Bejelentkezés
Felhasználónév:
Jelszó:
 
 
 
Regisztráció
Elfelejtett jelszó
Fórum témák
Fórum » Szerszámok és segédeszközök
Szerszámok és segédeszközök
Témaindító: etwg, idő: Jan 31, 2013
Témakörök:

Lapozás       15/15
(#68513) TTmisi válasza diginewl hozzászólására (#68508) Válasz Okt 22, 2023
Én készítettem már ezzel a típussal fűszórót és tökéletesen működik.
(#68515) TTmisi válasza TTmisi hozzászólására (#68513) Válasz Okt 22, 2023
Itt található egy videó az elkészítéséről:
Bővebben: Link
(#68518) klimas hozzászólása Válasz Okt 23, 2023
Egy szó mint száz, én maradok a légycsapós verziónál. Tegnap pár jutubos videót megnéztem, hogy lehet megcsinálni.




(#68520) klimas válasza etwg hozzászólására (#68510) Válasz Okt 23, 2023
Láttam pár kisülést a VEIKI-ben 350-400 ezer V körülit , mit mondjak ? Ha nem szólnak előre, alighanem vonalkódos ( Fábry után szabadon) lett volna a gatyám.
Na azzal lehetne füvezni
Félre a tréfával, semmiképpen sem játék még ezekkel a szerkezetekkel sem!!!
(#68524) etwg válasza klimas hozzászólására (#68520) Válasz Okt 23, 2023
Ezért sok mindentöl függ a dolog. A müszálas ruhát vesd le a sötét éjszakában a szikrák ezrei fognak elsülni és mindegyik sok 10 ezer voltos lesz.
Ha még emlékszel Öveges professzor kisérleteire ahol egy müanyagszalaggal generálta a nagyfeszültséget amik sokszor akár méteres szikrákat is generáltak. Ezeknek a szikráknak csak a feszültségük hatalmas, de ritkán veszélyesek az emberre.
Söt talán még emlékszel a képen láthato nagyfeszültségü generátorra az iskolábol ezzel is lehet akár 20 cm-s szikrákat is generálni, söt akár feltöltött állapotban a barátoddal is kezet foghatsz.

Néha elinditom, akkor egész biztos, hogy az utcában nem sokan fogják tudni a TVt nézni, de azonkivül semmi gond nem lesz...

Nem hasonlithato össze a villanyhálozatban elöfordulo sok 100 kV-s feszültséggel, az nem sztatikusan sok 100 ezer volt, hanem egy komoly trafoval van feltranszformálva és azon a feszültségen is komoly áramot tud átvinni. A mi generátoraink nem ilyenek, és nem is erre a célra készültek.

IMG_6875.avif
 
(#68607) etwg hozzászólása Válasz Nov 7, 2023
A legujabb Köf mozdonynál futottam egy problémába a nagy ablakok meg az ajtok szépen átláthatová teszik a vezetöállást. Ez azonban ujabb gondot okozott a festésnél. A vezetöállás belsö falai világosak a mozdony kivülröl meg sötétzöld. Hogyan fedjem be az ablakokat meg a két nagy ajtot föleg ugy, hogy a tetö meg a padlo már fixen össze van forrasztva. Ekkor jutott az eszembe a lufi trükk. Egy ballont dugtam a kabinba egy kicsit felfujva, hogy eligazitsam. Ezután a ballonba vizet engedek igy az tökéletesen odanyomodik a már kifestett belsö falakhoz ( természetesen vigyázni kell ne legyenek ott szuros tárgyak, sarkak. Utánna a ballon végét egy csipesszel elzárom és lehet a modellt kivülröl festeni, befujni. Ha kész a festés egy rövid száradási idö után a vizet kiengedem a lufiból és hagyom teljesen megszáradni a modellt. Utánna egyszerüen kihuzom a kabinbol a lufit.
(#68608) etwg hozzászólása Válasz Nov 7, 2023
Tamponnyomo képek az aprohoz ( oda nem tudok képet feltölteni.

tampo3.jpeg

tampo4.jpeg
 
(#68651) klimas hozzászólása Válasz Nov 19, 2023
Üzenetek valamiért nem mennek át , rendszerhiba??????

Harmadik kéz SMD forrasztáshoz, sk. gyártás

IMG_20231119...jpg
 
(#68652) klimas hozzászólása Válasz Nov 19, 2023
Na most jó!

