Bejelentkezés
Felhasználónév:
Jelszó:
 
 
 
Regisztráció
Elfelejtett jelszó
Fórum témák
Fórum » TT pálya az ágy alatt
TT pálya az ágy alatt
Témaindító: HarciSün, idő: Dec 16, 2012
Témakörök:

Lapozás       3/20    
(#18413) piltdownman hozzászólása Válasz Jún 22, 2013
195x90cm –s asztal készül 25x50mm -es fenyő léc keretre ragasztott 3mm-es bútorhátlapból.
Kb. 50 cm-kénti , a rövidebb oldallal párhuzamos erősítés (3db) elég?


(Ki tudná rakni valaki a „Helyes vágányon a TT - vasúttal” c. kiadvány 2. oldalát olvasható formában? Esetleg egy olvasható link...)
Kösz. előre is.
(#18414) BR95 válasza piltdownman hozzászólására (#18413) Válasz Jún 22, 2013
as.rumia.edu.pl/tt

Keresd a plany/poradniki gombot...
(#18416) piltdownman válasza BR95 hozzászólására (#18414) Válasz Jún 22, 2013
Már le is szedtem.
Hálásan köszönöm.
(#18417) piltdownman válasza DZolTTán hozzászólására (#15833) Válasz Jún 22, 2013
Erről mi a tapasztaltak véleménye?

váltó+tekerc...jpg

váltó_mech.JPG
 
(#18418) Mk48 2024 válasza piltdownman hozzászólására (#18417) Válasz Jún 22, 2013
Ötletes! Nekem mondjuk a vasúti fékszerkezetek ugrottak be róla, de fain!
(#18421) Váltógyártó válasza piltdownman hozzászólására (#18417) Válasz Jún 23, 2013
Kár volt kivenni a két lemezkét a "csúcssín" alól, annak ugyanis az volt a feladata, hogy javítsa a kontaktot. Amikor a mozdony ráfutott a kitérőre, a saját súlyával rányomta a csúcssínt erre a lemezkére, és nem csak a csúcssín-tősín kapcsolaton múlott a csúcssínek áramellátása. Így most sokkal bizonytalanabb lesz a kontakt.

Az állítómű viszont nagyon ötletes, én is gondolkodtam ezen a reléből kinyert tekercs megoldáson, de végül inkább a motoros állítómű mellett döntöttem.
(#18422) FriTTz válasza piltdownman hozzászólására (#18413) Válasz Jún 23, 2013
A 25X50-es léc még elmegy bár határeset, de a 3 mm-es bútorhátlap (ami furnér lemez) gyenge!
Minimum 5 mm-es rétegelt fa lemez kell! (nem furnér)
Ebből az anyagból kb 20 centinkét kell erősítés ha négyzethálósra csinálod, de nem ártana átlósan is egy merevítés bele a csavarodás miatt.
(#18425) etwg válasza piltdownman hozzászólására (#18417) Válasz Jún 23, 2013
Csak 1 tekercset látok, mi mozgatja a váltot a másik irányba?

Amugy a relés megoldás nem rossz, ismerek egy hatalmas terepasztalt ahova egy hajdani telefonközpont szinte valamennyi reléjét beépitették ( akkor ilyenhez majdnem ingyen hozzá lehetett hozzájutni). A kész relét a kontaktusok rugozása nyomja az egyik állásba, ami a te megoldásodban nem látszik.
(#18443) reszelozsir válasza Váltógyártó hozzászólására (#18421) Válasz Jún 23, 2013
Ha jól látom ott vannak azok a lemezkék, csak ez nem a talpfán keresztbe fekvő, hanem a hosszirányú fajta.
(#18449) piltdownman válasza Váltógyártó hozzászólására (#18421) Válasz Jún 23, 2013
Tanárúrkéremártatlanvagyok! Csak a fotó gyenge,a lemezek ott vannak. A érvéghüvely +0.6 acélhuzal súrlódását, megvezetését nézegettem.

Kb. milyen erővel tartja a motoros meghajtó helyén a síneket?

Itt egy másik verzió:

végállás1.JPG

végállás2.JPG
 
(#18451) piltdownman válasza FriTTz hozzászólására (#18422) Válasz Jún 23, 2013
Köszönöm a tanácsaidat.
Könnyen módosítható pályát kéne alkotnunk a felszínen lévő berendezésekkel. Ha a két funér lapot összeragasztom elég lenne mondjuk 40 cm-enkénti erősítés? ( Nincs szívem kidobni a őket.)

