Bejelentkezés
Felhasználónév:
Jelszó:
 
 
 
Regisztráció
Elfelejtett jelszó
Fórum témák
Fórum » TT pálya az ágy alatt
TT pálya az ágy alatt
Témaindító: HarciSün, idő: Dec 16, 2012
Témakörök:

Lapozás       2/20    
(#12213) HarciSün válasza Csupaszem60 hozzászólására (#12212) Válasz Jan 3, 2013
Ez jó hír nekem

Egyébként erősen foglalkoztat a gondolat hogy nem is az asztal alá szerelem fel az állítóműveket, hanem "ellopom" Paksinuti ötletét és inkább az asztal szélére tenném és vonószálakkal vinném a váltóig a mozgást:
Paksinuti féle megoldás

Ezen az oldalon találtam 100 Ft-ért 0,8mm acélhuzalt. Ez lesz a következő kísérlet...
(#12219) Csupaszem60 válasza HarciSün hozzászólására (#12213) Válasz Jan 3, 2013
Nekem is nagyon tetszett a "Paksinuti féle megoldás", de nem volt már elég helyem az ötlet "ellopására".
(#12220) Váltógyártó válasza Csupaszem60 hozzászólására (#12219) Válasz Jan 3, 2013
Nem muszáj a szélére rakni, eldughatod épületbe, hegy alá, de besüllyesztheted a lapba is.
(#12224) HarciSün válasza Csupaszem60 hozzászólására (#12219) Válasz Jan 3, 2013
Volt szerencsém Paksinutival e-mailt váltani, azt írta, hogy a vonószálakat Ő citerahúrból készítette és üzembiztosan működik Neki.
Anno én is beszereztem a legvastagabb ilyen húrt de én valahogy hajlékonynak érzem "tolási irányban", ezért gondolkodom a 0,8-as acélszálban.
Igazából azt nem tudtam még megtippelni, hogy mekkora lehet a lyuk mert a lehető legvastagabb szálat venném ami még belefér (egy ismerősömnél van a tolómérőm) hogy minél merevebb legyen...
(#12229) etwg válasza HarciSün hozzászólására (#12224) Válasz Jan 3, 2013
Sima vasdrot is jo.

Barkácsboltban tekercsben fillérekért kapsz (virágosztályon kötözödrotnak árulják, van horganyzott és zöld müanyagréteggel bevont.)
Vágj le egy darabot a végét fogd be a satuba és egy fogoval rántsd meg a másik végét.
Egyböl kiegyenesedik és megfeleö szilárdságot kap egy ilyen alkalmazásra.
(#12240) csíkosháTTú válasza HarciSün hozzászólására (#12204) Válasz Jan 4, 2013
Murphy egyik elektronikai törvénye, ami tranzisztoros (IC-s) áramkörök esetében érvényes:
"Az olvadóbiztosítékkal/thermisztorral védett eszköz a saját élete árán menti meg a biztosíték/thermisztor testi épségét."
Egy PWM vezérlő esetében egy kicsit gyorsabb működésű valamit kell kitalálni. Pl. ha egy tanzisztor adja a kimenő sínjelet, akkor annak a kimenő részébe kell tenni egy áramfigyelő ellenállást, és, ha az ezen eső feszültség elér egy "ingerküszöböt", akkor ezzel lezárni a tranzisztort.
(#12253) HarciSün válasza csíkosháTTú hozzászólására (#12240) Válasz Jan 4, 2013
Olvastam a vezérlés topikban is az erről szóló eszmecserét, de úgy látom Ti sem tudtok megegyezni, hogy milyen védelem lenne a jó...

Annyit tudok hozzátenni, hogy a kapcsolásban alkalmazott BUZ11 FET adatlapján az szerepel, hogy 30A 50V, szóval talán nem ez fog elsőnek elszállni. Persze az sem jobb ha valahol egy forrasztás vagy vezeték ég el az asztal alatt...

A kísérlethez használt labortápomon 2A-nél van beállítva a határ, az eddig remekül orvosolt minden zárlatot - de az "asztalba" egy 2,5A-es 12V-s tápot szánok (olyan mint egy laptoptáp) amiben már nem lesz ilyen funkció, ezért lenne érdemes utólag kiépíteni.

