Bejelentkezés
Felhasználónév:
Jelszó:
 
 
 
Regisztráció
Elfelejtett jelszó
Fórum témák
Fórum » Terepépítés
Terepépítés
Témaindító: SzerNoh, idő: Júl 6, 2010
Témakörök:

Lapozás       47/66    
(#32972) Luciferike hozzászólása Válasz Máj 4, 2014
Sziasztok!

A sziklákat miből csináljátok a hegyoldalakon?
Szeretnék tanácsokat kérni, mit hogyan csináljak
(#32979) zsolesz74 válasza Luciferike hozzászólására (#32972) Válasz Máj 4, 2014
Én nikecellt faragok forró szerszámmal, aztán festem akrillal. Képeket találsz a galériámban.
(#32986) jumo31 válasza etwg hozzászólására (#32919) Válasz Máj 4, 2014
Szia!

Köszi, a tanácsokat is. Tapasztalás van bőven.
Először is jó dolog lehet az a forrasztó állomás, már csak azért is, mert a korlát forrasztásánál, ahol nem átlapolva volt az anyag ott még elég volt a 30W páka, de másutt már kellett a 60W.
RO-55 nem a legjobb megoldás szerintem, kell az az erre való forrasztóvíz, vagy forrasztózsír.
Hát a páka tisztán tartása is megérne egy misét...
A sniccernek és a spiritusznak is megvan a gyakorlati haszna mikor kell!
A befogás forrasztáshoz na az egy külön történet, én a "harmadik kéz" technikát használtam.
Aztán még ragozhatnám...

Summa summárum a forrasztás művészete a vasútmodellezés területén nem akármi.
Szépen és jól kellő gyakorlattal lehet, és köszönet nektek Mesterek az instrukciókért!

Részemről a tanulás pedig folytatódik tovább...

(#32990) jumo31 válasza Lezlinilzen hozzászólására (#32947) Válasz Máj 4, 2014
Köszi szépen a leírást!

A drót feszítésével próbálkoztam, de nekem nem jött össze eddig. Talán túl hosszú volt a szál...
Rögzítés nélkül nem nehéz pontosan tartani?
A képeket nagyon köszi, érdeklődve várom.
Lezli, még annyit, hogy milyen hosszú a korlát? (vagy széles )
Egyet megpróbálok készíteni, ha festéssel végzek.


(#32991) etwg válasza jumo31 hozzászólására (#32986) Válasz Máj 4, 2014
Az tanulás mindannyiunkra vonatkozik és nem kell félni uj technikáktol sem, pl. az ellenállás forrasztás. Az pontosan ilyen dolgokra kett kitalálva, csak ott melegiti fel az anyagot ahol össze kell forrasztani, de erröl majd máskor.
Amikor még vezettem ilyen modellezö klubokat a gyerekekkel karácsonyfát forrasztottunk: ki tudott több ágat felforrasztani a mintegy 6 cm hosszu törzsre - amit készakarva vastagabb drotbol csináltattam. Volt egy srác aki 21 ágat tudott odaforrasztani ( igaz hütötte a többit, de ez benne volt a pakliban....)

(#32992) etwg válasza jumo31 hozzászólására (#32990) Válasz Máj 4, 2014
Szerintem félreértetted Lezli szavait. A drotot be kell fogni egy satuba a másik végét meg egy fogoval erösen megrántani, akár el is szakithatod, de a végeredmény egy egyenes szál drot lesz.
(#32993) jumo31 válasza Luciferike hozzászólására (#32972) Válasz Máj 4, 2014
Szia!

Hát ezt elég sokféle módon készítik, ahogy körülmények adottak, vagy akinek ami bevált.
Az alap sok minden lehet, hungarocell (nikecell), gipsz, papírmasé, gipszpólya vázra, stb. Aztán ezek megmunkálása, festése megint más-más mindenkinél.
Bocs, hogy én nem konkrét dolgokat írok, de ez tényleg sokféle, és inkább azt javaslom, hogy a neten keresgélj, van fenn jó pár megoldás. Nézz meg képeket terepasztalok szikláiról, adnak sok ötletet!
Én amit csináltam az hungarocell alap durván és papírmaséval fedve a kívánt terepvonulat, fekvés szerint, majd festve akril, és növényzet rá ahova gondoltam.

