Bejelentkezés
Felhasználónév:
Jelszó:
 
 
 
Regisztráció
Elfelejtett jelszó
Fórum témák
Fórum » Füstölő olaj helyettesítése
Füstölő olaj helyettesítése
Témaindító: szuperman, idő: Márc 22, 2013
Témakörök:

Lapozás   1/2    
(#15270) szuperman hozzászólása Válasz Márc 22, 2013
Helló mindenki!

Egyszerű és lényegre törő leszek. A vasútmodellező boltban kapható füstölő olajat mivel lehetne helyettesíteni? Kicsit sokallom az árát, no meg a beszerzése sem egyszerű. (messze lakok az ilyen jellegű boltoktól)

Előre is köszönöm!
(#15272) bcs szgab válasza szuperman hozzászólására (#15270) Válasz Márc 22, 2013
Jó ötlet volt ez a topic
Már én is agyaltam hogy mivel lehetne helyettesíteni, odáig jutottam hogy a diszkós füstgépekben használt olajat kéne kipróbálni (talán glicerin vagy mi) , de azok meg elég nagy kiszerelésben vannak.
(#15274) szuperman hozzászólása Válasz Márc 22, 2013
Találtam egy ilyet:
Általános füstfolyadék

Sajnos nincs semmi konkrétum írva hozzá. Pl. hogy hány fokon füstöl. Mert ,ha jól tudom a discoba használatos füstgépek 300 fok körül működnek, a terepasztalon pedig csak 80 fokon üzemel a füstgenerátor.
Mi a véleményetek?
(#15287) Tapti válasza szuperman hozzászólására (#15270) Válasz Márc 23, 2013
Nincs véletlenül összetétel írva a kannára, mert akkor talán lehetne megoldást találni rá.
Hivatalosan fel kéne tüntetni rajta az összetevőket, ill. a veszélyességi besorolást, a magyar nyelvű tájékoztatót, valamint a forgalmazó boltnak rendelkeznie kell a biztonsági adatlapjával, amiben ezeknek szerepelnie kell és ezt vagy papír formában, vagy letölthető formában a vevő rendelkezésére kell tudni bocsájtani! Ha ez megvan, akkor már lenne kiindulási alap és lehet, tudok segíteni, de nem ígérem.
(#15288) csíkosháTTú válasza Tapti hozzászólására (#15287) Válasz Márc 23, 2013
Mielőtt nagyon belmerülnétek a témába,

ennek

semmi köze sincs

ehhez

Más működési mód, más követelmények.
(#15289) bcs szgab hozzászólása Válasz Márc 23, 2013
Megkérdeztem diszkós ismerőst hogy mit tud ajánlani, azt mondja hogy ők orvosi glicerinnel hígítják a gyári füstfolyadékot, 1600 ft körül van egy liter.
(#15291) Tapti válasza csíkosháTTú hozzászólására (#15288) Válasz Márc 23, 2013
A füstfolyadék összetevője egy német biztonsági adatlap szerint, "isoparaffinischer kohlenwasserstoff" vagyis izoparaffinos szénhidrát.
Közben megtaláltam:
Seuthe füstfolyadék biztonsági adatlap

Találtam füstfolyadék biztonsági adatlapot: Füstfolyadék biztonsági adatlap

Ebben az áll hogy 124 fok fölött lobban be, 229°C -on öngyulladás jön létre! tehát nem hiszem hogy 300 fokon üzemelne a diszkó füstölő, mert akkor az már perzselő lenne.
Vízzel keverhető. stb.

Lehet hogy használható.

Azért utána kérdezek egy vegyész ismerősnél!
(#15302) ARANYGYERMEK hozzászólása Válasz Márc 23, 2013
sziasztok!

van más lehetőség amivel lehet helyettesíteni a füstfolyadékot. nemrég beszéltem. az egyik modellező kollégámmal erről. mert engem is érdekel, ez a téma. mondta,hogy van valami más.ami helyettesíthető.mert a,diesel mozdonyba szeretném használni. és ami nem fehér füstöt ad,hanem szintezett.utána járok,és megírom ide nektek.
(#15432) Tapti hozzászólása Válasz Márc 27, 2013
Sziasztok!

