy-egy meglévő vágánymezőből, és bekötni egy bistabil relét, akár egy régi BTTB-t is?

(#57142) etwg válasza Váltógyártó hozzászólására (#57138) Válasz Aug 30, 2017


Amik a stabi GND lábára mennek - ahol a kondik vannak.
(#57143) etwg válasza BRUT hozzászólására (#57136) Válasz Aug 30, 2017
Én kerülném az 5V-s logikát. Ha már ilyen Schmitt triggeres áramkört akarsz, akkor válassz inkább a CMOS-k küzül, és hajtsd 12V-l. Akkor még stabi sem kell.
(#57144) proba válasza Váltógyártó hozzászólására (#57140) Válasz Aug 30, 2017
Akkor lehet ki is vehetnéd őket, mert a GND az IC-n belüli védődiódákon keresztül jut a GND kivezetésekre (gondolom). Ha igazam van, akkor az alkatrészek minimalizálása címszóval az ic GND pontját a stabilizátor GND-jével össszekötve, mind a négy dióda feleslegessé válik. Ez hosszútávon nem egészséges. Csak az IC-re menő két diódát kösd ki, és az ic GND pontját a stabilizátor GND- re kösd át. ( a két 1n4001-et meg valami kisebb nyizófeszültségűre cserélném, mert félő hogy az IC védődiódáin folyna a terhelés akkor is.)
(#57145) Váltógyártó válasza proba hozzászólására (#57144) Válasz Aug 30, 2017
Szerintem igazad van!
(#57146) etwg válasza Váltógyártó hozzászólására (#57145) Válasz Aug 31, 2017
Öszintén szolva 3 diodán kivül ( 6-16V bemenet meg a 2 a végálláskapcsoloknál) mind rosszul van berajzolva. Vetesd ki a rajzot Frankyevel mielött még valaki megépiti és elküld téged melegebb vidékre....
(#57148) Váltógyártó válasza etwg hozzászólására (#57146) Válasz Aug 31, 2017
Azon a rajzon csak a feszszabályzónál lévő két dióda van rosszul rajzolva a működő verzióhoz képest. Az igaz, hogy a motorvezérlőnél lévő két dióda nem ideális, mert emiatt az IC védődiódáján keresztül kapja az IC a GND-t, de proba modellezőtársunk ajánlott egy jobb megoldást, annak alapján átrajzolom, és ha Frankye ki tudja cserélni, akkor cserélve lesz.
(#57149) proba válasza BRUT hozzászólására (#57132) Válasz Aug 31, 2017
Egy apró észrevétel a cikkhez, ha az ellenálláson eső feszültséggel optocsatolót vezérelsz, az a fura helyzet áll elő analóg pályán, ha a sínfeszültség pl 3V, mert szép lassan megy a mozdony, a szakaszba érve a drasztikus feszültség csökkenés miatt meg fog állni.
Én talán valami ilyesmiben gondolkodnék. Fontos hogy a segédtáp legyen több 4-5 voltal mint a legmagasabb sínfeszültség.Utólag elnézegetve, lehet a sín - segédtáp összekötése lehetne a segédtáp egyik pontja is, nem kellene két részre bontani.

fogl.jpg
 
(#57150) etwg válasza proba hozzászólására (#57149) Válasz Aug 31, 2017
Ne keverd már meg a kollégát, mert igy aztán végleg nem müködik a dolog.

Ez a rajz jo az emlitett cikkböl. Egyetlen baja, hogy függ az optocsatolo érzékenységétöl, de 1,5V körül már minden optokopler szolgáltat valamilyen jelet.

IMG_2667.PNG
 
(#57151) proba válasza etwg hozzászólására (#57150) Válasz Aug 31, 2017
3V-1.5V = 1,5V . A mozdony ha 3V ról szépen megy az előző szakaszon , 1,5-ről mindenképpen megáll erre a részre érve. Természetesen ha a mozdony nagyobb sebességgel megy, kevésbé lesz drasztikus a sebességugrás de lesz. Távozásnál szintén, csak ott gyorsulni fog átlépéskor. Tökéletes módszert viszont nem tudok Esetleg az összes sínszakasz táplálásába be kell rakni a két soros diódát, és vagy figyelem vagy nem. Ha a táplálás fix akkor a fordított a segédtáphoz közeli sínfeszültségnél nem érzékeli a mozdonyt.

