Bejelentkezés
Felhasználónév:
Jelszó:
 
 
 
Regisztráció
Elfelejtett jelszó
Fórum témák
Cikkek » Modellvasút elektromos vezérlés - elméletben »
Modellvasút elektromos vezérlés - elméletben
Oszd meg másokkal is ezt a Facebook-on!
Írta: bmajor01, idő: Aug 6, 2010, olvasva: 11349
Lapozás:

Gondolom, sokan hallottatok már a PWM vezérlésről. Ennek a lényege, hogy egy, több KHz-es négyszögjel kitöltési tényezőjét változtatjuk. Ha a kitöltési tényező 100%, akkor "teljes gázon" megy a mozdony, ha 50%, akkor "félgázon", stb. Oszcilloszkópon megtekintve a jelet, így néz ki a "félgáz":

50%

Ezt könnyen használhatjuk mozdonyunk vezérlésére. A PWM jelet legegyszerűbben egy NE555-ös IC-vel lehet előállítani, erre itt egy egyszerű kapcsolás:

Ahogy VR1 értékét változtatjuk, úgy fog változni a motor sebessége. Ezzel a kapcsolással az a baj, hogy csak egy irányban tudja vezérelni a mozdonyt. Az irányváltáshoz kell még utána építeni egy úgynevezett "H-hidat". Erről itt van egy jó kis cikk:

http://www.hobbielektronika.hu/kapcsolasok/h-hid_avagy_egyszeru_motorvezerles.html

A PWM jelet a "Motor be" csatlakozóra kell kötni, az irányt - értelemszerűen - az "irányváltás" csatlakozóra kötött, kétállású kapcsolóval lehet változtatni. Ha megépítjük a H-hidat, a fönti kapcsolásról elhagyható a Q1 tranzisztor és az előtétellenállása.

Ennek a kapcsolásnak a legnagyobb hibája az, hogy 1 db H-hídhoz 5 db teljesítmény tranzisztor kell, aminek darabja 50-60 Ft körüli összegbe kerül legalább. A következő oldalon egy olcsóbb kapcsolást mutatok be.

(Az itt látható ábrán a PWM kapcsoláshoz NPN tranzisztorokat kell használni!)

Lapozz...
Lapozás:
Frissek
  2024. Máj, 04. Szo
9:50:44
  Jelenleg 2 fő olvassa az oldalt
Hirdetés