De azért lehet, hogy lesz itt más, aki kifejti azért részletesebben, mert szakavatottabb, mint én!

üdv
(#32995) jumo31 válasza etwg hozzászólására (#32991) Válasz Máj 4, 2014
Eszembe jutott, amit múltkor írtál egyik topicban...
A lényege, ezek a klubok többet adnak, mint egy technika óra, és ilyen már nincs is nálunk...
Azaz több területen ad sokrétű fejlődést!
(#33001) etwg válasza jumo31 hozzászólására (#32995) Válasz Máj 4, 2014
Tölünk nyugatabbra nagyobb boltok, klubok vagy ujságok szerveznek ilyen 2-3 napos intenziv összejöveteleket - manapság inkább az uj technikák elsajátitására.
Sajnos a fiatalok számára (10-18 év) semmi ilyen nincs széles-e Europában. Itt-ott vannak kezdeményezések, nálunk a sulimodul, külföldön iskolai szakkörök egymással versenyeznek majd 2 évente Münchenben stb. mutatják be eredményeiket. ( persze ehhez kell egy erös érdekszervezet, ami nálunk nincs, ill. van egy sereg harmatgyönge). Érdekes modon egyik europai szaklap sem vállalta fel ezen kezdeményezések szélesebb támogatását.
Az USA-ban a MR néhány éve közösen az NMRA-val ( ottani érdekszervezet) elinditották a "legyél a vasutmodellezés nagykövete" mozgalmat, ahol a modellezök ezrei ( nagy ország ) vállalták, hogy népszerüsitik a hobbit, ez többek között azzal is jár, hogy átadják a tapasztalataikat. Itt van müködö vasutmodellezö TV, és beengedik ezeket az embereket az iskolákba, söt a templomokba meg a hadseregbe is, hogy ott mutassák be a hobbink szépségét és ujabb követöket nyerjenek meg a hobbinak. Mindez önkéntes alapon müködik!
(#33020) Lezlinilzen válasza jumo31 hozzászólására (#32990) Válasz Máj 5, 2014
Amit a viadukthoz fogok készíteni, az 2-szer 110 cm hosszú lesz, a két párhuzamos hosszú szál között kb. 8-9 mm a távolság, a függőeges oszlopok között olyan 12-15 mm.
Ehhez már én is kitalálok valamilyen vezetőt, ami a hosszú szálakat mindig egyforma távolságra tartja egymástól, de az alábbi képeken látható korlátokat vezető nélkül, csupán egy műanyag vonalzó segítségével szabadkézzel forrasztottam össze.

DSCN0871.JPG

pincék 025.jpg
 
(#33051) jumo31 válasza Lezlinilzen hozzászólására (#33020) Válasz Máj 5, 2014
Köszi szépen a választ!
Ez a vezető segédeszköz folyton-folyvást aktuális kérdés...

(#33234) Lezlinilzen válasza Lezlinilzen hozzászólására (#33020) Válasz Máj 9, 2014
Az ígért képek:
A sablon egy laminált padló csík hátulja.

DSCN0976.JPG

DSCN0977.JPG

DSCN0978.JPG
 
(#33235) Lezlinilzen válasza Lezlinilzen hozzászólására (#33234) Válasz Máj 9, 2014
És a majdnem kész végeredmény.

DSCN0979.JPG
 
(#33243) jumo31 válasza Lezlinilzen hozzászólására (#33234) Válasz Máj 9, 2014
Szia!

Köszönjük a képeket!
Hasonló elven, sablon megoldással próbálkoztam, csak ami alapot itthon próbáltam nem bírta középtávon a hőt.
A laminált padló ennyire bírja?
Még annyit engedj megkérdezni, hogy ilyen hosszan a sablont milyen szerszámmal tudtad bemarni?
Én eddig kis méretben vagy maró vagy vágó multigéppel csináltam, de ez hosszú méretben szerintem eléggé körülményes lehet.
Köszi szépen!
(#33245) Lezlinilzen válasza jumo31 hozzászólására (#33243) Válasz Máj 9, 2014
Szép estét!