Arra gondoltam, hogy beteszek egy olcsó panelműszert amin látom az átfolyó áramot, de lehet késő mire eljutok a "most meg méé nem megy?! Jah! Kiakadt az ampermérő... " - tól a "le kéne kapcsolni"-ig.
(#12263) Frankye válasza HarciSün hozzászólására (#12253) Válasz Jan 4, 2013
Az már biztos, hogy késő lesz!
Az áteresztő elem (tranzisztor, FET) megfelelő megválasztásával hathatósabban lehet védeni az áramkört. (A labortáp ennél egy "picit" bonyolultabb jószág, de ott is olyan áteresztő elemeket alkalmazunk, amelyek a várható maximális terhelésnél többet képesek elviselni.)
(#12272) etwg válasza Frankye hozzászólására (#12263) Válasz Jan 4, 2013
Ugyanazt a nézetet valljuk!

A többi baj ellen meg megvéd a biztositék, vagy a polyswitch.....
Nem kell tulkomplikálni a dolgokat.
(#12274) HarciSün válasza etwg hozzászólására (#12272) Válasz Jan 4, 2013
Ööö... tehát polyswitch + mondjuk 5 A biztosíték? (a táp 2,5A-t tud leadni összesen)

Egyébként 12.alkalommal is újraterveztem-realizáltam az asztalt. Holnap anyagbeszerzésre indulunk faipari munkákban jártas ismerősömmel...
Igyekeztem minden eddig felmerült építési hibát elkerülni...


Ui.: A tó nem lesz szögletes

12-es terv.JPG
 
(#12277) HarciSün válasza HarciSün hozzászólására (#12274) Válasz Jan 4, 2013
Közben a biztosíték kérdésre olvastam a választ a másik topikban...

Mai beszerzési lista: egy új kondi ahelyett amit tegnap kinyírtam, 2,5A-s biztosíték, pár méter virágkötők által is használt drót, citerahúr, cola, kenyér hétvégére...
(#12280) etwg válasza HarciSün hozzászólására (#12277) Válasz Jan 4, 2013
Ha biztositékot veszel akkor T tipust vegyél (lassu). De ha van kiégett bilux autoizzod (a reflektor szál rendszerint jo) akkor ez is nagyon jo biztositéknak. (12V/21-45W)
(#12462) HarciSün hozzászólása Válasz Jan 8, 2013
Végre működik a próbapályám!

Tudom, hogy rusnya de most nem is ez a lényeg.

Még fel akarom használni az alkatrészeket ezért nincs rögzítve csak kétoldalas ragasztóval. A fontos az, hogy az állítóművek a felszín felett vannak és a szívószálba tett 0,8mm-es merev drót bőségesen elfér a 6mm-es parafacsíkra tett sín alá.

Szóval van működő PWM vezérlőm, működő állítómű elhelyezés (ami később is hozzáférhető a javításokhoz) és vonóvezetékek szívószálba rejtve, amire ráépíthető a terep.

Eddig elégedett vagyok...

1.jpg

2.jpg

3.jpg
 
(#12464) etwg válasza HarciSün hozzászólására (#12462) Válasz Jan 9, 2013
S ma indulnak a polyswitchek feléd....
(#12466) BR95 válasza HarciSün hozzászólására (#12462) Válasz Jan 9, 2013
Üdv!

Barkácsáruházakban, de modellboltokban is kapható vékony rézcső. Kisebb az átmérője mint a szívószálnak és a belseje is passzentosabb, ezáltal kevésbé hajlamos a cső belsejében hasasodni a vonóvezeték.

Józsi
(#12467) HarciSün válasza BR95 hozzászólására (#12466) Válasz Jan 9, 2013
etwg: Hálám a sírig és még azon is túl üldözni fog!