(Eredetileg két 3mm-es funér között lett volna a lapjára fektetett lécekből épített keret azon állandó pálya. Az alsó lapon lyukakat vágtam volna a váltók,lámpák,stb. beépítéséhez. Nagy örömre az unoka állandóan szétszedi és újraépíti a meglehetősen szegényes ,két váltós (az egyik már leégett) kb. 120cmx70cm ovális pályáját, de a múlt héten felvásároltam az „apró”-t.)
(#18453) piltdownman válasza etwg hozzászólására (#18425) Válasz Jún 23, 2013
A lágyvas végére egy dvd lejátszó fejéből származó mágnes van körömlakkozva.

Kb. 10 mm a vasmag szabad elmozdulása, a síneké kb. 3mm, így mindig a sín fogja
meg a vasat, tekercsen persze mindig folyik a kb. 50mA tartó áram.

(Polaritás váltás: processzor+IGBT meghajtó híd.
(#18455) FriTTz válasza piltdownman hozzászólására (#18451) Válasz Jún 23, 2013
Hát két ilyen lap összeragasztása nem kis feladat, mert könnyen hullámos lehet.
Az ilyen lapokat teljes felületen, nagy nyomáson préselve ragasztják össze.
Össze is ragaszthatod persze, kell hozzá egy doboz ragasztó és sok munka.
Persze mindenki abból dolgozik amiből tud, szerintem ha ritkábban rakod a léceket (amelyeket amúgy élire állítva kell illeszteni) nem lesz elég merev az asztal szerkezete, mozgatásnál vetemedni fog és nem ez nem tesz jót a pályának.
Viszont ebből a furnérból jó vázat lehetne tervezni a terepnek amely még merevítené is az asztal szerkezetét.
Feltéve ha akarsz alagutat, dombokat, hegyeket is!
(#18505) piltdownman válasza FriTTz hozzászólására (#18455) Válasz Jún 25, 2013
Melyik lesz merevebb:
1. lécek összekötése két D8mm csappal
2.lécek találkozásánál 50x50mm tuskóhoz való csavarozás
(#18517) FriTTz válasza piltdownman hozzászólására (#18505) Válasz Jún 25, 2013
Összecsapolni síkban!
A lécek négyzethálósan vannak és a találkozásoknál ki kell vágni mindegyik lécből a másik léc keresztmetszetének a felét és szépen egymásba csusszannak, ezekre az érintkező felületekre kell kenni a ragasztót, esetleg még össze is lehet őket csavarozni.
Én így csinálnám.
Az enyémnek ilyen a szerkezete kb, de nálam a legvékonyabb fa is kétszer olyan vastag mint amiből Te akarod építeni.
Ahol a vonalak (lécek, stafnik) találkoznak ott össze vannak csapolva.
Nekem ez volt itthon!

asztal szerk...jpg
 
(#18528) piltdownman válasza FriTTz hozzászólására (#18517) Válasz Jún 25, 2013
Kösz. az útmutatást.
Kb. 30x30 cm rácsozat lesz, az átlókat utoljára rakjuk be.

Egy kérdés a ragasztókról.
Jó lesz ide valamilyen vizes bázisú ( Tytan WB-33,Plastdur FA-1,Plastdur CS4/38) az erősebb két komponensesek helyett?

( Azért kérdezem , mert a vízesekkel megkentem a szakmunkások kezét allergia próbaként,de a poliészteres oldószerre lehet, hogy rosszul reagálnának kicsit aszmatikus voltuk miatt, meg nem mosható le könnyen.)
(#18530) FriTTz válasza piltdownman hozzászólására (#18528) Válasz Jún 25, 2013
Hát ezeket nem ismerem!
Én a kereskedelmi forgalomban kapható (henkel, palma, stb) vízbázisú faipari ragasztót használtam eddig.
Elég jól ragasztanak ezek, de hát ki mit tud szerezni!
Bár ragaszthattam volna műgyantával is, de nem volt kedvem büdösíteni a lakásban!
Mindegy mivel ragasztod ha megfogja!
Arra ügyelj, hogy ne ragaszd oda semmihez ami nem lesz a része!

Közben utánanéztem a Tytan ragasztónak és akryl bázisúnak írja ráadásul rugalmas ragasztó (mint a sziloplaszt) ami nem túl jó ide.
A többi az jó.
(#18534) piltdownman válasza FriTTz hozzászólására (#18530) Válasz Jún 25, 2013
Kösz. a fáradozásodat.