A laminált padló igazából préselt papír és farostlemez. Ilyen kis hőtől semmi baja nem lesz.
A "szerszám" nagyon bonyolult precíziós eszköz : egy rajztű. Egy méteres acélvonalzó mellett karcoltam bele a padló hátuljába azt a marást, utána egy késélű tűreszelővel végigtoltam kétszer-háromszor, és gyönyörűen beleült a rézhuzal.
Ez a kétszer 120 cm-es hídkorlát elejétől a végéig kb. 5 laza órát vett igénybe ezzel a módszerrel.
(#33276) jumo31 válasza Lezlinilzen hozzászólására (#33245) Válasz Máj 10, 2014
Szia!

Köszönöm szépen, sajnos én kezdem túl bonyolítani a dolgokat úgy látszik.

Hálás köszönet az eddigi segítségedért és útmutatásodért!


üdv
(#33586) enamessias hozzászólása Válasz Máj 20, 2014
Jó estét!

Ha valaki szegmens terepasztalt épít, váznak gerendát, lécet NE válassza. Ha csak egy kicsit is, de bizony tekeredik, emiatt borzasztó nehéz illeszteni őket
(#33591) zsolesz74 válasza enamessias hozzászólására (#33586) Válasz Máj 20, 2014
Inkább rétegelt lemezt használunk!

Miért te nem azt tetted?
(#33599) enamessias válasza zsolesz74 hozzászólására (#33591) Válasz Máj 21, 2014
Nekem az a hajó már elment.
(#33608) enamessias válasza zsolesz74 hozzászólására (#33591) Válasz Máj 21, 2014
Lehetetlen vállalkozásba kezdtem a gerendás megoldással?

Ugyanis most azzal játszok, hogy a gerenda és a rétegelt lemez közé bélagokat (fa és papír darabokat, 0.1-1mm) tömködök, hogy egy szintbe kerüljenek a lemezek ott is, ahol most eltérés van. Mert ugye a lecsavarozott rétegelt lemez felveszi a gerenda ívét. Ha ez az ív a két asztalnál különböző, netán ellentétes, akkor komoly szintkülönbségek léphetnek fel. A gerendák túl vastagak és rövidek ahhoz, hogy helyükre feszítsem őket.
Most már tudom, miért ajánlott a rétegelt lemez, de ez a fajta megoldásról már csak későn értesültem, már meg voltak a gerendák. Kidobni nem szeretném, körfűrészem sincs, hogy olyan pontos egyeneseket vágjak, amik ide kellenének. Lapszabászat kellene, de itt jóval drágábban dolgoznak mint otthon!
Tehát a kérdés az, hogy csak most fogok szívni a beállítással, vagy később még romlani fog és tovább deformálódik? Utóbbi esetben kénytelen leszek még több fa életét kioltani a terepasztalom oltárán és vágatni pár tábla lemezt.
(#33614) zsolesz74 válasza enamessias hozzászólására (#33608) Válasz Máj 21, 2014
A rétegelt lemeznek az igazi előnye, hogy a gyártás során a hántolt rétegeket úgy ragasztják össze, hogy közben 90°-kal elforgatják.
Emiatt a szerkezet képes ellenállni a vetemedésnek. Persze sok vízzel meg lehet ezt is fektetni.
A natúr fa ezt nem tudja, ezért tud vetemedni.
Ráadásul a teljesen építési száraz fa drágább mint a rétegelt lemez.