Beszéltem a vegyész ismerőssel és záros határidőn belül jóval olcsóbban tudunk ilyet prezentálni reményeim szerint, ÉÉÉS ha minden jól megy, lesz némi meglepi is!
Viszont szeretnék kérni egy kis segítséget is!
Kellene nekem egy kazán leírás, műszaki paraméterek, azért hogy az anyagot tudja keverni hozzá. Pl. hőmérséklet
(#15871) peuhelp hozzászólása Válasz Ápr 9, 2013
Egyszerűen az E cigi folyadéka nálam bevált , sőt illatos is : )
(#15875) bcs szgab válasza peuhelp hozzászólására (#15871) Válasz Ápr 9, 2013
Ötletnek nem rossz, de ahogy nézem ez még drágább mint a gyári füstfolyadék.
(#15876) csíkosháTTú válasza bcs szgab hozzászólására (#15875) Válasz Ápr 9, 2013
Na ja! Mint, amikor a sima rezet helyettesítjük arannyal!
(#15877) bcs szgab válasza csíkosháTTú hozzászólására (#15876) Válasz Ápr 9, 2013
(#15879) etwg válasza bcs szgab hozzászólására (#15877) Válasz Ápr 9, 2013
Már valahol irtam, de kémiai ismereteim hiányában nem tudom minösiteni a keveréket, de már vagy 20 éve használom. (Ha egyáltalán használok füstölgöt - mert már lecsillapodott a régebbi lelkesedés).

Nos ez nem más, mint a katonaságtól megmentett vagy fél kiló szintelen (fehér) cipökrém, amit némi technikai benzinnel, vagy spiritusszal folyékonnyá teszek. Nálam egészen jól bevált (nem kerül semmibe a spirituszon, benzinen kivül).
Némi zsiros nyomokat hagy a mozdonyon. de azt egy pillanat alatt le lehet törölni egy kis száraz ronggyal, és a szaga is elfogadható.
(#15921) Tapti hozzászólása Válasz Ápr 11, 2013
Némi infó végre a füstölgőknek!


A 10ml + fecskendő 350.-Ft.

Elsőre ez a kiszerelés van tervben, de érdeklődés függvényében később elérhető lesz nagyobb kiszerelés is.
(tervezett bevezető ár!)

Ilyen áron elfogadhatónak tartjátok?
Természetesen postázni is lehet majd!

Ha van rá igény, akkor tudjuk majd aromásítani is a füstölni valót bizonyos keretek között és ami a lényeg, hogy olyan illat anyaggal, ami eltávolítható a kazánból! Nem eszi meg és nem képez eltávolíthatatlan lerakodásokat.
Első nekifutásra füstaroma van tervben, hogy élethűbb legyen a füst illata.
(#15956) FriTTz hozzászólása Válasz Ápr 11, 2013
Üdv, beszéltem egy pirotechnikás ismerősömmel, ő azt mondta, hogy a diszkósok glicerin+víz keveréket használnak 30+70%os arányban.
Azt mondta egy kanna (elfelejtettem hány liter de valahogy 3-5 rémlik) kb 3000 ft (ez is csak rémlik mert vezettem) de ez hígitás nélküli.
Azt mondta ha kell akkor ad szivesen csak vigyek edényt neki, de én nem tudom kipróbálni mivel nincs hozzá járművem, de azt is mondta, hogy a kőrúton a vegyszer boltban lehet kapni.
Ha jó ez az anyag akkor hozok mintát és ha van valakinek füstölője akkor ki tudnánk próbálni!
(#15960) Tapti válasza Tapti hozzászólására (#15921) Válasz Ápr 11, 2013
Amit elfelejtettem és nagyon fontos! 100%-ig megegyezik a gyári folyadékkal!
(#16418) Antal Miklós hozzászólása Válasz Ápr 24, 2013
Próbáljátok ki a WD40-t. Nekem bevált. A palackból valamilyen kis edénybe fújjál egy keveset, majd fecskendővel töltsd a füstölőbe. Működik.
(#16421) FriTTz válasza Antal Miklós hozzászólására (#16418) Válasz Ápr 24, 2013
És legalább keni is a mozdonyt!
(#16427) csíkosháTTú válasza FriTTz hozzászólására (#16421) Válasz Ápr 24, 2013
Idézet:
„És legalább keni is a mozdonyt.”

Így van, és agy ilyen "kenés" után általában borsos javítási összegre lehet számítani egy szervízben, mert a WD40 oda is beeszi magát, ahova nagyon-nagyon nem kéne. Ha nem eléggé figyel oda a kuncsaft, motorcserés is lehet a gépe, ami egy BTTB esetében még nem gond, de egy korai, Bühler motoros Tillig esetében viszont igen, mert azt a fajta motort a Bühler már nem gyártja.
De ki-ki maga dönt, csak a modelleket sajnálom...
(#16444) Tapti válasza Antal Miklós hozzászólására (#16418) Válasz Ápr 25, 2013
A WD40 összetétele azért mondjuk úgy, tartalmaz némi agresszív dolgot is, nem hiába csavarlazító és kontakt sprayként is használatos.