Idézet:
„igy aztán végleg nem müködik a dolog.”
Miért? Van esélye, de én nem látom a buktatót benne. Szerinted mit fog csinálni?
(#57152) etwg válasza proba hozzászólására (#57151) Válasz Aug 31, 2017
Mozdony és a méröáramnak mindenképpen át kell folyni a 2x2 diodán. Amikor a mozdony megy, akkor azon esik vagy 1,5 V , ha lekapcsolod a mozdonytápot akkor marad a segéd áram a 12V-rol. A te esetedben a mozdonytáp kikerüli a diodákat igy azokon nem fog semmi esni, legfeljebb a segédtápbol, de azt meg kisöntölheti valamelyik vagon vagy másik mozdony illetve maga mért mozdony motorjele ami hozzáadodhat vagy kivonodhat a méröárambol. Ez teljesen kiszámithatatlan és a vonat eltünéséhez vezet. Azaz a mozdonytáp ama vezetékét ami a sin-re megy azt a táp negativ polusához kell kötni s nem a sinre. Te kialakitasz egy lebegö GND-t (- tápod minusz polusa). A sinben levö feszültség meg vagy hozza adodik vagy kivonodik a segédtáp álta odavezetett feszültségböl.
A lényeg az ilyen kapcsolásoknál pontosan azon van, hogy van egy közös GND - elvileg minden tápegységre a terepasztalon (nálam már 17 tápegység teszi ezt. . Ez a GND csak akkor kerülhet egyenesen valamelyik sinre, ha nincs foglaltságérzékelö az adott szakaszon. (Z vagy A kapcsolás). Minden más esetben a GND csak a diodahidon kerülhet a sinbe. ( igen ha nincs érzékelö és zavar a 1,5Vs ugrás, akkor mindenhova kell a diodahid.)
Az meg kimondottan nem jo dolog, ha levegöben levö tápok vannak egy terepasztalon ( azaz egyik polusuk sincs galvanikus kapcsolatban a többivel. Ilyen esetben a leggyakoribb a rossz kapcsolás vagy mérés meg a felderithetetlen rövidzár. Ha a te tápod minusz polusára valamilyen feszültség kerül a mozdonytápbol stb. akkor oda a dioda vagy az optokopler.
Nekem a meröellenállasok 5k6 ohmosak 12V-bol (FET nékül), igaz az érzékelö nem optokopler hanem két komparátor ( mindkét irányban müködik) beállithato érzékenységgel.
(#57155) proba válasza etwg hozzászólására (#57152) Válasz Aug 31, 2017
Nem jó, de nem az általad felsorolt dolgok miatt, hanem azért mert a sínfeszültséget valami előállítja, ha ennek van a kimenetén valamekkora terhelő ellenállás akkor az én változatom mindíg foglaltságot jelez. Sajna hogy ne legyen az nem garantálható.
(#57156) BRUT válasza csíkosháTTú hozzászólására (#57141) Válasz Aug 31, 2017
Igen az egyszerübb lenne.
(#57157) BRUT válasza proba hozzászólására (#57149) Válasz Aug 31, 2017
A cél pont az. Mivel egy vakvágányrol van szó,épp azt szeretném elérni,hogy anikor a kiszigetelt szakaszra ér a mozdonyom akkor ott megálljon. Elvileg ott lesz a vakvágányom vége. Tulajdonképpen úgy müködne mint egy ingajárat. Befut,megáll,és jelzi a helyzetét. Ekkor lehetne inditani ellentétes irányba.
(#57158) etwg válasza proba hozzászólására (#57155) Válasz Aug 31, 2017
Söt magán a mozdonytápon keresztül is foglaltságot fog jelezni, mert annak a belsö ellenállására is reagál ( függetlenül attol, higy van ott mizdony vagy nincs.
(#57159) etwg válasza BRUT hozzászólására (#57157) Válasz Aug 31, 2017
Neked talán akkor egy fénykapu egyszerübb lenne.
(#57160) BRUT válasza etwg hozzászólására (#57159) Válasz Aug 31, 2017
Igen egy fénykapu sokkal egyszerübb lenne,csak azt nehéz elrejteni a terepen. Talán egy reed cső ,és mágnes.
(#57161) etwg válasza BRUT hozzászólására (#57160) Válasz Aug 31, 2017
Infravöröst nem látni és lehet akár 20-30 cm-re is a vágánytol.
Egyet csinálhatsz még - müködni szokott. A sinek közé beraksz egy fotodiodát/fotoellenállást ami felnéz a plafonra.
A szoba világitása kapcsolja a fotodioda áramkörét. Amint rámegy egy mozdony vagy vagon leárnyékolja és megvan a foglaltság. Ez remekül megy addig amig nem valami modern villogos fényforrások vannak a szobában.
Ha igen akkor az érzékelöbe kell egy integrátor (RC tag).
Ha sötétben is akarsz vonatozni akkor a plafonra fel kell szerelni vagy egy IR LED-t vagy egy UV fényforrást (fekete fény). Az is van LED-ben alig láthato kék fényt ad, de müködteti a fotoellenállást.
Ettöl egyszerübbet el sem tudok képzelni. Az egész készen is kaphato (talán a HE-ben is.)
(#57162) BRUT válasza etwg hozzászólására (#57161) Válasz Aug 31, 2017
A reed cső mennyire megbizható?
(#57163) etwg válasza BRUT hozzászólására (#57162) Válasz Aug 31, 2017
Sok mindentöl függ, de manapság már inkább kerülném.
Igy néz ki az optikai kapu. Ha a mozdonyod aljára egy kis fehér papirt vagy alufoliat ragasztol, vagy csak megfested, akkor mind a két LED-t ugy ahogy van beépitheted a sinek közé. Jel megy ha a fehér papir visszatükrözi a fényt. Ha az elöbbi megoldást választod akkor a világito LED-et ki kell forrasztani és valahova elrakni, hogy megvilágitsa a másikat (feketét). Fényt nem látni. Ez forditva fog müködni, amig szabad a vágány a kimenet magas lesz, ha rájár valami akkor megszünik a magas szint.
A NYÁK egyik lába a kimenet a másik kettö meg 5V és GND. Arduinohoz árulják.