BR95: A szívószál kérdés érdekes... A régi szívószálak 3mm vastagok voltak de azokat már sehol sem lehet kapni (ill még nem sikerült) pedig Paksinuti is olyanokat használt.
Kerestem fém csöveket de a modellboltokhoz fel kéne utaznom a nagyvárosba és több az útiköltség mint az egész cucc... Viszont tegnap egy barkácsboltban kaptam egy ötletet: a fűtő-hűtő csövekhez használt rézcsövek elvileg elég vékonyak. Annak még utánanézek. Én is jobban örülnék, ha stabilabb és vékonyabb anyagból lenne a csatorna.

Egyébként a beszerzett drót elég merev. Annyira, hogy az állítómű még odébb is lökte a váltót (ezért kellett csavarral megtámasztanom)
(#12471) bélapappi válasza HarciSün hozzászólására (#12467) Válasz Jan 9, 2013
Helló! Figyelgetem, olvasgatom és gyüjtöm a tapasztalatokat az előttem szólók próbálgatásaiból. Én is vettem, egyelőre 1 db-ot, ebből a Conrad-os fajtából, mert az én tervem is ez, a távolból való irányváltás. Most pont ennél a hozzászólásodnál olvasom, hogy az állítómű odébb löki a váltót. Ez merült már fel bennem eddig is, hogy az állitómű az hogyan tol vagy húz pont annyit, 2-3 mm, amennyi a váltáshoz kell? Vagy ezt be lehet lőni pontosan? Mitől nem fog maximumig tolni vagy éppen húzni, ami már nyilván több mint kéne?
(#12472) HarciSün válasza bélapappi hozzászólására (#12471) Válasz Jan 9, 2013
Az odébb lökés csak akkor áll fenn ha nincs rendesen rögzítve a váltó (a kétoldalas ragasztó nem egy betonbiztos módszer) De tény, hogy az állítóműnek nagyobb az útja mint ami a váltó átállításához kell. Ha viszont a vonóvezeték állítómű felőli végére hajlítasz egy "hidat" akkor annyira van rugalmas azért a merev drót is, hogy mint egy rugó picit összenyomódjon a végállásnál. Ez szerintem még jó is, mert így feszített állapotban tartja a váltót...

Egyébként a végállások helye attól függ, hogy az állítómű belsejében lévő kis réz lapocskákat mikor nyomja el a keresztrúd. Próbálgatással ezt lehet állítani (bár szerintem teljesen pontos sosem lesz) Én inkább hagyom, hogy lendületesen "csattanjon" át - akkor hallom, hogy tuti átváltott... (felülülés ez a régi elektromágneses váltók nyekergéséhez képest)
(#12474) etwg válasza HarciSün hozzászólására (#12467) Válasz Jan 9, 2013
Igen használhato csöveket találsz a lakberendezési osztályokon, piacokon.
Asztalteritöknek, térlevásztóknak fonnak ilyen egyenes csöféle anyagokból mindenféle dolgokat. A csövek nem mindig kör keresztmetszetüek, de egyenesek, és csak a cérna tartja öket össze. Egy ilyen kis asztalelötétböl akár 100 darabot is ki lehet bontani (darabonként mintegy 30 -35 cm hosszu amit én szedtem szét annak a keresztmetszete még 3 mm sem volt - a drot simán elfér benne).
(#12479) csíkosháTTú válasza HarciSün hozzászólására (#12472) Válasz Jan 9, 2013
Szolgálati Közlemény!
etwg barátom küldeménye Számodra már a műhelyben van!
(#12485) HarciSün válasza csíkosháTTú hozzászólására (#12479) Válasz Jan 9, 2013
Üzenet ment!
(#12493) HarciSün hozzászólása Válasz Jan 10, 2013
Felhívtam egy helyi boltot és azt mondták, hogy a 6mm-es külső átmérőjű ún. félkemény "klímacső" a legvékonyabb amit tartanak.

Ez éppen beférne a 6mm-es töltésbe de a szívószál is pont ekkora úgyhogy nem igazán lennék előrébb vele...