IMG_20231119...jpg

IMG_20231119...jpg
 
(#68653) diginewl válasza klimas hozzászólására (#68652) Válasz Nov 19, 2023
Ez jó.
Én úgy csinálom (0608-ig megy), hogy a nyákot mindig leragasztom az asztalhoz, egy maszkolószalaggal. Itt mondta ET ezt az ötletet. Az egyik pad-ra viszek fel ónt, azt melegítem, és rátolom az SMD alkatrészt. A nyák közben nem mászkál el, mert a maszkolószalag addig tartja.
(#68654) etwg válasza diginewl hozzászólására (#68653) Válasz Nov 19, 2023
Én is erre akartam felhivni a figyelmet. Sokkal fontosabb a NYÁK rögzitése. Én néha mikroszkop alatt is dolgozom, ott elengedhetetlen, hogy minden mozdulatlan maradjon.
Jo a szőnyegrangaszto is.
(#68655) klimas hozzászólása Válasz Nov 19, 2023
Ez az egyik verzió, egy másik variációt is kipróbáltam amikor a tűt rugó nyomja le. A kettő akár kombinálható is .
A nyák (egyenlőre ) nem mozdult el ....
Amúgy ez csak bemelegítésnek szántam, a Ludmilla világítás panel lesz az igazi főpróba, ott LED , ellenállás , dióda szóval majd'minden rákerül
Nyilván egy ónozott panel másképp viselkedik, ezt a próbapanellel követtem el némi forrasztó paszta támogatással.
(#68656) klimas hozzászólása Válasz Nov 20, 2023
Arra gondoltam, ha nagyon izegne-mozogna a panel, az asztalkára egy 800-1000-s polírpapírt ragasztók. Szerintem ennek elég a súrlódási együtthatója.
(#68657) diginewl válasza klimas hozzászólására (#68656) Válasz Nov 20, 2023
ne spirázd túl.
A legegyszerűbb festős maszkolószalag, barkácsbolti. Bőven megteszi, 15-20szor újra vissza ragaszva is jó még. Nem hagy nyomot. Utána azonnal oda is lehet forrasztani ahol az előbb a maszkolószalag volt.
Nagyon jó ötlet volt ez ET! Köszönöm!!!
(#68658) klimas válasza diginewl hozzászólására (#68657) Válasz Nov 20, 2023
Azt hiszem, két irányból közelítjük a témát ! Én a forrsztandó apró alkatrészeket "szorítom" le a panelre , kicsit bíbelődni kell a beállítással, helyre tétellel, de stabilan a helyükön maradnak. Sőt a leszorító tüske némi hőelvezetést is csinál ha túlmelegíteném netán a forrasztandó alkatrészt.
De nyílván nem percekig melegítek a pákával és SMD forraszanyagot használok.


(#68662) diginewl válasza klimas hozzászólására (#68509) Válasz Nov 21, 2023
Állít... és nincs friss levegő. 9V-os elemmel próbáltam. Olyan apróbb szikrákat csinál, ha közel viszem a szórószűrőhöz a GND-s csipeszt. Szinte érezni ahogy zizeg körülötte minden. Jobbnak tűnik mint a 3V-os elemes cucc, és kis picike kocka, így a 3V-os régi műanyag nyélbe elfér szépen.