IMG_2668.PNG
 
(#57165) proba válasza BRUT hozzászólására (#57132) Válasz Szept 1, 2017
Ha ezt a kapcsolást továbbgondolnám, lehet a segédtápot kihagynám. A mozdony tápegységet kötném be helyette egy egy pl 10K-on keresztül. A mozdony erről már nem megy, az elektronika még igen. ha a mozdony arra jár, senkit nem fog zavarni a plusz 5 Kohm terhelés.Előnye nem kell külön segédtáp, bármennyi ilyen érzékelő párhuzamosan köthető.
(#57166) etwg válasza proba hozzászólására (#57165) Válasz Szept 1, 2017
Azzal csak egy baj van, hogy analog pályán a mozdonytáp lehet 0V is, igy ilyenkor eltünik a vonat.
Ezen lehet a tápban egy trükkel segiteni, a trafo egyenirányitojátol egyenesen a kimenetre lehet egy kb 5-10 kOhmos ellenálláson kivezetni állandoan a táp egyenirányitott + feszültségét. Ehhez meg kell bontani a tápot, sajnos nem mindegyiken müködik a belsö kialakitástol függöen (FZ1,F2 kicsit bonyolultabb oda egy dioda meg egy kis kondi is kell (1N4002 és 100 u/35).
Söt a modern jármüvek esetén elöfordulhat, hogy ez az áram elég a mozdony világitására is állo helyzetben. Nekem impulzusok mennek igy a sinbe és szépen világit a mozdony akkor is amikor áll.
(#57167) csíkosháTTú válasza BRUT hozzászólására (#57160) Válasz Szept 1, 2017
Fogsz egy miniflexet, vagy egy sínfűrészt, és csinálsz egymástól 1cm-re az egyik sínszálon két vágást. Készen van a kapcsolósíned, és nem kell semmit elrejteni a vezetékezésen kívül. (Az meg mindenképpen kell, nem?) Innen csak egy relé kell, és minden meg van oldva.

Nem hiszem el, hogy a "langyos víz" helyettesítésén ennyit kell agyalni, ráadásul napokig, és méregdrága lesz a végeredmény, meg követhetetlenül bonyolult, ami nem is működik, csak faramuci trükkökkel, ha áll a mozdony...
(#57176) BRUT válasza csíkosháTTú hozzászólására (#57167) Válasz Szept 1, 2017
Igen a "langyos vizet" nem kell feltalálni. Nekem is az egyszerü és megbizható megoldás a legjobb. Viszont sok jó és érdekes kapcsolást lehet látni . Közben tnulok is egy kicsit.

Ha a sinkapcsolós megoldást választom,akkor milyen feszültségre válasszak relét? A vontatási fesz fogja müködtetni a relémet? Elnézést ha hülyeséget kérdeztem,
(#57177) BRUT válasza etwg hozzászólására (#57163) Válasz Szept 1, 2017
Az Arduino fénykapu tényleg egyszerü,és nem drága. Sokmindenre lehet használni.
Közben találtam egy linket. Ide másolom.
Szintén fénykapus megoldás.

Bővebben: Link
(#57184) diginewl válasza BRUT hozzászólására (#57177) Válasz Szept 2, 2017
Hali!
A link-ben szereplő IS471F 4lábú infra érzékelő ügyes dolog.
4-16V-ig bármit rá lehet kötni, saját jelét figyeli a rá kötött IR ledről, és tranyóra kötve a kimenetét relét/optokaput/bármit tud irányítani.

Itt szájbarágó minden lehetőség bemutatásra kerül.
(#57185) diginewl válasza etwg hozzászólására (#57163) Válasz Szept 2, 2017
Kedves ET!