Ha még nem tettél végérvényesen pontot a dolog végére, ne szívasd magad. Jó lesz az a gerenda még másra.
(#33624) Lezlinilzen válasza enamessias hozzászólására (#33608) Válasz Máj 22, 2014
Nekem is gerenda merevítések vannak mindkét asztal alatt. Rétegelt lemezből stabilabb lett volna, de a faanyag ingyen volt. Vastagsági gyalun lettek gyalulva, nincs velük gond. A lapok ráfektetése, lecsavarozása után az illesztéseket szalagcsiszolóval hoztam egy szintbe egymással.
Ha még szét tudod szedni a gerendákat, csak egyformára és egyenesre kell gyalultatni őket, jók lesznek azok.
(#33637) enamessias válasza Lezlinilzen hozzászólására (#33624) Válasz Máj 22, 2014
Sikerült találnom egy helyet, ami "ingyen" vág, ha ott veszed az anyagot. Persze drágább az anyag mint máshol. De legalább közel volt és még nyitva is. Így átszerelek rétegelt lemezekre. Bár állítható lábakat szerettem volna, de a gerendák is jók lesznek annak. Ha kell, rakok alá összehajtogatott paprizsebkendőt, meg fél téglát.
(#33650) etwg válasza enamessias hozzászólására (#33637) Válasz Máj 22, 2014
Ha csak néhány cm-t akarsz kiegyenliteni, erre van egy nagyon egyszerü megoldás. Minden lábhoz veszel egy dupla olyan hosszu csavart, mint amit változtani akarsz ( pl 80 mm-s csavarral kb 40 mm-t lehet állitani). A csavar legyen legalább M8 vagy vastagabb és végig menetes. Jobb barkácsboltban kapni ilyen csavart aminek müanyag a feje ( ez még a padlot is védi).
Minden csavarhoz veszel egy "faanyát".

Beütös anya

A lábba középre befursz egy mély lyukat a csavarnak megfelelöen, (8mm), majd kb 5 mm mélyen egy 1-1,5 nagyobb lyukat (9-9,5mm).
Most rácsavarod a csavarra az anyát (megfelelö irányban) majd bedugod a lyukba majd egy kalapáccsal beütöd ( ha akarod epoxyval be is ragaszthatod). Ha ez megvan, a csavart kicsavarva állíthatod a láb magasságát. Ügyelj arra, hogy legalább 3 cm csavar maradjon a fában, különben könnyen kitörik a csavar a lábból.
(#33655) enamessias válasza etwg hozzászólására (#33650) Válasz Máj 23, 2014
Már gondolkoztam a megoldáson, de ez sokkal jobb. Köszönöm a linket, segített.
(#33672) etwg válasza enamessias hozzászólására (#33655) Válasz Máj 23, 2014
A vikingek ilyet árulnak, de ez számunkra használhatatlan, mert rövid a menete és a csavart a felsö végén egy imbuszkulccsal lehet tekerni. Csak a csuklos müanyag fej használhato egy másik M8-s csavaron ( végig menettel), persze egyszerübb a normális M8x100 -s anyacsavar fejére egy filc parkettvédöt ragasztani.

image.jpg
 
(#34419) enamessias hozzászólása Válasz Jún 15, 2014
UHU ragasztó sprayt sikerült szereznem. Van valakinek ezzel tapasztalata? Nagy felületen (egész legalsó szint az árnyék pályaudvarral) a rétegelt lemezhez szeretném ragasztani a 2mm vastag parafát. Mennyire tartós megoldás?
Ugyanis, ha a Piko síncsavarokkal rögzítem a pályát, azok áthidalják a parafát és ezáltal marha hangos a vonatok menetzaja. Az emeleten is hallani, zavarja a környezetemet is. Ezért inkább ragasztanám a parafát az asztalhoz, a síneket meg a parafához D3 faragasztóval, vagy meleg ragasztóval. Persze csak akkor, ha minden kész, addig maradnak a csavarok. Járható út ez?
(#34421) TTomi válasza enamessias hozzászólására (#34419) Válasz Jún 15, 2014
Szia!
Én patex fix ragasztót használtam. Mindenre jó. Parafa, műanyag, gipszkarton, fa, üveg és még sorolhatnám. Sziloplaszt formátumú, úgyhogy kell hozzá kinyomó is. Ha jól emlékszem 1200 ft volt a ragasztó ára.
(#34431) zsolesz74 válasza enamessias hozzászólására (#34419) Válasz Jún 16, 2014
Csinálj egy darab rétegelt lemez lapon próba ragasztást. Ennél jobb megoldás nem igazán van.
Az eredmény tükrében meg eldöntöd mi legyen vele.

(nekem a PALMAFA normál úgy odaragasztotta a parafát a rétegelt lemezhez, hogy egy kisebb változtatáskor le kellett vésni a parafát róla)
(#34438) enamessias válasza zsolesz74 hozzászólására (#34431) Válasz Jún 16, 2014
Megtörtént. UHU spray alkalmatlan a parafa ragasztására.