Kutakodom tovább...
(#12495) etwg válasza HarciSün hozzászólására (#12493) Válasz Jan 10, 2013
Voltál már az ABC-ben vagy a piacon.
Kerestél már olyan teritöket, amik ilyen csövekböl vannak szöve?
(#12496) etwg válasza etwg hozzászólására (#12495) Válasz Jan 10, 2013
Söt most nézem, hogy a Conrad is tart ilyen csövet:

1mm-es csö

És nem is drága.
(#12497) HarciSün válasza etwg hozzászólására (#12495) Válasz Jan 10, 2013
Néztem ilyen terítőket de amik csövekből lennének (Murphy) pont nem találtam. Modellboltban persze van pesten sárgaréz 3mm-es cső... (lehet a végén az lesz)
Ez a Conrad hajlékony cső - akkor elvileg zsugorcsövet is használhatnék (leragasztva, és a terep adná a merevséget) - de jobban örülnék valami fémnek... Már csak azért is jó lenne erre beszerzési forrás mert ha találnék vékony fém csövet akkor később ha oda jutok talán lámpa építéshez is jó lenne...
(#12498) BR95 válasza HarciSün hozzászólására (#12497) Válasz Jan 10, 2013
Ha van a közeledben Prakti... ott van rézcső.
Bővebben: Link

Józsi
(#12499) etwg válasza HarciSün hozzászólására (#12497) Válasz Jan 10, 2013
Az a hajlékony csö szerintem nagyon jó mert vastagfalú (nem ugy mint a csugorcsö), ha megkenyed a drótot némi szilikon olajjal, az ugy fogy csuszni, mint villám a szappanhabon....

Szerintem teljesen felesleges fémcsöben gondolkodni.
(#12502) HarciSün válasza etwg hozzászólására (#12499) Válasz Jan 10, 2013
Hmm... hmm.... A szilikon jó ötlet, van is otthon szilikonzsírom, a fém nem fém... hát nem tudom...

Most ezzel szemezek (ha már conrad):
2mm / 1,1mm cső
(#12503) etwg válasza HarciSün hozzászólására (#12502) Válasz Jan 10, 2013
A drotod meg biztosan vékonyabb mint 1 mm igy simán és akadálymentesen fog müködni.

(#12526) HarciSün válasza etwg hozzászólására (#12503) Válasz Jan 10, 2013
A drót 0,8mm-es sima (szerintem) vas drót.

Keresgéltem és találtam egy ilyet is: (olcsóbb a conrad-nál)
sárgaréz cső
Ha jól értem akkor 2mm vastag és a belseje 1,2mm. A hossza nem derül ki, holnap rájuk telefonálok, hogy világosítsanak fel...
(#12527) etwg válasza HarciSün hozzászólására (#12526) Válasz Jan 10, 2013
Szerintem a sárgarézcsö elég nagy luxus erre a feladatra.
Müködés szempontból persze abszolut rendben van.
(#12545) HarciSün válasza etwg hozzászólására (#12527) Válasz Jan 11, 2013
Igen, lehet, hogy luxus erre, de mint mondtam később esetleg lámpaoszlopnak is használható lenne (bár tudom, hogy a 2mm x 120 = 24centis átmérő nem feltétlenül méretarányos de talán még "elmegy"...)
(#12570) HarciSün hozzászólása Válasz Jan 11, 2013
Csupán érdekességképp...

Ma munkámból adódóan voltam egy kicsit jobban felszerelt elektronika boltban és rákérdeztem a polyswitch-re amit nem tudtak, hogy mi, de miután elmondtam, hogy mire kell, az eladó rávágta, hogy "Multifuse". Próbaképp vettem is egy 2,5 A-est össz-vissz 120Ft-ért.

Itthon tartottam egy kis kísérletet: 2,5A-es 12V-s táp, analóg ampermérő (max 3A-ig mér) a PWM vezérlőm közé kötve a frissen beszerzett csodával sorban plusz egy csavarhúzó - zárlat okozó célszerszám gyanánt...

Amíg nem okoztam zárlatot a PWM gyönyörűen működött ahogyan azt kell. Amint rövidzárlatot csináltam a potméterből "nyekergő hang" tört fel, az ampermérő felment (nem kivágódott, de egyértelműen felugrott) 3A-ig de semmi más nem történt... (vártam volna hogy az ampermérő szépen elindul lefelé de nem!)