Viszont úgy néz ki, még jobban csökkennek az árak az általam említett folyadék esetében, ha minden jól megy és garantált! minőségű a füst folyadék, viszont szagos lesz.
(#16454) Antal Miklós válasza Tapti hozzászólására (#16444) Válasz Ápr 25, 2013
Szia, én a WD40-t egy apró tálkába fújtam, majd fecskendővel felszívva juttattam a Seuthe füstölőbe. Egy 10 tipusú füstölőt feláldoztam elötte és egy tartós próbának vetettem alá: a 3 csepp folyadék, ami 0,2ml-nek felel meg, kb 5 perc alatt füstöli el 10V tápfesz esetén a füstölő. Készítettem két db 555 IC-vel egy időzítőt, ami 5 percig rákapcsolja a 10V tápfeszt a füstölőre, majd utána egy rövid idejű hang impulzust ad. Ez nekem kellet, hogy figyelmeztessen a füstölő újratöltésére.
10 napon keresztül minden este, 10x feltöltöttem, és elfüstöltem egy kis adagot.
A tesztsorozat végén 2x, 4x és 6x nagyítás alatt leellenőriztem a füstölőt, azon elváltozást nem tapasztaltam. Az tény, hogy a 10V esetén a "felforralás" puffogás szerű, tehát nem folyamatosan szépen szálló füstöt kaptam. Ez a füst "maradéka" azonban lerakódhat a mozdonyszekrényen is. Azonban ez nem marta meg a mozdonyszekrényt, hanem inkább egy olaj szerű apró kis foltként jelentkezett. Ez a folt azonban eltávolítható, és nem okozott kárt. Az is tény, hogy a WD40 illata kicsit erősebb mint az üzletekben kapható desztilátumé.
Akkor hol a probléma?
(#16460) sunocske válasza Antal Miklós hozzászólására (#16454) Válasz Ápr 25, 2013
Videót esetleg láthatnánk erről a pöfögésről? Engem nagyon érdekelne, bár nem vagyok egy gőzöshívő
(#16482) Tapti válasza Antal Miklós hozzászólására (#16454) Válasz Ápr 26, 2013
Szia!
Semmi gáz, ha neked bejött, hát legyen.



(#16483) Tapti hozzászólása Válasz Ápr 26, 2013
Meg van az első jelentkező a folyadékra, neki amiért ilyen "bátor" volt, térítésmentesen adom a az első 10ml-t.

(#16488) csíkosháTTú válasza Antal Miklós hozzászólására (#16454) Válasz Ápr 26, 2013
Idézet:
„Akkor hol a probléma?”

A 16427. számú hozzászólásban.
(#17047) Tapti hozzászólása Válasz Máj 16, 2013
Megjött!

Jelenleg elérhető a sima füst desztillátum, ami szagmentes és bár későbbre terveztem, de a vegyész kollégának köszönhetően az időben előre szaladva, itt a Karácsony! Mézeskalács illatban is elérhető a füstfolyadék!
Jövő héten reményeim szerint meg kapom a füst illatot is.
Tervben a fenyő illat és ha van igény rá, akkor szinte bármi.
(#17115) Tapti válasza Tapti hozzászólására (#17047) Válasz Máj 17, 2013
Szalonna illat?
(#17572) imi972 hozzászólása Válasz Máj 30, 2013
Sziasztok!

Ma kipróbáltam a Tapti féle füstölőolajat. Semmi különbséget nem tapasztaltam a márkás termékekkel összevetve. Amint lesz több időm készítek videót is.

Üdv: imi972
(#17573) FriTTz válasza Tapti hozzászólására (#17115) Válasz Máj 30, 2013
Gázolaj!
(#17574) FriTTz válasza imi972 hozzászólására (#17572) Válasz Máj 30, 2013
Azonnal ki kell neki találni valami márkanevet!
(#17592) imi972 válasza FriTTz hozzászólására (#17574) Válasz Máj 31, 2013
Tapti féle füstölőolaj

(#17593) Tapti válasza imi972 hozzászólására (#17592) Válasz Máj 31, 2013
Igazán megtisztelő!