Patex fa ragasztóm van sok, az bitang erős, csak azt macerásabb szétkenni nagy felületen.
(#34447) zsolesz74 válasza enamessias hozzászólására (#34438) Válasz Jún 16, 2014
Az adagolóján keresztül ami kijön csíkbanaz elég a célra. Nem kell teljes felületen ragasztani, legalább is nekem az a tapasztalatom.
Szétkenni bármilyen glettelő spatulával jól lehet.
(#34459) csíkosháTTú válasza enamessias hozzászólására (#34419) Válasz Jún 16, 2014
Idézet:
„UHU ragasztó sprayt sikerült szereznem...”

Erre a célra ez nem jó.
Bármilyen vizes ragasztó megfelel hozzá, Palma, vagy én az EMFI Bois normál kötésűt használtam.
(#35451) diginewl hozzászólása Válasz Júl 10, 2014
Itt folytassuk.

Szóval: JakóA = Jakó Attila Itt is megtalálod, főleg a TT-s topikban.
Honlapja már meglesz így: Bővebben: Link

Ő gyárt nagyon-nagyon szép minőségben fényjelzőket, és még egy csomó dolgot (H0/TT/N), DE építőkészletet is lehet nála venni!!! (azaz te rakod össze)

Engem inkább a DR, és DB 1980-as évek érdekeltek, a MÁV annyira nem. Mivel építőkészletben is drága volt a Viessmann, a Conrad oszlopai meg nagyon robosztusak voltak, így maradt az Attila-féle oszlopok + saját tervezésű főlap kosár, és talp kialakítása.

Nem mondom, hogy szép, de nekem tetszik, és sokkal sokkal több örömöm van benne, mintha a viessmann színes led-jeit nézném, ahogy kigúvadnak az előlapból, és alig világítanak...

A jelzőkészítést jól gondold végig, mielőtt belevágsz!
Iszonyatosan filigrán munka az egész!
Az oszlopok meghajlítgatása nem egyszerű feladat, akinek nincs hozzá valamilyen célszerszáma annak nem lesz szép - saját első tapasztalat (vonalzó mellett nem lehet megcsinálni).
A főlap kialakítása is nehéz, mert a lencséknek szigorúan egymás alatt/mellett kell lennie. Aztán jön rá az árnyékoló... Nem egyszerű ezt szemmértékkel belőni. Aztán ott a kosár kialakítása, no meg a LED-ek behelyezése, és vezetékezése.
Szóval jól gondold végig mielőtt belevágsz, mert hosszú műsor lesz. DE MEGÉRI!

Ha ezek után is érdekelnek apróbb részletek, akkor DB-s fényjelzővel kapcsolatban leírom a cél "szerszámokat" amiket bevetettem.
(#35453) proba válasza diginewl hozzászólására (#35451) Válasz Júl 10, 2014
Köszönöm, először megemésztem, próbálkozom, aztán lehet majd kérdezem. Főlapkent egy kartonra kinyomtattam úgy ahogy van, nem tudom majd mennyire lesz szerelhető, de egyenlőre legalább pontos.
(#35454) diginewl válasza proba hozzászólására (#35453) Válasz Júl 10, 2014
Az a karton nem biztos, hogy jó lesz. Gondolom papírkartonról beszélsz.

Ha tudsz nyomtatni, akkor nyákra, vagy sztirol lapra érdemes dolgozni. A MÁV jelző főlapja nagyon keskeny, és sok rajta a lyuk.

Ha nyákot használsz, akkor akár marathatod is, és máris van egy vezetékkiváltási lehetőséged.
Tényleg emésztgesd, mert amilyen picik, olyan bonyolultak a fényjelzők.

(#35959) SzerNoh hozzászólása Válasz Júl 26, 2014
Sziasztok!

Sínfestéssel foglalkozik valaki?
(#35961) etwg válasza SzerNoh hozzászólására (#35959) Válasz Júl 26, 2014
Többen is.
(#35963) SzerNoh válasza etwg hozzászólására (#35961) Válasz Júl 26, 2014
Nagyon baba

Akkor most az a kérdés, ki mit és hogyan csinál?