(Ha esetleg hogyan tegyünk tönkre drága áramköröket kérdésed lenne ,tudok segíteni! )
(#19601) piltdownman válasza FriTTz hozzászólására (#18517) Válasz Júl 22, 2013
Tanácsaid megfogadva, csapolva, ragasztva.
Úgy érzem, kellően merev lett és a súlya biztos kisebb, mintha rétegelt lemezből készült volna.

Létezik valamilyen rajzszögre hasonlító önmetsző facsavar,amivel a síneket le tudjuk rögzíteni és egy nyolcéves is ki tudja szedni?

abel ragaszt.JPG

keret.jpg
 
(#19611) FriTTz válasza piltdownman hozzászólására (#19601) Válasz Júl 22, 2013

Miért kéne kiszedni a csavarokat?
(#19618) reszelozsir válasza piltdownman hozzászólására (#19601) Válasz Júl 22, 2013
Én 2,5x10-es, vagy 12-es süllyesztett fejű csavarokat használtam. Ágyazat szórás után pedig kiszedtem. Elég hozzá egy sima csavarhúzó. Szerintem menne neki
(#19624) etwg válasza piltdownman hozzászólására (#19601) Válasz Júl 22, 2013
Jobb repülömodellezö boltban kapni modellezö tüket, sokkal hegyesebb és rövidebb mint a gombostü és vastag müanyag hengeres feje van. Ezt akár rétegelt lemezbe is bele lehet nyomni majd kivenni.
Egy dobozban kb. 50 darab van
(#19639) etwg válasza etwg hozzászólására (#19624) Válasz Júl 22, 2013
Végre találtam egy képet is roluk:

Gombostük
(#19666) piltdownman válasza FriTTz hozzászólására (#19611) Válasz Júl 23, 2013
Állandóan újraépíti a pályát. Volt már kígyó alakú is, most nyolcast próbál a váltókkal kihozni.
Egyelőre minél könnyebben módosítható asztalt szeretnénk készíteni.

Reszelozsírnak és Etwgnek is kösz. a javaslatot.

Egyébként ilyen csavarra gondoltam csak kisebbre és hegyesebbre.

csavar.jpg
 
(#19676) BR95 válasza piltdownman hozzászólására (#19666) Válasz Júl 23, 2013
Csak egy tipp:
Fabory
(#19684) etwg válasza piltdownman hozzászólására (#19666) Válasz Júl 23, 2013
Az egyik barkácsboltban ma vettem 2,5x10 mm-es univerzális facsavarokat ( volt hosszabb is). 100 darab alig került pénzbe nikkelezett kivitelben.
Az átméröjük valamivel kisebb, mindössze 2,2 mm, de szép hegyesek igy könnyen becsavarhatok.
(#19722) piltdownman válasza reszelozsir hozzászólására (#19618) Válasz Júl 24, 2013
Ezeket nem bírja BEcsavarni. Elő kell süllyeszteni vagy fúrni.
Érdemes a fúrószárat valamivel kenni, hogy minél kevesebb por keletkezzen a prespán fúrásakor?

Közben kaptam tippeket,kösz. BR95, Etwg. Miket tudtok!

Ismeritek a Sugru-t ? (sugru home made).
F.BS + keményítőt próbáltam,szabad levegőn kell csinálni!!!

(#19725) enigma válasza piltdownman hozzászólására (#19722) Válasz Júl 24, 2013
Én nem próbálnám meg kenni a fúrószárat. Lehet, hogy nem porzik annyira akkor, de egy vakondtúrásnyi zsíros trutyi marad Neked ott, ami megint csak problémát okoz. Azonkívül a fúrószárra is rátapad a por, ami eltömíti a szárat, durva esetben még a furatot is deformálja. Használj inkább helyi elszívást (pl. porszívó)
(#19726) enigma válasza BR95 hozzászólására (#19676) Válasz Júl 24, 2013
Nem tudom, hogy felétek milyen árfekvésben dolgozik a Fabory, én egyszer jártam a helyi márkakereskedésükben kb. 150 db rozsdamentes csavart szerettem volna venni. Az eladó kolléga közölte velem hogy mivel ez annyira ritka csavar (????) hogy csak a holland anyacég tudja leszállítani nekem és mindössze cc. 100 000 forintba fájt volna nekem. Mivel holland cég, betudom annak, hogy biztos ópiumból, kokainból készítik a csavarjaikat és azért ilyen drága.
(#19727) piltdownman válasza enigma hozzászólására (#19725) Válasz Júl 24, 2013
Egyedül nem tud fúrni is meg a porszívót tartani. (MÉG!)
Valami emberbarát cuccal becsepegtetni a prespánt?