Egyenlőre még a teszt mennyiség elérhető sima és mézeskalács illatban. Jelen pillanatban cirka 200 illat van kilátásban. Pl, szalonna, málna, füst, stb.
Próbálkozunk a dízellel is!
(#17595) FriTTz válasza Tapti hozzászólására (#17593) Válasz Máj 31, 2013
Fekete füst (dizel) előállítható?
(#17600) sunocske válasza FriTTz hozzászólására (#17574) Válasz Máj 31, 2013
Tapti & Co. "Chuffy-Puffy Smoke Oil" made by hand in Hungary.
(#17603) Tapti válasza FriTTz hozzászólására (#17595) Válasz Máj 31, 2013
Igen, szóba került a színezés is, sőt a dúsabb füst lehetőségét is mérlegeljük!
Elméletileg lehet piros is.
De azt még majd teszteljük, mindenféleképp az a lényeg hogy ne maradjon lehetőleg semmiféle olyan "szennyeződés a kazánokban ami káros, vagy rontja a hatásfokot.
Olyan anyagokat használunk az illathoz is, ami vagy desztvízzel, vagy esetleg az olajjal kimosható maradék nélkül. Első a biztonság és az élmény javítása!
(#18979) Kriszta hozzászólása Válasz Júl 7, 2013
Sziasztok!
El tudnátok magyarázni vagy tudnátok adni egy linket, ahol a füstölő folyadék használatát mutatják be/írják le?
Jöhet német vagy angol is. A keresővel mindig csak magát a folyadékot találom meg, de a használatát nem.
Köszönöm segítségeteket előre is!
(#18982) etwg válasza Kriszta hozzászólására (#18979) Válasz Júl 7, 2013
Semmi különös nincs ( ezért nincs leirás sem). Egy injekciostüvel becsepegtetsz néhány csepp folyadékot (a mi méreteinkben 2-3 ml elég). Ha áramot kap a füstölgö ezt a mennyiséget elpárologtatja. Ha nem füstöl akkor ujra kell tölteni.
(#18989) Kriszta hozzászólása Válasz Júl 7, 2013
Köszi. Hát igen, ez a füstölgő érdekel. Mert OK, van folyadék, de hogy konkrétan mihez használjuk... És mi tud füstölni? Ház, mozdony... Szóval a teljesen alapot nem találom... bocsi, tudom, ezek még nagyon amatőr kérdések. Ha találnék valamit a neten, nem Titeket terhelnélek.
(#18990) etwg válasza Kriszta hozzászólására (#18989) Válasz Júl 7, 2013
A desztillát univerzális, bármiben használhato, mozdonyban, házban, kéményben.
Nekem van 2-3 házban, de nagy hajomodellben is, amiben egy kis ventillátor hajtja ki a füstöt, de lehet akár diszkoban is ( oda a mi folyadékunk "kicsit" drága. )
Szoval nem tudom mit is kereseĺ, mndenhol ahova füstre van szükség mehet a dolog ( legfeljebb más méret és tipus kell).
(#18991) Kriszta hozzászólása Válasz Júl 7, 2013
Modell mozdonynál feltétlenül érdekelne.
Kösz a kitartó válaszokat!
(#18994) etwg válasza Kriszta hozzászólására (#18991) Válasz Júl 8, 2013
Abba elöször is kell egy megfelelö füstölö. Keress a Seuthe- ra, ott van egy egész sereg s lehet, hogy találsz egy számodra megfelelöt.
( a füstölö egy kis elektromos szerkeze,t rendszerint csö alaku, ami befér a kéménybe)
(#19001) Kriszta hozzászólása Válasz Júl 8, 2013
Köszönöm a segítséget!
Kriszta
(#19581) Stalker hozzászólása Válasz Júl 21, 2013
Ezekhez a füstölő mozdonyokhoz kell digitális vezérlés?
(#19900) etwg válasza Stalker hozzászólására (#19581) Válasz Júl 27, 2013
Nem okvetlenül, de avval jobban füstölnek.
(#29600) diginewl válasza Tapti hozzászólására (#15291) Válasz Feb 10, 2014
Üdv, ha még él a topik

Elolvastam ismét, mert valami nem stimmelt, így ne menjen tovább!
Idézet tapti-tól
Idézet:
„ "isoparaffinischer kohlenwasserstoff" vagyis izoparaffinos szénhidrát.”
jajj!!! ezért kivágtak volna engem gimiben kémiából

Nem szénhidrát (kifli/tészta stb, hogy érthető legyek), hanem szénhidrogén (benzin, kerozin, földgáz). Kb olyan mintha a DCC jelet egyenáramnak tekintenénk )) Furcsa, hogy ez nem tűnt fel senkinek.