Hagytam pár másodpercig, megfogdostam az alkatrészeket és mind a "multifuse" mind a BUZ11-es FET szépen melegedni kezdett... Még 10 másodperc zárlat - de semmi változás csak melegedtek tovább. Nem kínoztam tovább nehogy mégis elszálljon valami, de ezek szerint a 2,5 A-es csoda túl sok. De legalább a "hivatalos" neve kiderült az eszköznek.
(#12571) etwg válasza HarciSün hozzászólására (#12570) Válasz Jan 12, 2013
Ha azt probáltad, amit küldtem, akkor egy kicsit türelmetlen voltál.
16,5 másodperc után kapcsol 2,5 A esetén....
(vannak mások is, de mint mondtam, most ilyen volt. Amugy érdemes belepillantani az adatlapba is, ott van ez fekete/fehéren)
(#12573) etwg válasza etwg hozzászólására (#12571) Válasz Jan 12, 2013
Kikerestem egy másik multifuse/polyswitch adatlapját (ezek a tipusok mind mindössze 30V-ig müködnek)

RUE

Itt szépen grafikusan ábrázolják a tipusokhoz és az áramokhoz megfelelö kapcs. idöket.

Amit küldtem az 60V-s.

Itt van egy nagyon részletes elméleti adatlap:

PolySwitch

Nagyon szépen, képekkel magyarázzák el, mikor mi történik.

(#12578) HarciSün válasza etwg hozzászólására (#12573) Válasz Jan 12, 2013
etwg: nem, nem az amit küldtél - azért sajnos még nem tudott elmenni a párom Csíkoshoz, csak az egyik helyi boltban vettem kísérleti célzattal egyet próbaképp. Lehet még kísérletezem vele PWM nélkül is.

Viszont tényleg nagyon jó és érhető ez a lap amit belinkeltél!

Más: Elkészült az új "asztal" kerete! Lent szárad a garázsban holnapig, képek később...
(#12591) kaTTonai hozzászólása Válasz Jan 12, 2013
SziaszTTok!

Szerintem az egyik legkisebb és leglelkesebb LÁNY TT-s családtag

is elkezdte ágy alatti terepasztalának építését!!

Ha valakinek lenne elfekvőben tehene,pacija,erdészház,falusi háza,malma,vidéki állomása azt szívesen fogadjuk...

Sajnos a zsebpénze csak a sínekre meg a váltóra volt elég...

Üdv:Miki+Bogi+Karolina


P1460730.JPG

P1460733.JPG

P1460736.JPG
 
(#12719) HarciSün válasza kaTTonai hozzászólására (#12591) Válasz Jan 15, 2013
Örülök, hogy más is rak az ágy alá terepasztalt - máris nem érzem magam egyedül

Egyébként gratula a lányod projektéhez!

Én pedig bemutatnám az elkészült keretet:

3.jpg

4.jpg

5.jpg
 
(#12720) Frankye válasza HarciSün hozzászólására (#12719) Válasz Jan 15, 2013
Szépen alakul!
(#12721) HarciSün hozzászólása Válasz Jan 15, 2013
A váz egyébként 5x5-ös fenyőből épült, ami 4,5x4,5-re lett gyalulva. A sarkoknál és a kereszteződéseknél össze lett lapolva, kitöltve faragasztóval és csavarozva. Az egyik szerintem legérdekesebb rész a tó "torkolata" ami ugye az asztal szélére esik (felette lesz a híd) Itt ki lett vágva és csiszolva a fa felső része. A tó körüli lécek 1 cm-vel keskenyebbek alulról így befér alá majd a rétegelt lemez is ami a meder alapját fogja adni.

5.jpg

torkolat.JPG
 
(#12756) Frankye válasza HarciSün hozzászólására (#12721) Válasz Jan 16, 2013
És tényleg! Ez fel sem tűnt a korábbi képeken.
(#12807) HarciSün hozzászólása Válasz Jan 17, 2013
Sikerült beszerezni két rézcsövet. Az egyik 2mm / 1,2 mm, a másik 3mm / 1,5 mm-es (ha jól emlékszem)

Viszont a fémdrót kiegyenesítése nem is olyan könnyű mint az ember elsőre gondolná... Megrántottam de maradt benne pár pici "hullám", de nagy nehezen sikerült annyira kiegyengetni, hogy már simán járjon benne. Viszont a vastagabb cső lehet mégis jobb lesz...