(A Glenfiddichre azt mondják,hogy mindenre jó. )
(#19729) enigma válasza piltdownman hozzászólására (#19727) Válasz Júl 24, 2013
A porszívó csőrét akár a prespánhoz, akár a fúrógéphez is (némi plusz munkával) tudod rögzíteni, de ha mindenképpen valami kenőanyagot akarsz használni akkor talán valami illékony spray (WD40?) alkalmas lehet erre, bár fenntartom vele a kétségeim ahogy már fentebb leírtam.
(Glenfiddich-et én inkább belső kenésre használnám, vagy célzóvíznek. Szűkebb napokon pedig jó arra a Soproni dobozos is)
(#19730) Vova válasza enigma hozzászólására (#19726) Válasz Júl 24, 2013
Sziasztok! A Fabory az botrány! Mindig is drága volt. Akkor már inkább Szögker. Tőlük vásároltam már sokat, minden van, ami nincs, az nem létezik.
(#19732) BR95 válasza enigma hozzászólására (#19726) Válasz Júl 24, 2013
Mindössze csak azért ajánlottam, mert Eilzugwagenhez ott kaptam M2-es csavart, meg anyát, máshol nem. Ja, meg útba esik hazafele...
(Más tészta, hogy sima M6x40-es kapupántcsavarra azt mondták, hogy két hét szállítási idővel tudják csak beszerezni... Na EZ a botrány!)
(#19738) enigma válasza BR95 hozzászólására (#19732) Válasz Júl 24, 2013
Nincs harag, és bocs a negatív reklámért. Szerintem is botrány hogy az egyébként méregdrága konkurenciának tartott barkácsáruház láncban is ahhoz képest töredék áron tudtam volna beszerezni azt az ominózus csavart...
Egyébként M2 csavar - anya van ha jól emlékszem a Conrad-nál is, szerintem még ott is barátibb áron.
(#19739) etwg válasza piltdownman hozzászólására (#19722) Válasz Júl 24, 2013
Fontos, ha ilyen csavarokat veszel, hogy önvágo menet legyen rajtuk, egy nagy Spax csavaron tanulmányozhatod, vagy kérjél egyet és probáld becsavarni valamilyen keményebb fába. 1-2 fordulat után a csavarnak már magátol kell állnia a fában, ha nem, akkor felejtsd el.
A juniornak meg szerezz egy árt (nagy villanykörte méretü fogantyuban egy hegyes tü - magad is készithetsz ilyet). Ezt elöre benyomva a fába, minden csavar önkéntesen becsavarodik - látván a szép vezetö lyukat.
(#19741) HarciSün válasza etwg hozzászólására (#19739) Válasz Júl 24, 2013
Én csupán azért szólnék bele az eszmecserébe, hogy tudassam, hogy élek és továbbra sem adtam fel a tervemet.
Időközben a majdani asztal faszerkezete teljesen elkészült a szögletes besüllyesztett tóval együtt. Le is van festve a fa védelmére és úgy ácsorog a garázsban várva a folytatást...

(Időközben a párom kitalálta, hogy átrendezzük a lakást és a hálószoba ágyastul átkerül abba a szobába amit előbb újra kell festeni és gipszkartonozni - most ezért áll minden)

Azért továbbra is figyelemmel kísérem a topic-ot és remélem aktívan csatlakozhatok hamarosan.

Etwg: ha egyszer borzasztóan unatkoznál, esetleg felvilágosíthatnál egy oktondi Sünt arról, hogy hogyan lehetne a vágányút beállítást megcsinálni conrad-os állítóművekkel. Ezen ugyanis hiába filózom azóta is...
(#19742) enigma válasza etwg hozzászólására (#19739) Válasz Júl 24, 2013
Préselt faforgácslap és társaihoz tapasztalataim szerint mindenképp érdemes előfúrni - vagy ahogy Te javasoltad előlyukasztani. Ha nem teszi meg még a csavar feje is leszakadhat ilyen átmérőnél.
(#19747) etwg válasza enigma hozzászólására (#19742) Válasz Júl 24, 2013
Azért nem kell tulzásba vinni, 2,5 mm-s csavarokhoz nem illik a több 100W-s akkus csavarnyuzo.
Elég egy jo pengéjü PH vagy PD csavarhuzo (ezt jol nézd meg a PH hegyesebb és egyböl lefaragja a PD csavar sliccét). Kézzel a 10 mm-s csavart 5-6 fordulattal be lehet csavarni és nem töröd el a fejét.
(#19748) etwg válasza HarciSün hozzászólására (#19741) Válasz Júl 24, 2013
Szivesen, de elöbb rajzold meg és ügyelj arra, hogy a motorok egy irányba legyenek szerelve ( ez jelentösen könnyiti a munkát) - azaz egy körzetben minden motor jobbra vagy balra nézzen.
(#19813) HarciSün válasza etwg hozzászólására (#19748) Válasz Júl 25, 2013
Rendben. Előre is köszönöm!
(#19839) piltdownman válasza enigma hozzászólására (#19729) Válasz Júl 26, 2013
Igazad van, kell a porszívó. Legjobban az olajcsepp fogta meg a port, de az unokák keze is mocskos lett a törléskor és a prespánon is csúnya foltot hagy.
Mellékelve a kipróbált szerek, illatban a belső kenőcs nyert .