A cas szám valahogy nem stimmel a szénatomszámhoz, így nehéz eldönteni mi lehet ez, de mivel c20-al nem létezik, így marad a c15, ami nagyjából illik is a vegyületre.
Bővebben: Link

Tehát a füstolaj ez, semmi hókuszpókusz - egyéb dolgot senki ne használjon, mert a felfűtési paramétereket valószínű erre tervezték a füstgenerátorban. (olvastam itt glicerin víz elegyet, meg hasonlókat)
Nagy előnye, hogy nyomtalanul távozik a kazánról/modellről - mert lassan, de illékony, valamint tiszta anyag révén lerakódás mentesen kiürül a generátorból.

A kérdés már csak a beszerezhetősége, de úgy láttam, mintha megoldódott volna ez is.
(#29791) imi972 válasza diginewl hozzászólására (#29600) Válasz Feb 15, 2014
Hát nem tudom miből van, de nálam, a legnagyobb megelégedésemre, működik a Tapti-féle füstölő olaj.

Idézet:
„Nagy előnye, hogy nyomtalanul távozik a kazánról/modellről - mert lassan, de illékony, valamint tiszta anyag révén lerakódás mentesen kiürül a generátorból.”
Hát...
Nekem gyári füstölő folyadékkal is van tapasztalásom és az sem tűnik el nyomtalanul, vékony olajfilm réteget hagy maga után a mozdony kasztnin.
(#30369) diginewl válasza imi972 hozzászólására (#29791) Válasz Feb 25, 2014
Üdv!

Ha már így megszólítottak, akkor muszáj reagálnom, mert senkit nem akarok kellemetlen helyzetbe hozni, és a nick nevemet, meg magamat sem.

Szóval. Én rendeltem ebből, a Tapti fórumtárs által forgalmazott anyagból, mert érdekelt a dolog.

Ez nem azonos a Seuthe desztilátummal. Más az illata, állaga is. (tehát nem az a CAS számú, így az egyéb tulajdonságai is mások)
Füstolaj, de másmilyen.

Nekem VAN seuthe füstolajom. Ez egy-két hét múlva TELJESEN eltűnik a mozdonykasztniról, mert DESZTILLÁTUM, és az anyag karakterisztikája miatt ILLÉKONY, egy komponensű anyag! Azaz ELPÁROLOG nyomtalanul! Original seuthe lötty ezt tudja. Ezt tudom. Jól összekoszolja a mozdonyt, aztán két hét múlva nem látszik semmi a mozdonyon.
(#30578) malcolm hozzászólása Válasz Márc 4, 2014
Sziasztok
Szeretnék segítséget kérni!!!!
Nekem semmi közöm a vasút modellkedéshez viszont a terepasztalos stratégiai játékhoz amit játszom szeretnék egy extrém tereptárgyat készíteni ami egy összetört autó roncs ami füstöl.Sok mindenen gondolkodtam hogy elrejtek egy kúpfüstölőt vagy hasonlót de egyik sem volt igazán praktikus. Azután rátaláltam erre a dologra hogy vasútmodell füstölő és ez maga lenne nekem a csoda!Viszont ugye a kis hely miatt nagyon számít hogy mi az a legkisebb energiaforrás amivel egy ilyet meg tudok hajtani hogy működjön.
Uh ebben kérném a segítségeteken milyen füstölőt ajánlotok milyen energiaforrással lehet meghajtani (aksi elem) és hol tudom ezt beszerezni a leg egyszerűbben olcsóbban és gyorsabban.

NAGYON KÖSZÖNÖM A SEGÍTSÉGET ELŐRE IS!!!
(#30580) csíkosháTTú válasza malcolm hozzászólására (#30578) Válasz Márc 4, 2014
Hali!
Itt nézz körül:
füstölők

Olyat kell keresni, ami 6-10V feszültségről is megy. A legkisebb elem az a 9V-os "kocka", arról megy egy darabig. Vasútmodell boltokban lehet kapni.
Hogy melyi tipus lesz Neked a jó, azt nemn tudom, mert nem írtad, hogy mekkora hely van erre a célra. A gyár oldalán megtalálod a méreteket is.
Lapozás   1/2    
Frissek
  2024. Márc, 28. Csü
19:47:45
  Jelenleg 10 fő olvassa az oldalt
Hirdetés