Meg tudnád mondani a linkelt képen szereplő kütyü nevét? Nem találok rá. Se reflex opto, se light opto...
Kérek szépen segítséget
(#57186) BRUT válasza diginewl hozzászólására (#57185) Válasz Szept 2, 2017
Szia !

Igy keresd:
arduino infrared sensor

Ez egy Arduino fénykapu.
Van hozzá egy rele modul is.(azt külön kell megvásárolni hozzá) Azzal biztonságosan lehet illeszteni a fénykaput. 5V tápegységgel Arduino központ nélkül is tudod igy müködtetni.
(#57190) BRUT hozzászólása Válasz Szept 2, 2017
A kapcsolósinen keresztül a vontatási feszültség juta a rele tekercseire, vagy egy külön táp ?
(#57193) diginewl válasza BRUT hozzászólására (#57186) Válasz Szept 2, 2017
Köszönöm!
Megtaláltam.
(#57194) Váltógyártó válasza etwg hozzászólására (#57188) Válasz Szept 2, 2017
Igen Mester!

állítómű kap...jpg
 
(#57195) etwg válasza Váltógyártó hozzászólására (#57194) Válasz Szept 2, 2017
(#57199) BRUT válasza csíkosháTTú hozzászólására (#57167) Válasz Szept 2, 2017
A kapcsolósint,igy kellene bekötni? Ebben az esetben lényeges a vontatási feszültség.

Fotó a netröl :

23792411ar.jpg
 
(#57201) etwg válasza BRUT hozzászólására (#57199) Válasz Szept 3, 2017
Kb igy, csak ez a kapcsolás egy "méretre" szabott reléket használ elektronikával együtt, amik a mozdonytrafo polaritására reagálnak, s nem egy egyszerü kontaktusra.
Az igazi sinkontaktusrol akkor lenne szo, ha csak egy sinnek lenne feladata mindezt elvégezni, azaz a te képeden csak az also sinnek lenne ez a feladata, mig a felsö sin kizárolag a mozdony mozgatását kezelné.
(#57206) diginewl válasza etwg hozzászólására (#57163) Válasz Szept 3, 2017
Nézegetem ezeket az arduino dolgokat:
Idézet:
„A NYÁK egyik lába a kimenet a másik kettö meg 5V és GND. Arduinohoz árulják.”
Ha jól értem a data out-on vagy +5V azaz nincs jel vagy gnd jelenik meg (van jel). Ezt lehet akár egy LED-re kötni? Elbírja a data out kimenet a LED-et?
Pl ez :Arduino gnd/+5v/data out
(#57207) etwg válasza diginewl hozzászólására (#57206) Válasz Szept 3, 2017
Az enyéimben LM393as IC van ami biztosan elbir bármilyen LED-t.
(#57208) BRUT válasza etwg hozzászólására (#57207) Válasz Szept 3, 2017
LED-t biztosan elbir,de ha akarsz egy kicsit nagyobb fogyasztót akkor kapcsold hozzá ezt a relé modult:

5v-rele-10a-...jpg
 
(#57209) BRUT válasza BRUT hozzászólására (#57208) Válasz Szept 3, 2017
Bocsánat ezt diginew nek akartam küldeni
(#57210) etwg válasza BRUT hozzászólására (#57209) Válasz Szept 3, 2017
Közben lemértem, 330 Ohmos ellenállás van az IC kimenetén, igy sok mindent elbir ( tönkre tenni aligha lehet).
(#57211) diginewl válasza etwg hozzászólására (#57210) Válasz Szept 4, 2017
Ok! Köszönöm mindkettőtöknek!

Akkor ezt simán össze lehet "hegeszteni" egy szabványos s88 feeback modul optocsatolójával. Annak led-jét egyértelműen meg tudja hajtani egy kis előtét ellenállással.

Nu majd ha megjön egy ilyen, akkor próbálok "hegeszteni".
Köszönettel mindkettőtöknek!!!!
(#57212) etwg válasza diginewl hozzászólására (#57211) Válasz Szept 4, 2017
Ha csak 5 V a táp akkor elötét ellenállás sem kell hiszen ott van a kimeneten a 330 Ohmos ellenállás.
(#57214) csíkosháTTú válasza etwg hozzászólására (#57210) Válasz Szept 4, 2017
A fiam - a nagyobbik - sulibean van, de most azt mondaná, hogy a közvetlen kimeneti vezérlést felejtsd el! Valami kell a proc kimenet, és a vezérelendő eszköz közé! Mondjuk egy tranzisztor nem árt.

(Most tervezzük a Kezdő modellezőben látható deszkamodell végleges áramköreit, azon sem lesz közvetlenül semmi sem a processzor lábain.)
Lapozás       51/74    
Frissek
  2024. Máj, 06. Hé
0:41:06
  Jelenleg 7 fő olvassa az oldalt
Hirdetés