vegyszerek2.jpg
 
(#19840) piltdownman válasza etwg hozzászólására (#19739) Válasz Júl 26, 2013
Kösz a tippet, megnéztük a körte formájú nyéllel bíró árt (1,200.- Ft), de kb. 15 cm hosszú szára (miért?) miatt nem mertem a gyerekek kezébe adni, úgyhogy vettem egy 285.- Ft-os csavarhúzót és leköszörültem.

Felrakjuk a pályát, kijelöljük a szükséges csavarhelyeket, leszedjük a pályát, fúrunk, visszarakjuk a pályát, csavarozunk.
Van valami buktató?
(#19859) etwg válasza piltdownman hozzászólására (#19840) Válasz Júl 26, 2013
Van ilyen is, de van olyan is, aminek a hegye alig 2-3 cm és sokkal vékonyabb meg hegyesebb.
Általában a szücsöké ilyen.
De mint mondtam egyszerübb és gyorsabb ilyet csinálni. Én valamikor egy kiégett villanykörtébe öntöttem, mügyantát és anyám kedvelt vastag tüjét ( nem dicsért meg érte) A szerszám nagyon bevált és csak nemrégen kallodott el valahova a hurcolkodás során.

Most meg nekem is egy csavarhuzobol köszörült szerszámom van ( rövid tüvel -ez fontos, mert igy biztonságos és jol vezethetö.)


(#19897) piltdownman válasza etwg hozzászólására (#19859) Válasz Júl 27, 2013
Tanulási célból fogunk ilyet csinálni. Mivel itattuk át a vill.körte körbe csiszolása után a rátekert spárgát? Biztos, hogy nem benzin volt,talán spiritusz?
(#19898) etwg válasza piltdownman hozzászólására (#19897) Válasz Júl 27, 2013
Spiritusz, de ma már körbe is köszörülheted, majdnem biztonságosabb hogy hol törik.
Ha szabálytalan, akkor meg ott a ragasztoszalag az optimális alakhoz. Gipsszel is ki lehet önteni az olcsobb és ugyaugy müködik....
(#21163) piltdownman hozzászólása Válasz Aug 17, 2013
Egy 185X90cm –es asztalon max. hány bemeneti ill. kimeneti pontot érdemes kialakítani?
(#21169) etwg válasza piltdownman hozzászólására (#21163) Válasz Aug 17, 2013
Ez aligha az asztal méretétöl függ, sokkal inkább a tervezett pályától.
(#21241) piltdownman válasza etwg hozzászólására (#21169) Válasz Aug 19, 2013
Most a „Richitge Gleis” 4.oldalán lévőt raktuk fel. Még nem tudjuk, hogy a jövőben milyen lesz, csak szeretném megbecsülni, hogy mennyi minden fér fel erre a felületre. Nyilván pl.123 váltót nem lehet felrakni, ezért kérek kb. max. tippet.
Egyébként felraktam egy db25-ös csatlakozót, a PC printer portjának megfelelő kábelezéssel.
Ez 12 kimenetet és 5 bemenetet jelent. Egyelőre analóg, kb. Tate01-el vezérelve a mozdonyokat.
(#21251) etwg válasza piltdownman hozzászólására (#21241) Válasz Aug 19, 2013
Valszinü csak a felelötlenségem okozza, hogy nem tudom mi van azon füzet 4. oldalán...


Szerencsére nem itt van a lényeg. A 25 polusu csatlakozo elég kevésnek tünik, a fiam 120x80cm extended diliköre is megevett simán egy DB25-t, a világitásra csak 1 kontaktus maradt....
(#21419) piltdownman válasza etwg hozzászólására (#21251) Válasz Aug 22, 2013
Ez: Bővebben: Link
Mi minden volt ezen dilikörön, ha nem üzemi titok?
Lapozás       3/20    
Frissek
  2024. Máj, 08. Sze
3:34:15
  Jelenleg 4 fő olvassa az oldalt
Hirdetés