20231121_183...jpg

20231121_183...jpg
 
(#68663) diginewl válasza klimas hozzászólására (#68658) Válasz Nov 21, 2023
Egy smd tranyót már így nem tudsz odarögzíteni fentről, mert picike. Amivel fogod csipesz az is hőelvezet, így az is védi a forrasztott alkatrészt. Nézd megCsíkos MesTTer művész urat! Neki még lábatlan ic-t is sikerül forrasztani, az mekkora művészet!!!
(#68676) klimas válasza diginewl hozzászólására (#68663) Válasz Nov 24, 2023
Háááát, azért a kis 0603-s ellenállások se szumóbajnok méretek:))))
Mindegy, minden tanácsot elraktározok a vincseszteremre ( tudom nem így kell írni) és alkalomadtán előveszem. A mostani feladatom nem éppen vonatos volt OFF karácsonyi vásár hangulatot csinálok icipici házikókkal ..stb. és ezekbe világítás kerül. ON A LED előtéteket raktam a próbapanelra, mintegy magamat is tesztelve
S mivel SÍVA istennővel sem közeli sem távoli rokonságban nem állok, ezért ötlöttem ki a harmadik kéz kütyüt.
(#68677) klimas válasza diginewl hozzászólására (#68662) Válasz Nov 24, 2023
Jaj dehogy is nincs !! Csak nem érzed A fűszálak is ózondús környezetben állnak fel és ez a lényeg
(#68683) csíkosháTTú válasza etwg hozzászólására (#68524) Válasz Nov 27, 2023
Urak!
Tapasztalat a műhelyben, de könyörgöm, senki se kísérletezzen vele! Pálne olyanok ne, akiknek nincs képzettsége a nagyfeszültségű áramkörök terén (1-24kV)!
Amikor egy 2db AA elemről működő légycsapóból barkácsolunk sztatikus fűszórót, akkor spórolási célból ne próbáljuk meg a két darab elemet kiváltani tápegységgel! Pálne nem egy piaci, szabályozatlan hálózati adapterrel, mert ezt hiába kapcsoljuk "3V" állásba, a légycsapó áramfelévetel csak minimális terhelést okoz az adapter trafójának, így a kapcsoló fölé írt 3V az nem annyi, hanem jóval több! Egy másodperc alatt le fog égni a légycsapó elektronikája.
Tessék tudomásul venni, hogy 1500Ft-ért több elemet fogyaszt, és nem lehet vele egy mozdulattal, fél méter távolságból, fél négyzetméternyi területet lefüvezni!
Arra ott van a Noch 40.000Ft-ért, ha valaki ezt szeretné.
Tehát, mégegyszer!
Egy ilyen légycsapóból bárki tud kis kézügyességgel sztatikus fűszórót barkácsolni, de tudomásul kell venni a korlátait! Nagyfeszültségű áramkörökben szerezett szakképesítés és jártasság nélkül ennél komolyabb készüléket senki se barkácsoljon odahaza!
(#68684) Antal Miklós válasza csíkosháTTú hozzászólására (#68683) Válasz Nov 27, 2023
Senki se felejtse el Kirchoff harmadik törvényét:

Az áram, ha megfogjuk RÁZ!!!
(#68685) klimas válasza Antal Miklós hozzászólására (#68684) Válasz Nov 27, 2023
Az öreg székely bölcsesség után szabadon: a laposelem nem ráz , a szikra meg nem játék....
(#68686) etwg válasza csíkosháTTú hozzászólására (#68683) Válasz Nov 27, 2023
Valahol irtam ugyanezt. Ezért nem folytattam tovább a beszélgetést. Igy csak egy utolso megjegyzés a fü nem a nagyfesz árama miatt áll fel, hanem annak a feszültsége miatt. Az áramot meg nagyon könnyel lehet korlátozni mondjuk akár 10bdarab sorbakötött ellenállásal 4M7 ellenállással egy müanyagcsöben. ( A légcsapobol hiányzik, mert annak el kell kábitania a legyet. A füszóroba meg szépen elfér és veszélytelennéteszi a cuccot. ( ha esetleg tulélte az extra elemeket vagy a hálozati tápot. :jump
(#68687) tibi hozzászólása Válasz Nov 29, 2023
Házi fűszóró kinai cuccal megoldva, nagyon jól működik - DC 12V 15000V to 20000V 20KV Adjustable High Voltage Electrostatic Generator - és occó
(#68688) klimas válasza tibi hozzászólására (#68687) Válasz Nov 29, 2023
Ilyet rendeltem én is , várom....dec elejére szól a szállítási igéret
(#68700) klimas válasza tibi hozzászólására (#68687) Válasz Dec 1, 2023
A 20 kV azért már gépkocsi gyújtás közeli érték, azon a szinten azért tud rendeset rúgni a villany.
Akinek volt a régi világbeli autója, tapasztalhatta , hogy akárhova nem volt tanácsos tapizni
(#68702) etwg válasza klimas hozzászólására (#68700) Válasz Dec 1, 2023
Már irtam, hogy esténként vesd le a müszálas pulidat stb, és meglátod mekkora szikrák ugornak át rajtad vagy csak a felületen és még eddig komolyabb bajod nem lett, pedig azok feszültsége akár 100000 Volt is lehet.
Meg azt ist irtam, hogy egy jo nagy ellenállást (fizikailag is, azaz nem SMD ) kell a generátor meg kimenet közé rakni és akkor is tökéletesen fog müködni és teljesen veszélytelen lesz.
Ha még kotorásztál régebbi kocsikban talán emlékszel amikor gyertyakábelt cseréltünk, az ujak bele grafitpor volt - nem rézszál. Az is hasonlo okok miatt lett olyan ( meg csökkentette a zavart is ).
(#68703) csíkosháTTú hozzászólása Válasz Dec 1, 2023
Urak!
Ezt a topic-t olvassák olyanok is, akik nem képzettek az elektromosságban!
Nekik bőven elég nagy kihívás egy légycsapót átalakítani! Nem kellene őket ebbe belevinni, mert páran tudjuk, hogy kell egy jókora ellenállás, de ők nem!!!
(#68704) etwg válasza csíkosháTTú hozzászólására (#68703) Válasz Dec 1, 2023
Akkor legalább azt jegyezzék meg, hogy nagyobb feszültségekkel >60 V ) kizárolag 1 kézzel szabad dolgozni, azaz a másik kezet zsebre kell tenni.
A természetes kiválasztodás szabályozása meg nem hiszem, hogy a topik feladata lenne.
(#68705) klimas válasza csíkosháTTú hozzászólására (#68703) Válasz Dec 2, 2023
68685 !!!
(#68707) Antal Miklós válasza csíkosháTTú hozzászólására (#68703) Válasz Dec 2, 2023
Sziasztok!
Aki jártassabb az elektronikában valamint épített, foglalkozott már TÖBBSZÖR is nagyfeszültségű áramkörökkel és szeretne ezzel a témával foglalkozni, ajánlanám az LCD monitorok háttér világításánál használt 12/1500 tápegséget, melyek a neoncső meghajtására szolgáltak.
Akkor még nem volt LED.
Pl: ez a modul.
A modul kimenete közvetlenül csatolható diódából és kondenzátorból felépített feszültség sokszorozóhoz, majd az etwg barátunk által említett 10MOhm ellenálláshoz.
Előnyei: mivel 35-50kHz-n működnek, ezért a nagyfesz sokszorozóban használatos kondenzátornak 4,7 - 10nF 10kV elég, viszonylag kis méretre meg lehet építeni, akár egy PVC csőben is elfér, a 230V-ról induló feszültség sokszorozóhoz 4,7-10uF 600V kondenzátorok nagy mérete, a "légycsapóban" használatos kis transzformátor nem stabil működése (vasmagos trafó 15-25kHz-en, valamint a pocsék szigetelése)
Talán egyetlen hátránya: 12V-ról 0,8-0,9A-t vesz fel a méréseim szerint
Sok sikert az érdeklődő szakembereknek és nefelejtsétek 10MOhm a kimeneten!!!

CXA-P1212B-W...pdf
 
(#68995) etwg hozzászólása Válasz Feb 13, 2024
Figyelem!

Egy érdekes és veszélyes jelenségre lettem figyelmes. Bizonyára sokaknak van már elektronikus tolomércéje. Sokszor már olcsobbak, mint a hagyományos méröeszköz. Nekem is van néhány a fiokomban, az egyik tipuson ( sajnos pontos tipusszámot nem tudok irni, mert nincs rajta semmi ilyesmi. A mércéket több helyen és régebben vettem, igy nem igen tudom visszakövetni az eredetet.), azt vettem észre, hogy a mérce csal, ha gyenge az elem. Sajnos erre semmi más jel nem utal. A mércét szépen ki lehet nullázni, minden gomb hibátlanul müködik.
Szoval kinullázás után elhuzva kb. 50 mm-re a mérce csak 39 mm mutat!
Itt is beigazolodott néhai tanárom jelszava, ha nem tudjuk elöre a várhato mérési eredményt, akkor kár elövenni a mérömüszert.

IMG_7122.jpeg
 
(#68996) csttom válasza etwg hozzászólására (#68995) Válasz Feb 13, 2024
Jól látom, hogy a mellékelt fotó egy jól működő állapotot mutat?
(#68997) etwg válasza csttom hozzászólására (#68996) Válasz Feb 13, 2024
Igen, ha kicserélem az elemet minden rendben van.
(#68998) róbertke válasza etwg hozzászólására (#68995) Válasz Feb 13, 2024
OFF
Nekem több mint 40 éve ugyanaz az egy manuális tolómérő a társam.
Sőt van kettő logarlécem is, és Antikváriumba vett
"Dr Balogh Arthur: - A logarléc" c. könyvből tanultam meg velük számolni.
ON