De van remény és némi haladás
(#12808) etwg válasza HarciSün hozzászólására (#12807) Válasz Jan 17, 2013
Ha nagyon össze vissza van görbülve a drot, akkor egy vastagabb csavarhuzoval (vagy hasonlo acélruddal) elöször simitsd ki ezeket.
A drot egyik végét fogd a satuba, majd görbitsd ugy kb. 90 fokra a csavarhuzo hengeres részére és igy huzd a csavarhuzot a drot szabad vége felé.
Igy kiegyengeted a töréseket, majd jöhet a nagy "rántás"!
(#13031) HarciSün hozzászólása Válasz Jan 23, 2013
Némi életjel: Tegnap végre sikerült beszerezni a 8mm vastag nyír rétegelt lemezeket.
Hogy mikor kerül fel azt nem tudom de legalább már ez is megvan...

A szükséges vágányanyag beszerzése is folyamatban. Az összes ív megvan és az egyenesekhez szükséges anyag is már régebb óta be van raktározva. A 12 szükséges váltóból még 5 hiányzik és egy conrad-os állítómű kell még.

sínek-leltár.xls
 
(#15696) róbertke hozzászólása Válasz Ápr 5, 2013
Történt valami a Topiclakókkal, hogy több mint kettő hónapja nem ír senki??
(#15698) csíkosháTTú válasza róbertke hozzászólására (#15696) Válasz Ápr 5, 2013
Igen! Agy alaTT vannak!
(#15705) HarciSün válasza csíkosháTTú hozzászólására (#15698) Válasz Ápr 5, 2013
Igen, annyi történt, hogy adódott némi félig OFF probléma az ággyal ami alá az "asztal" tervezve van: az ágyrácsok nem kimondottan stabilak, és mivel nem szeretném, hogy a ki és leeső rácsok a majdani vágányzatra zuhanjanak jelenleg ennek megerősítése készül - illetve készülne ha lenne rá időm...

Az "asztal" váza és befedése teljesen kész, a tó szögletes besüllyesztése van még hátra. ETWG-nek és CsíkosháTTú-nak hála a PWM vezérlés tökéletesen működik, a váltók vonóvezetékes megoldására is megvan már a kész prototípus. Elektronikai szempontból a váltóutak beállítása nincs még meg...

Egyáltalán nem adtam fel a projektet csak némi fennakadás van amit el kell hárítanom.
(#15781) FriTTz válasza HarciSün hozzászólására (#12807) Válasz Ápr 7, 2013
Csak egy ötlet: kifogyott vékonyabb fajta tollbetét jó rézcső helyett?
(#15784) HarciSün válasza FriTTz hozzászólására (#15781) Válasz Ápr 7, 2013
Elvileg jó lehet, csak nagyon macerás a tintát kimosogatni belőle - ráadásul mi van ha nem csak egy tollbetétnyi távolságot kell áthidalni? Több tollbetétet összeillesztése szintén macerás.

A Sylka modell-ben lehet venni különböző vastagságú rézcsöveket amikbe sima vasdrótot behúzva tökéletes vonóvezeték alakítható ki. Kicsit drága a rézcső de nálam nem is kell olyan sok és legalább stabil.
A kísérletek nagyon biztatóak.
(#15833) DZolTTán válasza HarciSün hozzászólására (#15784) Válasz Ápr 8, 2013
Én 1,5x0,7mm carbon csövet használtam erre + 0,5mm acél szálat, szintén modell boltból, kb. 100Ft 1 m de nem kell egyenesíteni + erősebb is.

Bővebben: Link
Lapozás       2/20    
Frissek
  2024. Ápr, 26. Pé
17:11:09
  Jelenleg 14 fő olvassa az oldalt
Hirdetés