(természetesen festés téren)
(#35973) etwg válasza SzerNoh hozzászólására (#35963) Válasz Júl 26, 2014
Én veszem a légecsetet és ritkitott rozsdás szinnel lefujom a sineket ( külön külön), talpfával, kövezettel együtt.
(#35980) SzerNoh válasza etwg hozzászólására (#35973) Válasz Júl 27, 2014
Milyen festékkel (cikkszám, típus)? Mennyire és mivel hígítod?
(#35981) sunocske válasza SzerNoh hozzászólására (#35980) Válasz Júl 27, 2014
Revell olajbázisú festék + ecset, a színkód 82, ha jól emlékszem. Majd ha otthon leszek, pontosítom. Ja, meg egy rongydarab, amivel a sínfej futófelületére jutott festéket azonnal letörlöm. Két réteg elég szokott lenni.
(#35984) etwg válasza SzerNoh hozzászólására (#35980) Válasz Júl 27, 2014
Két fajtát használok, az egyik a conrad által árult patinakészlet festéke ( 6 szin van a készletben). A másik meg a testor hasonlo célra árult készletéböl valo. Régebben revelt is használtam, de azt ecsettel.
(#35985) diginewl hozzászólása Válasz Júl 27, 2014
Tiszteletem!

Egy rövid kérdés: melyiket tudom forrasztani hagyományos pákával mezei forrasztóónnal. Azaz, simán egyszerűen?
A réz, vagy a sárgaréz változatot?

Réz
sárgaréz

Köszönettel: dNewl
(#35986) etwg válasza diginewl hozzászólására (#35985) Válasz Júl 27, 2014
Mind a kettöt, de a sárgaréz vagy az alpakka ( nickel silver) sokkal jobb. Meg attól is függ mire kell. Pl. Jelzöoszlopnak a vörösréz nem jo.
(#35988) diginewl válasza etwg hozzászólására (#35986) Válasz Júl 27, 2014
Köszönöm!
Sárgaréz lesz. Lámpaoszlopnak, mint oszlop.
Ez most tollbetét, ez helyett lenne a sárgaréz oszlop.

BIG_00123106...jpg
 
(#35989) etwg válasza diginewl hozzászólására (#35988) Válasz Júl 27, 2014
A tollbetét is sárgaréz vagy müanyag
(#35992) diginewl válasza etwg hozzászólására (#35989) Válasz Júl 27, 2014
Az műanyag, de a teteje nem tetszik annyira.
A sárgaréz oszlopot le tudom egy kivágott nyáklapra forrasztani, ami a talpa lehet.

Köszönöm a segítséget!!
(#35994) SzerNoh válasza sunocske hozzászólására (#35981) Válasz Júl 27, 2014
Oké türelmesen várok! Még egy kérdés...
Először ágyazat nélkül fújod, vagy már kavicsostul?
(#35995) Fordítókorongos válasza SzerNoh hozzászólására (#35994) Válasz Júl 27, 2014
Szia SzerNoh!

Sínfestésre én két félét használtam:
Revell 83-mast és Revell 85-öst 1:1arányban.
kb.1:1-ben hígítottam is,hogy szépen lehessen fújni.
Ezután nekem még sötétszürkével (Revell 46) is rá kellett fújnom a sínek között és mellettük két oldalt,hogy el tudjam tüntetni a különféle vegyes talpfáimat(beton alj,többféle fa és Nyák talpfáim is vannak),mintha egy erősen koszos üzemi terület volna.

Szerintem ezt a témát a Festések rovatban kellene folytatni...
Üdv.:korongos
(#35998) sunocske válasza SzerNoh hozzászólására (#35994) Válasz Júl 27, 2014
Nem fújom! Ecsettel, bal kézzel és visszafojtott lélegzettel festek Általában ágyazatolás után (a kövezésre hamarabb rászánom magam, a festéshez teljes nyugalom és a kedvenc Sex Pistols lemezem kell ), de egyébként nem vagyok mérvadó, mert én modulozom, és eddig 1600 mm vágányt festettem csak
Lapozás       47/66    
Frissek
  2024. Máj, 11. Szo
20:23:03
  Jelenleg 19 fő olvassa az oldalt
Hirdetés