Dr Balogh Ar...jpg
 
(#68999) róbertke válasza etwg hozzászólására (#68997) Válasz Feb 13, 2024
OFF
De azt miből veszed észre, hogy kezd kimerűlni az elem?
Mi hívja fel rá a figyelmet? Van egy LED ami villog?
Vagy egy kis ábra mint a mobil telefonoknál?
Mert a NIKON fényképezőmnél egy villogó ábra jelzi.
ON
(#69000) etwg válasza róbertke hozzászólására (#68998) Válasz Feb 13, 2024
Minap én is megtaláltam a logarléceimet, a fiam csak bámult, hogy számitogép, söt szinte számologép nélkül lettünk mérnökök. Igaz az utolso szemeszterekben már volt feketén egy HP számologépem, de az egyetemen még hivatlosan tiltva volt.
(#69001) etwg válasza róbertke hozzászólására (#68999) Válasz Feb 13, 2024
Ez az, ezért szoltam, mert ezen a tipuson ezt nem lehet észrevenni. Egy másikon elkezd villogni a display, egy harmadikon meg bekapcsolás után csak egyet villan a display.
Szerencsére van hagyományos skála és az eltérés jelentös.
(#69076) diginewl hozzászólása Válasz Márc 5, 2024
Egy kis forrasztásos kérdésem akadt, kérek segítséget:

van ilyen folyasztó szerem:
NC-559-asm

Ez elméletileg no-clean típus. Ez azt jelenti, hogy forrasztás után elég alkohollal lemosnom, nem marad savas a forrasztási hely?
(#69077) etwg válasza diginewl hozzászólására (#69076) Válasz Márc 5, 2024
Lehet, hogy nincs benne sav sem. A No-Clean azt jelenti amit gondolsz. A gyakorlatban el kellene párolognia a forrasztás alatt.
(#69080) diginewl válasza etwg hozzászólására (#69077) Válasz Márc 5, 2024
Ok! Köszönöm!
(#69081) diginewl válasza diginewl hozzászólására (#69080) Válasz Márc 6, 2024
Üdv! Jelentem, tényleg nem lehetetlen házi körülmények között Next18-as foglalatot forrasztani! Köszönöm a bátorítást! (SMA pákahegy, semmi extra)

Arra kellett rájönnöm, hogy nagyon pici ón kell csak, mert ha több a forrasztóón, akkor mindjárt felfut a csatlakozóra is. Így a második forrasztás már ilyen lett. Kb 2 pillanat alatt készen van, csak rá kell érezni a 0,5mm-es raszterre Valamint a folyasztó az kell. Anélkül nem megy. De ez is sima gyantás cucc semmi extra.

20240305_181...jpg

20240305_181...jpg

20240306_080...jpg
 
(#69082) sunocske válasza diginewl hozzászólására (#69081) Válasz Márc 6, 2024
Aranyos az a címke. Nagyjából nincs olyan sora, amiben ne lenne egy-egy nyelvtani hiba vagy elütés

Kicikíniai nehéz ír latinbetük
(#69084) etwg válasza diginewl hozzászólására (#69081) Válasz Márc 6, 2024
Én ugy szoktam csinálni, hogy a forrasztofelületekre viszek fel egy kis ont, utánna helyezem fel az alkatrészt és a lábait melegitve olvasztom meg az alatta levö ónt. Érdemes a lábakra elöbb felvinni felülröl némi forrasztopasztát, amitöl a páka höátadása is feljavul.

Szépek lettek
(#69085) diginewl válasza etwg hozzászólására (#69084) Válasz Márc 6, 2024
Én is így csinálom, de ez MARHA picike.
Itt azt találtam ki, hogy egy pici adag pillanatragasztóval a nyák-ot, és a csatlakozót összeragasztom. Így pontosan rá tudom pozicionálni, és ott is marad. Aztán utána megforrasztom.
(#69086) etwg válasza diginewl hozzászólására (#69085) Válasz Márc 6, 2024
Én csipeszekkel szoktam odafogni az alkatrész de a ragaszto is jo ötlet.
Tudom milyen kicsi . én néha mikroszkop alatt forrasztok.
(#69087) diginewl válasza sunocske hozzászólására (#69082) Válasz Márc 7, 2024
Nézd, legalább occó volt. Free shippinggel.
Lapozás       15/15
Frissek
  2024. Márc, 19. Kedd
7:40:21
  Jelenleg 5 fő olvassa az oldalt
Hirdetés